28. 3. 2023 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investiční web)
Americké akcie mají za sebou (na rozdíl od těch evropských) další ztrátový týden. Některé sektory si nevedou až tak špatně, jiné jsou ale terčem pokračujících výprodejů.
Americké akcie před Velikonocemi ztrácely a proxy na často skloňovaná rizika (polské akcie, ceny dluhopisů, růstové technologické tituly) nesignalizují nic optimistického.
Z hlediska jednotlivých akcií na amerických burzách již mnoho týdnů převažují nová cenová minima nad novými maximy.
V USA se očekává vedle již probíhajícího zvyšování sazeb také snižování bilance centrální banky (kvantitativní utahování, QT). A na Wall Street se hlasitě hovoří o tom, že to opravdu výrazně negativně dolehne na ceny akcií technologických firem.
Pod tlakem jsou již řadu měsíců zejména menší technologické firmy, které v průměru nedosahují takových zisků jako největší společnosti a jsou také více zadlužené. Například Amazon se zatím ještě drží relativně dobře, graf poměru ceny jeho akcií vůči cenám komodit je ale výmluvný. Prim hrají ropa, plyn, kovy a další suroviny.
Technologické akcie ztrácejí, najdou se ale i pomyslní (relativní) vítězové. Jedním z nich jsou letos cenné papíry firem z odvětví veřejných služeb. Ty tak nyní portfoliím investorům dělají dobrou službu.
Vynikající výkonnost předvádějí v posledních měsících také akcie z odvětví ropy a plynu. Ceny těchto komodit výrazně vzrostly, zejména u cen ropy je nicméně potřeba se mít na pozoru. Rozhodující budou fundamenty, zejména nabídka suroviny, jež by měla nahrazovat možné výpadky způsobené zákazy dovozu ropy z Ruska. Z technického hlediska je přitom cena ropy uzavřena v rychle se zužujícím trojúhelníku. Zprávy z "reálného světa" hovoří spíše pro růst či stagnaci cen ropy, případný propad by ale mohl dosáhnout velice zajímavé "hloubky".
Vysoké ceny ropy souvisejí s inflací. Ta je v USA nejvyšší za čtyřicet let, na což reaguje centrální banka zpřísňováním měnové politiky. To přitom podle mnoha analytiků přichází příliš pozdě, a bude proto muset být tak razantní, že to silně dolehne na hospodářský růst. Akciový index S&P 500 (na základě korelace, nikoli kauzality) signalizuje další podstatné zpomalení růstu ekonomické aktivity v Americe, ne-li rovnou její kontrakci.