Přichází (konečně) zlatá éra diverzifikace?

Image
Pokud chcete vydělat hodně peněz, zapomeňte na diverzifikaci.
Obrázek: Freeimages.com

Uplynulá dekáda nechala zapomenout na většinu strategických investičních pouček, ne-li na všechny. Jiná doba, shodují se optimisté i pesimisté. Zjednodušeně řečeno, nesprávné chování bylo trhem mnohdy štědře odměňováno, zatímco zodpovědný a uvážlivý přístup byl pro svou zhusta slabší výkonnost vysmíván. Možná ale navzdory pokračujícímu zalévání trhů penězi zažíváme přece jen návrat k někdejšímu normálu. Jiná doba, řeknou si možná mnozí mladí investoři, kteří klidně i pár let po sobě strčili se svým "portfoliem" do kapsy Buffetta a spol.

Pár příkladů, ať je jasné, o čem je řeč. Tak třeba honba za výnosy jistě není strategie, kterou by si dlouhodobý investor dal za rámeček, nicméně v prostředí minimálních sazeb fungovala, by se stala téměř nutností. Každodenní obchodování a spekulace mohou někomu znít jako neslušné výrazy, ale třeba loni spoustě nováčků (a nejen jim) vynesly téměř pohádkové zisky. Vsadit jen na jeden region vám jen sotva doporučí finanční poradce, který zrovna nebral rozumy na WallStreetBets, ale třeba americké akcie po roce 2008 nechaly svět tak daleko za sebou, že se z regionálního rozvrstvení portfolia stala de facto jeho brzda. Totéž by bylo lze říci o sektorovém složení portfolia, ale vyčítejte sami sobě, že jste v posledních pár letech nenakupovali technologické růstové štiky.

U technologií se zastavme. S pandemií covidu-19 se jen potvrdila vůdčí role velkých technologických společností. Bylo to až nefér vůči investorům do jiných segmentů akciového trhu. Zkraje podzimu se ale asi něco stalo, protože tyto ostatní oblasti začaly na burze technologický sektor překonávat. Menší i střední firmy, hodnotové tituly, mladé trhy i neamerické vyspělé trhy nechaly do té doby nedotknutelný Nasdaq 100 za sebou.

V září 2020 začali investoři více sázet na akcie mimo technologický sektor

A kdo by to byl řekl, že i otloukánci jako finance a energetika na tom budou lépe než družina kapitána Appla.

Energetika a finance od podzimu překonávají technologický sektor

Samozřejmě, kdybychom sledované období z uplynulého půlroku protáhli na cokoli do deseti let, technologické akcie by se vrátily do nejvyššího patra srovnávacích grafů. A tím se vlastně dostáváme k jádru věci.

Změnil se na trhu trend v rámci výkonnosti jednotlivých sektorů (A), nebo jde jen o výkyv, který za pár měsíců nebo kvartálů odezní (B)? Jakkoli spolehlivě a důvěryhodně mohou působit odpovědi A i B z úst odvážných lidí, jediná poctivá a pravdivá je ta, která třeba mně u maturity prošla jen těsně: "Nevím." Je dost důvodů, proč by technologie měly pokračovat v úchvatné jízdě, stejně jako je mnoho argumentů pro nadvýkonnost jiných odvětví. Nechám na vás.

Ale dost bylo filozofie. Jak v takové situaci investovat? Když nemáte jasné odpovědi typu A, B, C a dalších pomyslných písmenek (a bavme se teď obecně, nejen o technologiích vs. zbytku burzovního světa), je celkem dobrou odpovědí diverzifikace. Ano, diverzifikovat znamená, že prakticky v každém okamžiku svého investičního horizontu budete litovat některých pozic ve svém portfoliu. Zároveň ale uděláte maximum pro to, abyste se vyhnuli celkově extrémnímu vývoji hodnoty svých peněz. Můžete nevydělat tak výrazně, jak by teoreticky bylo možné, ale také byste na konci svého investičního horizontu neměli plakat v koutě poražených.

Široký záběr investic napříč typy aktiv, regiony i v čase je méně nápadnou, ale o poznání efektivnější cestou jak říci, že nemáte ani páru o tom, co se na trzích a v ekonomice bude dít. Právě pro ty, kteří si uvědomují, že jejich věštecká koule funguje maximálně jako divadelní rekvizita nebo hračka pro děti, je na světě diverzifikace. Za nás všechny děkuji.

2. 3. 2021 6:39
Trh je pokaždé jiný a nejvíce trendy zboží není pro všechny

Kdykoli najdete ten správný klíč k trhu, někdo zlomyslný vymění zámky. Ať touto větou parafrázujeme kteréhokoli klasika...

11. 2. 2021 12:29
Jak tržní David poráží burzovního Goliáše aneb Spekulace není (nejlepší) cesta

V souvislosti s aktivitou drobných investorů koordinovanou na sociálních sítích se často mluví o boji trpaslíka s obrem...

10. 3. 2021 9:14
Jen ať akcie zlevní!

Akciemi se zabývám teprve od roku roku 2008. Od února, takže kolaps Lehman Brothers jsem si užil už naplno. Za těch...

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Chyby v investování
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
24. 6. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Dušan Jilčík, STARTEEPO)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 6. 2021 12:21
Štěpán Pírko (Bohemian Empire): Inflace má dlouhodobé důvody být vyšší, zahýbat to může nejen…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
23. 6. 2021 12:11
Siuda (Conseq IM): V portfoliích výrazně podvažujeme akcie, hlavně ty americké. Střední Evropa se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
22. 6. 2021 22:48
Ronald Schubert (WOOD & Company): Trhy jsou na maximu, investoři se Fedu "nebojí". Dlouhodobě vidím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat