Pět akcií, které by koupil Warren Buffett, kdyby mohl

Warren Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway vydělají jen na dividendách přes čtyři miliardy dolarů ročně, ale nemohou investovat do jakékoli společnosti. Platí to zejména pro malé firmy. Do kterých menších a středních firem by investoval Warren Buffett, kdyby mohl?

Warren Buffett má podle vlastních slov ideálně nekonečný investiční horizont, vybírá si společnosti s velkou konkurenční výhodou a jejich volnou hotovost investuje do toho, co jim (i jemu) vydělává další peníze. I díky tomu si v roce 2019 jen na dividendách z firem ve svém portfoliu přijde na více než 4,5 miliardy dolarů a k dispozici má přes 110 miliard dolarů v hotovosti.

V jeho případě ale velikost znamená i to, že se mu prakticky nevyplatí investovat do některých zajímavých firem s dlouhodobým růstovým potenciálem. Jsou pro něj příliš malé a vzhledem k velikosti jeho portfolia by byl jejich pozitivní vliv na celkový zisk zanedbatelný.

Podívejme se na několik firem, které by mohly být zajímavé pro Buffetta a jeho firmu, kdyby Berkshire Hathaway nebyla kolos s kapitalizací přes půl bilionu dolarů. Tyto firmy ale mohou být zajímavé pro drobné investory. Jako kritéria pro výběr zvolme tržní kapitalizaci pod 15 miliard dolarů, pozitivní volné cash flow a rentabilitu vlastního kapitálu přes 10 % za poslední tři roky (data dále v textu jsou k 25. dubnu 2019).

Společnost Morningstar také často hodnotí poměr ceny a férové hodnoty a "neurčitost" u férové ceny (fair value uncertainty). Čím je tato neurčitost nižší, tím lépe jsou analytici schopni určit reálnou hodnotu společnosti, protože mohou lépe odhadnout budoucí hotovostní toky. Faktor nazvaný economic moat vyjadřuje konkurenceschopnost firmy a schopnost generovat dodatečnou hotovost. Byly vybrány společnosti, které mají wide moat, což znamená, že mají od konkurence dostatečný odstup a snáze brání ostatním firmám v získávání podílu na trhu.

West Pharmaceutical Services

Poměr ceny a férové hodnoty: 1,22

Tržní kapitalizace: 9 miliard USD

Fair value uncertainty: střední

Může působit zvláštně, když si někdo buduje konkurenční výhodu v oblasti výroby stříkaček, pístů, ampulek a pryžových komponentů. Společnosti WPS se to díky kombinaci odborných znalostí v oblasti výroby a materiálů, regulatorních požadavků souvisejících s farmaceutickou výrobou a stávajícího postavení dodavatele za 95 let existence podařilo. Konkurence má ztíženou pozici zejména kvůli značným nákladům při změně obchodních partnerů v rámci segmentu patentovaných produktů. Cenová politika WPS konkurenci také nenahrává.

2. Allegion

Poměr ceny a férové hodnoty: 1,01

Tržní kapitalizace: 9,3 miliardy USD

Fair value uncertainty: střední

Společnost Allegion je významným hráčem na globálním trhu s bezpečnostními produkty pro domácnosti i firmy. Její výrobky mají dominantní postavení na trzích v USA i v Evropě. I přes silnou konkurenci je společnost schopna kapitalizovat své značky a díky silné distribuční síti a dobrému postavení na trhu je schopna zlepšovat své hospodářské výsledky. Od svého oddělení od firmy Ingersoll Rand je podle odhadů analytika Briana Bernarda z Morningstar schopna generovat 23% výnos z investovaného kapitálu, což je v porovnání s náklady na kapitál velice solidní číslo. Také Allegionu v konkurenčním boji pomáhají vysoké náklady na změnu obchodních partnerů pro ostatní firmy.

Jack Henry & Associates

Poměr ceny a férové hodnoty: 1,38

Tržní kapitalizace: 10,7 miliardy USD

Fair value uncertainty: střední

Firma poskytuje základní operační software, který malé a střední banky a záložny využívají jako hlavní knihu. Výměna tak důležitého systému ve finanční instituci je velice nákladná, což nahrává postavení společnosti v konkurenčním boji. Každý nový zákazník navíc pro firmu znamená prodej dalších služeb, jako jsou on-line bankovnictví nebo placení přes web. To prohlubuje vztahy firmy s bankami a vytváří tlak na konkurenci. Jakmile totiž jedna banka zavede nějakou novou službu, ostatní banky musejí reagovat.

Expeditors International of Washington

Poměr ceny a férové hodnoty: 1,31

Tržní kapitalizace: 13,4 miliardy USD

Fair value uncertainty: střední

Firma je poskytovatelem logistických služeb se zaměřením na mezinárodní zasilatelství. Využívá sofistikované IT systémy a smlouvy s leteckými společnostmi a námořními přepravci. Provozuje více než 250 poboček na šesti kontinentech. Z desítky největších světových speditérských firem dosahuje nejlepších finančních výsledků a díky široké síti a celosvětovému zastoupení má na poměrně roztříštěném trhu silnou konkurenční výhodu.

Magellan Midstream Partners

Poměr ceny a férové hodnoty: 0,85

Tržní kapitalizace: 14 miliard USD

Fair value uncertainty: nízká

Společnost se zabývá transportem, distribucí a skladováním rafinované ropy. Na trhu má dobré postavení, ale do budoucna nemá kvůli poklesu poptávky po základních službách firmy takovou sílu jako ostatní firmy v seznamu. Výhodou je kvalitní síť potrubí, která spojuje rafinérie s odběrateli, jako jsou čerpací stanice a železnice. Díky překvapivě stabilnímu trhu se firmě daří zvyšovat ceny. Společnost poskytuje více než 40 % rafinovaných produktů v sedmi státech z patnácti, v nichž působí, a při předpokládané stabilní poptávce je jen málo pravděpodobné, že by se konkurence odhodlala budovat potrubí, aby dominantní postavení firmy ohrozila.

Zdroj:
Morningstar
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Warren Buffett
Přestat sledovat
Hodnotové investování
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat