Pozor na cyklické akcie aneb hodnotová past na investory

Investoři často při volbě strategie uvažují příliš zjednodušeně. Sázejí na akcie, které mají za sebou v uplynulé dekádě slušný růst, a myslí si, že jim to zajistí podobné (ne-li vyšší) výnosy i v dalším období. V reálném světě ovšem neexistují linearity, i když se nás často prognostici svými matematickými modely snaží přesvědčit o opaku. Dlouhodobý stabilní růst není žádnou zárukou toho, že zítra nedojde ke strmému pádu.

Hodnotový ráj? V čem je háček?

Vezměme si třeba průmyslové giganty jako Caterpillar, Deere nebo Joy Global. Tyto silně cyklické společnosti se doslova nabízejí, abychom si je "zamilovali". Benefitovaly z rally na komoditách v posledním desetiletí a jejich akcie za tu dobu získaly několikanásobně na hodnotě, a to zcela právem: jejich tržby a zisk vzrostly za sledované období až čtyřnásobně.

Analytici nepochybují o tom, že by zisk výše jmenovaných firem nerostl i nadále dvojciferným tempem. Teoreticky by měly být tyto americké ikony pro investory hodnotovým rájem, protože navzdory minulým úspěchům a očekáváním budoucího skvělého růstu jsou stále obchodovány za relativně nízké poměry P/E.

Ještě než své tvrdě vydělané peníze utratíte za akcie cyklických "miláčků", přemýšlejte, v čem by mohl být háček.

Minulé roky byly charakterizovány skutečně silným růstem světové ekonomiky. Část z toho připadla na oživení po krizi roku 2008, v další etapě se o rally zasloužily masivní vládní a monetární stimuly.

Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou
Sledovat hospodářské výsledky firem, vyjednávání o řeckém dluhu, indexy investorského sentimentu, nákupy hedgeových fondů nebo makroekonomické novinky pro úspěch při investování nestačí. Operace, které na trhu za Fed dělá jeho "dceřinka" POMO (Permanent Open Market Operations), jsou pro vývoj akcií daleko důležitější, než si investoři myslí.

Zadlužení má své meze

Recese v roce 2008 nastala kvůli přílišnému růstu úvěrů, které nebyly kryty dostatečnými rezervami. Jak to tak bývá, vedly uvolněné úvěrové podmínky a nadměrná monetární expanze ke špatné alokaci aktiv. Tato kombinace působí jako vítr (nebo spíš hurikán) do plachet cyklických akcií. Po osm let (do roku 2008) jejich tržby a zisky závratně rostly a investoři je z kolonky "cyklické akcie" přesunuli do skupiny "stálic".

Nemovitostní bublina splaskla v roce 2008 a zdálo se, že je éra cyklických akcií u konce. Přesto jsou dnes tržby a ziskovost Caterpillaru, Deeru a Joy Global výše ve srovnání s předkrizovými úrovněmi.

Masivní stimuly poháněné čínským 12% růstem HDP (Čína je králem všech stimulů) a násobené ohromným zadlužováním zapříčinily, že se znovu nafoukla spekulativní bublina. Stimuly si ovšem vybraly příliš vysokou daň: zadlužení vlád dosáhlo gigantických rozměrů. Loni jsme se přesvědčili, že i pro vyspělé vlády existuje ve věci zadlužování horní limit. Úrokové náklady se na neúnosnou mez dokážou vyšplhat v nečekaně krátké době.

Pravděpodobně vstupujeme do třetí fáze světového procesu oddlužování. První dvě se týkaly spotřebitelů a korporací a do velké míry proběhly na úkor vlád, které jejich dluhy převzaly. Dnes se proto dostáváme do nejtěžšího období. Deleveraging vlád bude mít destimulační efekt na světovou ekonomiku a pravděpodobně způsobí i dlouhodobější pokles investic.

3 důvody, proč brzy skončí dobré ekonomické časy
Trhy jsou již blízko přechodu od nadějné oživovací fáze k "ekonomické hypoglykemii". Tak to alespoň vidí Calvin Tse a Evan Brown, analytici z Morgan Stanley.

Škatulata, hejbejte se!

Investování do cyklických akcií dnes můžeme přirovnat ke hře "Škatulata, hejbejte se!". Dokud hraje hudba, vkládáte do nich peníze a ony vás odměňují výnosy. Všichni ale dobře víme, co nastane, až hudba přestane hrát: akciový kolotoč se zastaví a ztrátám se vyhne jen několik vyvolených.

Caterpillar, Deere a Joy Global benefitují z efektu provozní (operační) páky. Velká část jejich nákladů je fixní a tím, jak jejich tržby rostou, vzrůstají rovněž marže. Jejich ziskové marže jsou dnes na historických maximech. Jednou však globální ekonomika zpomalí, poptávka se vypaří a tržby klesnou. Provozní páka poté začne působit proti nim: tržby a marže budou klesat daleko rychleji než náklady. Ziskovost společností bude pryč a akcie, které se dnes tváří jako levné, se ukáží ve svých pravých barvách.

Je těžké odhadnout, kdy přesně hudba přestane hrát. Zítra, za šest měsíců, nebo až za dva roky? Bubliny se neřídí žádným jízdním řádem. Při posuzování valuací cyklických akcií proto NIKDY nepodceňujte rizika. Nechybujte stejným způsobem, jako to udělalo mnoho investorů před vámi. A pokud jste nabyli dojmu, že máte vše pod kontrolou a že, "až přestane hudba hrát, zaberete židli dříve než někdo jiný", nenechte se mýlit. "Dot.comoví" investoři z devadesátých let si to také mysleli - a jen na málo z nich "volná židle skutečně vyšla".

Zdroj:
Institutional Investor
Ekonomika
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat