Petr Koblic: Penzijní fondy mohou být živou vodou pro pražskou burzu

Kurzy.cz zpovídaly generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice. V první části se věnujeme aktuálnímu postavení BCPP v rámci evropských akciových trhů a obecných vyhlídek pražského trhu ve světle chystaných vládních reforem.

V posledních 2 až 3 letech sledujeme pokles objemu obchodů na BCPP – čím si to vysvětlujete? Máte srovnání, jak si vedou v tomto ohledu okolní trhy?

Jsou dva vůdčí faktory, proč obecně na středně velkých a menších evropských trzích klesají v posledních dvou, třech letech objemy. Jednak je to období po krizi, kdy došlo obecně k redukci rizika, rizikových obchodů a k redukci počtu rizikově laděných účastníků kapitálového trhu. V rámci období po krizích obvykle většinou dochází ke koncentraci do bezpečných aktiv, za něž jsou stále brány, co se týče akcií, ty největší světové trhy a největší světové tituly.

Dalším faktorem je poměrně dramatická ztráta pozice v oblasti emerging markets, což ostatně platí pro celý region střední a východní Evropy. Rozvíjející se trhy před patnácti lety, to byla především střední a východní Evropa, a možná někde dál se teprve rýsovala Čína, Indie, Jižní Afrika, Turecko. Toto se v poslední době změnilo a nově definici emerging markets odpovídají právě již zmíněné země spolu s Ruskem. Na CEE region si v této souvislosti už nikdo ani nevzpomene. Nové země vytlačily zájem velkých emerging markets investorů z našeho regionu.

Luis Costa (Citibank): Koruna nabízí bezpečí, přístavem ale není

Dalším důvodem pro poklesy objemů je zcela nepochybně také evropská legislativa MiFID, která rozbombardovala evropský akciový trh do té míry, že i na trzích, kde se drtivá většina obchodů dělala přes organizované systémy, nehledě na to, jestli to bylo přes jednu centrální burzu, nebo více organizovaných systémů, nyní dochází k nekontrolovatelnému obchodování po telefonu. Výsledkem je, že nikdo neví za kolik, a nikdo neví kde. To pochopitelně způsobuje totální devastaci transparence na evropských kapitálových trzích. Co by tomu tedy prospělo?

Prospělo by tomu vrátit se v historii a nesmysl jménem MiFID zrušit nebo výrazně opravit. To se ale nedá očekávat. Je podivuhodné, že ještě nemáme ani druhou verzi regulace (MiFID 2) a nějací blázni v Bruselu si již povídají o MiFID 3. To je naprosto bizarní situace. Koncentrace, jakkoliv zavání slovem monopol, je pro kapitálové trhy docela dobrá věc. Koncentrace střetu nabídky a poptávky na jednom místě je ostatně jedna ze starých definic burzy.

To, co předvedl MiFID, je něco, co jde absolutně proti tomu. Já nevidím jinou cestu než se obloukem postupně vracet tam, kde to bylo předtím. Zavést opět nějaká pravidla, aby se objemy koncentrovaly. Neříkám, že u nás nebo na nějaké jiné burze, ale prostě aby došlo ke koncentraci, která by navíc probíhala transparentně.

Je cesta zpět vůbec reálná?

Není, protože přece pánové v Bruselu vědí nejlíp, jak to je. Sice možná v životě neudělali jediný obchod, ale trvají na svém. Takže na nějakou změnu můžeme zapomenout.

A co se týče významu ekonomiky, tam si také asi moc nepolepšíme. Takže se zdá, že jedinou šancí by byl návrat některých tradičních investorů z regionů. My se nepochybně v budoucnosti staneme součástí té rozvinuté Evropy spíš než opětovně sektoru emerging markets. Ještě před 10 lety bych toto neříkal s příliš velkým optimismem, protože vždycky bylo lepší být 5% částí emerging markets, byť tento sektor měl vždy v obecné míře daleko menší pytel peněz na investování, než být 0,2% součástí rozvinuté Evropy.

V současnosti je však možná v zásadě lepší být vnímáni jako součást té rozvinuté části trhu, protože pak budeme soupeřit ve své lákavosti pro investory s belgickými, rakouskými či řeckými CP a možná tak budeme zajímavější než CP ze vzdálené Číny. V této otázce mě napadá, zda jsou nějaká konkrétní opatření, která burza pro zlepšení situace u nás dělá? Míněno, která opatření proběhla, prodloužení doby obchodování nebo závěrečná aukce, zda se tato opatření na tom nějak pozitivně projevila?

Jsou to drobná opatření, která tyto v zásadě globální jevy, které jsem zmínil, nemají šanci zvrátit. Burza v posledních pěti letech udělala obrovský kus práce na tom, aby zpropagovala kapitálový trh pro drobné investory. Burza je mnohem víc vidět. Investujeme do marketingu, společně s našimi členy podporujeme aktivity zaměřené na drobné investory. Burza se musí prostě obrátit zpátky k "domácím zdrojům". Ta doba, kdy v Praze obchodovali výhradně zahraniční investoři, je pryč, byť stále tvoří většinu obchodů.

Bohužel máme poněkud zdevastovaný segment domácích institucionálních investorů. Fondy, které přežily postkuponové období, kterých bylo mimochodem už tak velmi málo, byly začleněny do velkých nadnárodních bankovních skupin a momentálně jsou řízeny většinou ze zahraničí. Ryze české fondy v podstatě neexistují, tento segment je zkrátka příliš globalizovaný.

Penzijní fondy u nás investují jako fondy peněžního trhu. Dosavadní podoba navrhovaného třetího pilíře penzijní reformy také nemá potenciál situaci nějak výrazně změnit.

Burza jako taková může upozorňovat, doporučovat, prodlužovat dobu obchodování o 15 minut a zlepšovat a zrychlovat systém, ale dost dobře není schopná sama o sobě vykouzlit silné penzijní fondy během půl roku.

Pokračování článku najdete na serveru Kurzy.cz

Emerging markets
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat