31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Americký akciový index S&P 500 od začátku roku přidává přes tři procenta, a to zásluhou silně růstového ledna. Od začátku února naopak odepisuje přes dvě a půl procenta. Technologický benchmark Nasdaq Composite je letos v zisku bezmála dvanácti procent, na rozdíl od S&P 500 nicméně těsně drží "černá čísla" také v úhrnu za únor a březen. Býci zkrátka neskládají zbraně, jakkoli by měli dost důvodů pro opak.
V březnovém průzkumu Bank of America mezi manažery velkých fondů (jehož sběr dat probíhal ještě před pádem Silicon Valley Bank, který spustil vlnu obav o bankovní sektor) se experti vyjádřili jasně - největší důvěru měli v hotovost, nejmenší v americké akcie jako celek.
Na trhu je ale nakonec klíčová cena. A ceny amerických akcií letos zatím celkově rostou. První kvartál (bez několika málo zbývajících březnových obchodních dnů) je přitom co do sektorové skladby největších vítězů a poražených na americkém trhu přesným opakem prvního čtvrtletí 2022, kdy začal současný medvědí trend. Loni hrály prim energetika, finance a síťové služby, letos zatím trh táhnou nahoru technologie a komunikační služby, tedy loňští propadlíci.
Nadvýkonnost technologických titulů je letos opravdu mimořádná. Index Nasdaq 100 je na tom relativně vůči indexu S&P 500 nejlépe od roku 2009.
S cenami akcií amerických technologických firem v uplynulých měsících prudce narostlo také ocenění. Nasdaq již (opět) není levný.
Široce zaměřený index akcií největších firem, tedy S&P 500, se již řadu měsíců osciluje okolo kulaté hladiny 4 000 bodů. Kterým směrem bude veden jeho další velký pohyb? Otázka za milion, miliardu, nebo snad bilion?
Níže by mohla trh srazit celá plejáda faktorů, od po delší dobu vysokých sazeb Fedu přes problémy s dluhovým stropem po zhoršující se hospodářské výsledky firem. Jde ovšem o poměrně dobře popsané faktory, navzdory kterým se trhu níže jako kdyby "nechce". Výše by mu, jak alespoň naznačuje další graf, mohlo pomoci (další) uvolnění finančních podmínek v Americe. To bude chtít výrazné posílení důvěry v bankovní sektor, aniž by tento dále omezoval úvěrování v ekonomice. Akcioví býci to zkrátka nemají snadné.
A nakonec oblíbený burzovní almanach. Index S&P 500 má důrazně nakročeno k tomu, že v prvním kvartálu neuzavře pod minimem z loňského prosince. V letech, kdy první čtvrtletí proběhla obdobně jako letos, tedy celá nad prosincovými minimy, má americký akciový trh impozantní track record, pokud jde o výkonnost za celý kalendářní rok. Jsou to pouze historická data, ta ale nevznikala ve vzduchoprázdnu, ale v mnoha různých kombinacích ekonomických a tržních podmínek. Takže sice opatrný, ale přece jen optimismus na závěr (nebojte, za měsíc se zase trochu postrašíme otřepaným "Sell in May").