4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akcioví investoři vnímají dividendy podobně jako pravidelně vyplácené kupóny u dluhopisů. Dividendové akcie jsou proto považovány za výhodnější investici, navíc prý dlouhodobě dosahují lepších kapitálových výnosů. Nemusí to ale platit vždy, vysoká dividenda zkrátka není vždy zárukou solidních výnosů v budoucnu. Někdy dokonce vysoká dividenda může naznačovat, že daná firma není vedena zrovna ideálně.
Dobrým, i když trochu extrémním příkladem vysoké dividendy, která prakticky nic neznamená, byly banky v letech před finanční krizí. Na to, že Citigroup byla silně podkapitalizovaná a špatně řízená, upozornila již na podzim roku 2007 analytička Meredith Whitneyová, ale analytici a investoři ji za to spíše zkritizovali. Banka sice svou vysokou dividendu o dva týdny později snížila, ale ještě v létě 2008, po poklesu ceny akcií o 60 %, nabízela stále 10% dividendový výnos. Hodnotoví investoři byli nadšení a považovali titul za skvělou investici se skvělou dividendou. Následný 99% pokles dividendy a ztráta dalších 94 % ceny samotné akcie byly studenou sprchou. Bank of America nabízela ještě v roce 2008 také 10% dividendový výnos, do roku 2009 ale dividenda klesla o 98 %.
V podobné situaci, jako byly v roce 2007 finanční tituly, se dnes mohou nacházet společnosti z odvětví maloobchodu. I když zatím nejde o krizi podobnou té finanční z roku 2008, tradiční maloobchodní řetězce, jako jsou Sears, J.C. Penney, Macy's a Kmart, zavírají pobočky ve velkém. Konkurence v podobě internetových obchodů v čele s Amazonem a měnící se preference spotřebitelů jsou pro mnohé tradiční obchodníky velkým problémem.
Výkonnost akcií společnosti Amazon působí famózně, ale jak je patrné z přehledu celkových 10letých výnosů z držení akcií firem z oboru, ostatní na tom nejsou ani zdaleka tak dobře. A to ani ve srovnání s indexem S&P 500, jenž za toto období přidal přes 100 %.
Další přehled ukazuje dividendové výnosy, které na první pohled nevypadají špatně (což je podobně jako u zmiňovaných bank dáno i poklesem cen samotných akcií). Zejména ve srovnání s výnosem 10letých vládních dluhopisů USA, který se pohybuje okolo 2,4 %.
Investoři, kteří by se nyní zajímali o uvedené akcie, si musejí položit dvě důležité otázky:
Pokles dividend by podle Bena Carlsona ze společnosti Ritholtz Wealth Management dával smysl. Kdyby si tradiční obchodníci chtěli vzít příklad z Amazonu, jehož šéf Jeff Bezos rád říká "vaše marže je moje příležitost", měli by hodně zainvestovat do svých on-line aktivit. A na tyto investice by padly peníze, které jinak nejspíše mají směřovat k investorům v podobě dividend.
Investoři milují dividendy a firmy je nechtějí omezovat, protože to může znamenat problémy. Ačkoli by peníze mohly být využity smysluplněji, firmy omezují výplaty dividend často až v době, kdy je na záchranu hospodaření pozdě.
Předvídat výši dividend je složité, vodítkem pro investory ale může být výplatní poměr (jak velký podíl ze zisku za daný rok je vyplacen v podobě dividendy).
Nesmíme navíc zapomínat, že uvedené společnosti v poslední době vrátily investorům spoustu peněz skrze zpětné odkupy akcií. Například Best Buy, Kohl's, Nordstrom a Target vynaložily více peněz na zpětné odkupy než na dividendy.
Pokud budou chtít maloobchodníci zůstat alespoň trochu konkurenceschopní, budou muset investovat. A jelikož v poslední době vypláceli investorům tučné dividendy a odkupovali vlastní akcie, je dost dobře možné, že se sázka na jejich vysoké dividendy v nejbližších kvartálech nevyplatí.