Paulsen vs. Rosenberg: Tak kudy – býk, nebo medvěd?

Investoři jsou v poslední době dost zmatení. První červencový týden byl letošním nejlepším týdnem pro akcie, po něm zase následoval nejhorší týden za celý rok 2010. Následoval druhý nejlepší týden roku, především díky výsledkům firem a slušným výsledkům stres testů evropských bank. Býci a medvědi se však stále neshodnou na stavu globální ekonomiky a náladě spotřebitelů utrácet.

Býčí tábor v rozhovoru pro deník Wall Street Journal zastupuje Jamesem Paulsen, stratég z Wells Capital Management, medvědy pak David Rosenberg, stratég z investiční společnosti Gluskin Sheff.

WSJ: Kam směřuje trh do konce roku a jak se bude vyvíjet v následujících 12 až 18 měsících?

Paulsen: Byl oživen optimismus z jara letošního roku, velká část likvidity z trhu čeká stranou a strach z potenciální dvojité recese byl zažehnán. Nedávno se dostala dividendová výnosnost akcií zahrnutých v indexu Dow Jones nad výnos desetiletých státních dluhopisů – poprvé za celá desetiletí. Navíc se poměr cen akcií k odhadovaným ziskům na konci roku (forward P/E) dostal pod hodnotu 13.

Rosenberg: Trh není levný. Na konci medvědího trhu se akcie obvykle obchodují na P/E 10 a dividendové výnosy překročí 5 %. Pravděpodobně před sebou máme ještě dlouhou cestu dolů.

Trh se pohybuje v cyklech 16 až 18 let. Dlouhá sestupná fáze začala v roce 2000. V nejlepším případě lze předpokládat, že už jsme si 60 % prožili. Přestože dochází k rally, jsme primárně v medvědím trhu, ale jiném než v letech 1966 až 1982. Tehdy byla problémem inflace, nyní hrozí deflace kvůli zbavování se dluhů.

Během následujících 12 až 18 měsíců vidím index S&P 500 pod 900 body (nyní je přes 1 100 bodů). Nemůžu ani vyloučit testování minim z března 2009.

WSJ: Čemu by měli investoři věnovat pozornost?

Paulsen: V průběhu roku bude akciový trh výrazně ovlivňován vývojem nezaměstnanosti. Buď začne rychle akcelerovat nárůst počtu nových pracovních míst, nebo převládnou obavy z příchodu další recese.

Rosenberg: Fáze ekonomického oživení je už za námi. Růst způsobený obnovením skladových zásob skončil a s ním i fiskální vládní podpory, protože státy musejí šetřit a nemohou si dovolit další zadlužování. To omezuje schopnosti podpořit ekonomiku.

I když zamezíme dvojité recesi, růstu v druhém pololetí bude slabší, než akciové trhy očekávají. Nezaměstnanost v USA zůstane téměř dvojciferná a inflace a úrokové sazby zůstanou nízké.

WSJ: Co by tedy měli investoři udělat se svým portfoliem?

Paulsen: doporučujeme sektory nejvíce citlivé na ekonomický cyklus, jako jsou energie, materiály, technologie a finanční služby. Ačkoli již Čína utahuje kohoutky, zůstávají rozvojové trhy ve významné pozici. V současnosti nabízí hotovost téměř nulové úroky a desetileté americké dluhopisy s výnosem 3 % nejsou nic moc. Defenzivní ekonomické sektory, např. zdravotnictví, jsou relativně nadhodnoceny. Preferujeme drobné a průmyslové firmy v delším časovém horizontu, ale oboje se jeví nyní předražené.

Rosenberg: Na akciovém trhu dostaňte z portfolia co nejvíce peněz rozumnou cestou – smysl mají především dividendové tituly s perspektivou dalšího růstu. Zlato tvoří pouze 0,05 % majetku domácností, takže i drobná investice do zlatých cihel nebo podobného typu aktiv může hrát významnou roli. Centrální banky, které prodávaly v období vysokých sazeb v 80. a 90. letech, nyní opět přesouvají aktiva do zlata, především centrální banky v Asii.

WSJ: Co vás dokázalo v současném investičním prostředí nejvíce překvapit?

Paulsen: Pokud byl rok 2000 obdobím "iracionálního nadšení", nyní musí být období "iracionálního pesimismu". Všichni si dělají starosti, a proto jsou podceňovány investiční příležitosti.

Rosenberg: Vstupujeme do období stálých spotřebitelských cen, které budou trvat minimálně jednu generaci. Pomůže to zabránit erozi reálných příjmů domácností.

WSJ: Co by se muselo stát, abyste změnil názor a stal se medvědem/býkem?

Paulsen: Můžu se stát medvědem, pokud se potvrdí, že masivní fiskální stimulace měly inflační dopad. To by vedlo k růstu výnosů dluhopisů, přinutilo by to Fed k utažení měnové politiky a poměr P/E u akcií by zkolaboval.

Rosenberg: Náznak, že s omezováním dluhů je konec; inovace nebo technologický průlom; pokles cen ropy; strukturální ekonomické reformy v "šetrných zemích", jako jsou Čína, Indie a Německo. Zkrátka a jednoduše procesy, které vedou k ozdravení bilancí domácností a podniků.

Zdroj:
WSJ
Ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat