Petr Hlinomaz: Česká výsledková sezóna klepe na dveře

Ekonomické oživení v druhém kvartálu nevidím tak optimisticky v souvislosti s finančními problémy některých zemí. Investoři by měli být opatrnější a vyčkat, jak se bude trh v druhé polovině roku vyvíjet, a využít případných poklesů k nákupu, říká analytik Petr Hlinomaz z investiční společnosti BH Securities. Jak se bude dařit nejobchodovanějším firmám do konce roku? Které akcie nakoupit, a které naopak prodat? Napoví exkluzivní analýza nejzajímavějších titulů.

Největšími propadáky budou developeři. Orco, jak všichni víme, bojovalo s režimem ochrany před věřiteli. U ECM klesla hodnota aktiv, společnost se silně zadlužila a došlo k porušení podmínek u sérií dluhopisů.

Finanční sektor si vede poněkud lépe než zmínění developeři, nicméně vývoj je kolísavý, jedná se o velmi volatilní sektor.

Nejlépe je na tom v tuto chvíli energetický sektor, kde u Unipetrolu narůstají zisky a NWR se v poslední době může pochlubit dobrou kondicí a popularitou, čemuž nasvědčuje i zvýšení cílové ceny. Tento sektor mi přijde rámci SPADu pro tuto chvíli nejzajímavější.

ČEZ

ČEZ vykázal v prvním kvartálu až nečekaně dobré výsledky a vysoké tržby, čímž pozitivně překvapil trh. Celkový výhled pro tento rok je na úrovni roku 2008, zejména kvůli poklesu cen elektřiny. Zisk předpokládám o 10 % nižší než minulý rok. Do nákladů společnosti se mimo jiné promítnou odkupy elektřiny v rámci rozmachu fotovoltaiky, jelikož dotace od státu s ní spojené ČEZ obdrží se zpožděním v roce 2012. Finančně náročné bude také rozšíření stavby Temelína.

Aktuální vývoj kurzu akcií ČEZ sledujte zde

CME

V prvních dvou kvartálech jsme byli pozitivní na vývoj reklamního trhu v České republice. CME vstoupila do nového roku růstem, avšak tento start byl ovlivněn negativními pocity z USA. Tam totiž internetoví giganti v prvním kvartálu vykazovali rostoucí tržby a zisky, což pochopitelně nemělo na trh s televizní reklamou příznivý vliv. Jako férový kurs vidím pro tuto chvíli 30 USD. Z hlediska vývoje reklamního trhu jsem optimista a myslím si, že by do konce roku mohla CME dosáhnout hranice 4O USD.

Aktuální vývoj kurzu akcií CME sledujte zde

Erste Bank

Souhlasím s hodnocením prvního kvartálu samotnou společností, že do nového roku vstoupila pravou nohou a zaznamenala 6-7% meziroční růst. Ocenění akcií této společnosti by mohlo být proto vyšší, jenže je zde mnoho nevyjasněných otázek, které představují riziko pro kurz akcií. Jednak to je riziko výkonnosti regionu Střední a Východní Evropy, kde je banka aktivní. Dále je zde stále aktuální hrozba regulací ve finančním sektoru, které by přinesly požadavek na větší kapitálové navýšení bank.

Ze zátěžových testů vyšla Erste Bank se ctí. Krátkodobou cílovou cenu doporučujeme kolem 28 EUR na akcii. V horizontu delším než jeden rok si myslím, že banka bude mít mnohem vyšší hodnotu, konkrétně kolem 40 EUR.

Aktuální vývoj kurzu akcií Erste Bank sledujte zde

Komerční banka

Komerční banka je populární titul ve finančním sektoru, a to například z důvodu, že nebyla zatížena investicemi do rizikových cenných papírů. Přičteme-li k tomu fakt, že působí výlučně v České republice, která je odolnější proti turbulencím v okolí, dostává od trhu určitou prémii. Jestliže u Erste Bank se poměr ceny akcie a vlastního jmění pohybuje okolo 1, tak u Komerční banky kolem 2. To znamená, že kurz na trhu vlastně dvakrát převyšoval poměr vlastního jmění na akcii i více. Z důvodu takto vysoké prémie se trochu obávám, že může dojít k určitému poklesu kursu. Ve chvíli, kdy cena převýšila 4 000 Kč, jsme doporučovali redukovat. Cílovou cenu udržujeme na 3 250 Kč.

Aktuální vývoj kurzu akcií Komerční banky sledujte zde

NWR

V prvním kvartálu se společnost potýkala se ztrátou větší, než očekával trh, zato druhý kvartál bude nepochybně ziskový. Je potřeba říct, že NWR je likvidní titul, který v poslední době sklízí úspěchy a investoři mu věnují dost pozornosti. To však někdy způsobuje, že přeceňují některé efekty. NWR prožilo obrovský boom související s cenami uhlí, které absorbovaly stejný meziroční nárůst, jaký jsme mohli vidět ve smluvních ujednáních v Austrálii, což bylo poměrně překvapivé pro region Střední Evropy. To samozřejmě podpořilo růst akcií. S postupem času se pozoruje, že ceny sice narůstají, ale s poptávkou po oceli to nemusí být tak růžové nebo jednoznačné, protože zde máme otazníky nad ekonomickou situací, která s poptávkou po oceli nesporně souvisí.

Zkrácení intervalu na 3 měsíce, kdy se jedná o cenách, svědčí o tom, že ceny uhlí mohou docela fluktuovat. Lze tedy předpokládat zvýšenou volatilitu u NWR. Doporučenou cenu jsme zvýšili z předchozích 5 EUR na nynějších 8 EUR, tedy nižší než je aktuální kurz.

Aktuální vývoj kurzu akcií NWR sledujte zde

Pegas Nonwovens

Pegas měl ze začátku roku smůlu, jelikož byl porovnáván s předchozím rokem. Zatímco v předchozím roce těžil z toho, že náklady vstupů byly nižší a výrazně se zpožďovaly za prodejními cenami, v současnosti je tomu naopak. To vyvolává velké tlaky na marže, související s růstem cen petrochemického průmyslu, a to Pegas tlačí trochu ke zdi. Otázkou je, jak se bude vyvíjet hospodářství v následujícím kvartále, protože ceny sice rostou, ale jsou již na úrovni roku 2008.

Situace by se tedy mohla pro společnost uklidnit a stabilizovat. Myslím si, že číselné výsledky z prvních dvou kvartálů by se měly do konce roku vylepšit. Prostor pro růst je také spojen s investicí do výstavby deváté linky, která začne v létě, a první produkce nekomerčního rázu by měla proběhnout koncem roku nebo na začátku toho příštího. Celkově předpokládáme pokles jádrového zisku, který se shoduje s výhledem společnosti, ale neměl by klesnout více než o 10 %.

Aktuální vývoj kurzu akcií Pegasu Nonwovens sledujte zde

Telefónica O2 ČR

Telefónica je velmi defenzivní titul a i při mnoha akciových poklesech si pozici udržela a dále posilovala. Velkou roli zde hrají dividendy, které jsou v hrubé výši 40Kč za rok 2010 a budou vyplaceny v říjnu tohoto roku. Tento fakt je pro investory motivující. V současnosti, kdy se kurz akcií pohybuje okolo 435 Kč, přichází strategie investorů, že něco "upustí", protože před měsícem se kurz pohyboval kolem 400 Kč, což bylo atraktivní pro nákup. Tento desetiprocentní kapitálový výnos je srovnatelný s dividendovým výnosem, tudíž nějaký větší potenciál pro růst nad 440 Kč zde nevidím.

Co se týče samotných výsledků, společnost musí bojovat s překážkami v podobě šetření klientů, způsobených vlivem ekonomických podmínek. Poklesem používání pevných linek výnosy sice trpí, ale velkou část zde vykompenzuje internet. Společnost konstatuje, že jádrový zisk za rok 2010 klesne o 5-10 %. Cílovou cenu doporučujeme 450 Kč, která spadne po vyplacení dividend.

Aktuální vývoj kurzu akcií Telefóniky sledujte zde

Unipetrol

To, co je špatné pro Pegas, je v uvozovkách dobré pro Unipetrol. Protože růst cen petrochemických výrobků a zvyšující se marže pomáhaly k hodně dobrým výsledkům v prvním kvartále. Společnost vykázala na všech úrovních zisku kladná čísla, která předčily predikce trhu. Nicméně je zapotřebí být trochu opatrnější, protože Unipetrol těžil z toho, že nakoupené suroviny se pohybovaly v nižších pořizovacích cenách, takže vysoké marže se podstatně promítly do těchto výsledků. Pokud by se ceny vstupních surovin, jak už jsem zmiňoval u Pegasu, stabilizovaly, marže Unipetrolu by se značně snížily. Tento scénář podle mě nastane, avšak nelze říct, že bude společnost ztrátová.

Aktuální vývoj kurzu akcií Unipetrolu sledujte zde

VIG

Osobně jsem příznivcem tohoto titulu. Nevýhodou na českém trhu je, že je málo likvidní, zatímco v Rakousku je likvidita mnohem vyšší. Pro investora to tedy není tak zajímavý titul, jak by si zasloužil. Nepříznivých faktorů je v současnosti více. Jednak je po dividendě a dále je pro společnost typické, že se obvykle veze na sentimentu v bankovním a finančním sektoru.

Aktuální vývoj kurzu akcií VIG sledujte zde

Navíc první a druhý kvartál většinou s sebou nese větší pojistná plnění, která mají vliv na hospodaření pojišťoven. Shrnu-li to, titul je lehce podhodnocen i vzhledem k výše uvedeným faktorům. Lze očekávat, že z toho budou investoři v druhé polovině roku profitovat. Doporučuji využívat krátkodobých poklesů k nákupu. Indikativní cenu na 6 měsíců máme ve výši 35 EUR.

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Akcie ČR
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat