Pilulka Lékárny: První doporučení a názory analytiků na akcie štiky české e-commerce

Pilulka.cz - ilustrační foto 7

V říjnu 2020 se na pražské burze upsaly akcie společnosti Pilulka Lékárny, a to za velkého zájmu investorů. Analytik Jan Šafránek z České spořitelny aktuálně vydal doporučení akcie Pilulky "akumulovat". Jeho text nabízíme ve zkratce i s odkazem na plnou verzi, na titul jsme se ale zeptali i dalších domácích tržních expertů.

Pilulka je jeden z předních lékárenských řetězců v ČR specializovaný na on-line prodej, který doplňuje síť vlastních a franšízových lékáren. Na on-line lékárenském trhu má podle odhadů České spořitelny podíl zhruba 20 %. Mimo ČR firma působí pouze on-line na Slovensku, kde analytik Jan Šafránek odhaduje on-line tržní podíl na 35 %, a v Rumunsku, kde on-line trh teprve vzniká.

Charakteristikou firmy je její zaměření na digitální optimalizaci podnikání v lékárenském oboru, a to od zákaznické zkušenosti přes interní procesy po vztahy s dodavateli a distribuci. Digitální přístup a inovace v historicky poměrně rigidním lékárenském oboru by měly být hlavní devizou v silně konkurenčním a nízkomaržovém prostředí, výhodou bude rozvoj doprovodných služeb a zákaznického servisu.

"Zahajujeme pokrytí akcií firmy Pilulka Lékárny s doporučením 'akumulovat' a 12měsíční cílovou cenou 859 Kč. Tu jsme určili na základě 70% váhy modelu DCF-FCFF a 30% váhy srovnání v rámci odvětví. Zatímco DCF-FCFF model indikuje cílovou cenu 785 Kč za akcii, odvětvové srovnání při aplikování 50% diskontu na podíl hodnoty firmy a tržeb (EV/S) indikuje cenu 1 030 Kč za akcii. U titulu je potřeba počítat s prudkými reakcemi na reportované výsledky, na změny v regulaci a podobně," píše Jan Šafránek z České spořitelny.

"Za hlavní investiční příběh Pilulky považujeme trend digitalizace maloobchodu, který se v posledních letech ve zvýšené míře začal promítat i do lékárenského trhu. Tento trend by měl umožnit růst tržeb na úrovně, na kterých se projeví úspory z rozsahu, a firma tak začne dosahovat pravidelné ziskovosti. Podstatnou událostí je samozřejmě i pandemie covidu-19, která trend digitalizace v lékárenství urychlila. Pilulce díky tomu loni podle předběžných údajů vzrostly tržby o více než 35 %, z toho on-line tržby téměř o 50 %," dodává analytik.

Prostor pro další silný růst tržeb by podle něj měla skýtat dosud nižší on-line penetrace lékárenských trhů, kde Pilulka působí, a to jednak oproti zemím západní Evropy, tak v rámci srovnání jednotlivých kategorií zboží v daných zemích.

"V České republice, která patří v rámci zemí střední Evropy z hlediska e-commerce k nejpokročilejším, by mohl podle našich odhadů růst podíl on-line lékárenského trhu do roku 2025 ke 22 % a na Slovensku k 15 %. To představuje průměrné roční růsty těchto trhů o 23 %, respektive 33 % CAGR. V ČR odhadujeme stabilní tržní podíl Pilulky na 20 %, zatímco na Slovensku předpokládáme pokles kvůli absenci podpůrné sítě kamenných lékáren. V Rumunsku, kde je on-line penetrace i z regulatorních důvodů velice nízká, odhadujeme získání tržního podílu v rámci jednotek procent. Na základě těchto předpokladů odhadujeme do roku 2025 růst celkových tržeb tempem 23 % CAGR," vysvětluje Šafránek.

Podíl osob, které nakupují na internetu vybrané druhy zboží

"Odhadujeme, že Pilulka od roku 2021 začne generovat kladný zisk EBITDA a že ten do roku 2025 poroste tempem 60 % CAGR k úrovni 170 milionů Kč. To bude umožněno silným růstem tržeb a s tím souvisejícími úsporami z rozsahu při silné škálovatelnosti on-line prodeje. Dosažení čistého zisku očekáváme v roce 2022 a do roku 2025 by mohl vzrůst k úrovni 80 milionů Kč. Úspory by se měly projevit zejména v oblasti mzdových nákladů, využití skladovacích kapacit a IT. Rostoucí tržby otevírají prostor pro optimalizaci výdajů na marketing. Vyšší obrat by měl zvýšit množstevní bonusy od dodavatelů, počítáme s růstem hrubé marže o 0,6 procentního bodu na 26,5 %," uzavírá analytik z České spořitelny.

Pilulka - SWOT analýza.png

KOMPLETNÍ ANALÝZA AKCIÍ SPOLEČNOSTI PILULKA LÉKÁRNY OD ČESKÉ SPOŘITELNY

A co si myslí o Pilulce další oslovení analytici? Někteří teprve zpracovávají vlastní doporučení a ankety se nemohli zúčastnit, jiní se ale vyjádřili.

Pavel Ryska (J&T Banka)

Když Pilulka loni vstupovala na burzu, cena v úpisu 424 Kč za akcii byla podle mého názoru právem považována většinou trhu za nízkou, a tedy atraktivní. Porovnání s většími on-line lékárnami v Německu či Švýcarsku naznačovalo, že ocenění firmy vůči tržbám či budoucím ziskům může výrazně vzrůst. Proto se kurz akcií Pilulky od vstupu na burzu téměř zdvojnásobil.

V současnosti má titul podle mě další prostor pro růst, ale ten bude již více závislý na naplňování růstových plánů firmy. Management počítá s tím, že firma letos dosáhne kladného výsledku na úrovni zisku před odpisy a že tento zisk v příštích letech svižně poroste. Pokud management tento výhled potvrdí, může pokračovat zájem investorů. Společnosti nahrává také to, že zatím na pražské burze jako jediná nabízí akciovou expozici na e-commerce segment (na trhu s dluhopisy ji nabízejí Rohlik.cz a Heureka).

Štěpán Hájek (Purple Trading)

Každý strmý nárůst musí v jednu chvíli narušit technická korekce. To může být během následujících měsíců případ Pilulky. Takovou korekci bych však využil k nákupu akcií, jelikož jde na pražské burze o jeden z nejzajímavějších titulů z hlediska samotného byznys modelu, další expanze, a tedy i potenciálního růstu zisků. Firma loni zaznamenala rekordní tržby a divize e-commerce potáhne hospodaření i letos. Je ale potřeba mít na paměti, že prakticky kdykoli může chtít nějaký větší investor uzavřít část pozice, což může čistě psychologicky strhnout další investory a podepsat se pod propadem ceny akcií.

Jiří Ušjak (4fin)

Pilulka patří mezi firmy, které již překonaly startupovou fázi a snaží se expandovat do jiných zemí. Turbulentní rok 2020 znamenal pro firmu zvýšený zájem o on-line nakupování a zdá se, že letos tento trend nepoleví. Vedení firmy má ostatně s on-line prodejem velké zkušenosti. Bude zajímavé sledovat, jak si poradí s konkurencí, která je v odvětví nemalá. Pokud se Pilulce podaří rozšiřovat sortiment a služby tak, že budou pro klienty zajímavější volbou než ty od konkurence, má firma slušně našlápnuto k navyšování podílu na trhu.

Akcie Pilulky se jeví jako zajímavý instrument, který investorům s dlouhodobou strategií držení cenných papírů může nabídnout (další) zajímavý výnos. Ovšem vzhledem k již zmíněnému konkurenčnímu prostředí a přece jen poměrně úzkému sortimentu a specializaci firmy bych titul vnímal pouze jako doplněk portfolia maximálně v jednotkách procent. To ostatně platí pro jakoukoli investici do konkrétní akcie, a to bez ohledu na velikost dané společnosti.

Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Cílové ceny
Přestat sledovat
Investiční doporučení
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 8. 2022 13:31
Půl roku války na Ukrajině: Chybí relevantní informace, propaganda je stále silnější. Útoky na území…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat