R.I.P. portfolio 60/40

S politováním oznamujeme, že známé a mnohými oblíbené portfolio 60/40 ukončilo svou životní pouť. Po dlouhotrvajících komplikacích způsobených nízkými úrokovými sazbami a manipulacemi trhu ze strany centrálních bank mu ránu z milosti uštědřila Bank of America.

Bank of America Securities publikovala svou zprávu nazvanou Konec 60/40 v polovině října. Naděje ale umírá poslední. Portfolio 60/40 je jako kočka se skvělými genetickými predispozicemi. Jde totiž o v pořadí již 27. případ úmrtí portfolia 60/40 za posledních deset let. A přestože jeho úhlavní nepřátelé, jako jsou časování trhu, intradenní obchodníci nebo alternativní investice, doufají, že bude jeho smrt definitivní, my ostatní můžeme doufat, že tomu tak nebude.

Pestrý život

Portfolio 60/40 s investory vydrželo dlouhých a prosperujících 91 let, v jejichž průběhu dokázalo vygenerovat průměrný roční výnos 8,1 %. Ještě těsně před skonem bylo ve skvělé formě a v posledních deseti letech (2008-2018) dokázalo vydělat průměrně 10,2 % ročně. V tomto směru si bylo blízké se svým nejvěrnějším přítelem, i když mnohem mladším, indexem S&P 500, který dokázal ročně vydělat 9,5 %. Portfolio 60/40 to však díky své rozvaze související s věkem dokázalo s volatilitou nižší o 40 %.

Portfolio 60/40 bylo pro mnohé investory jasným světlem ve světě plném temnoty. Jen ve dvaceti případech ze zmíněných 91 let života skončilo v mínusu, přičemž již ve svém čtvrtém roce života napravilo své nejhorší období Velké deprese (-27 %).

Portfolio 60/40 šlo mnoha svým kolegům, různým alternativním portfoliím, příkladem, ale díky své jednoduchosti jim bylo často trnem v oku. Většina z nich se nikdy nedokázala přenést přes fakt, že jednoduchá, pravidelně rebalancovaná kombinace akcií a dluhopisů může překonávat různé sofistikované a komplexní nástroje investičních profesionálů. Portfoliu 60/40 byli tito závistivci pro smích.

Vyváženost a nízké riziko

Jeho nejsilnějšími zbraněmi, kterými dokázalo odzbrojit každého pochybovače, byly vyváženost a omezení rizika. Pouze v letech 1931, 1941, 1969 a 2018 se stalo, že klesly ceny amerických akcií i vládních dluhopisů zároveň.

Portfolio 60/40 tu bylo pro své investory vždy, když je potřebovali, ale i ono mělo své temné a divočejší stránky. Akciová složka zaznamenala roční pád ve 25 případech, v průměru ztráta přesáhla 13 %. Stabilnější a rozumnější část portfolia, tedy dluhopisy, však tyto ztráty dorovnávala. V těchto 25 letech zaznamenaly bondy průměrný výnos okolo 5 %.

Na portfolio 60/40 se zkrátka dalo dlouhodobě spolehnout. Nikdy se nestalo, že by v desetiletém horizontu zaznamenalo ztrátu. Mnozí investoři si vzpomenou na krásné časy mezi lety 1982 a 1991, kdy portfolio 60/40 vydělalo svým investorům 350 %, přestože v roce 1987 prodělalo nepříjemnou kocovinu. Dokonce i v nejtěžších dobách mezi roky 1929 a 1938 vydělalo 20 %.

Investoři si budou muset zvyknout na to, že s portfoliem 60/40 se do věčných lovišť odebere i diverzifikace. "Diverzifikace je jediným racionálním vyústěním naší ignorance," říkal kdysi Peter Bernstein, jeden z mentorů portfolia 60/40. Když se nyní akcie a dluhopisy vzájemně nedoplňují, bude to hodně těžké.

Pozůstalí

Portfolio 60/40 po sobě zanechává nejbližší příbuzné, manželku alokaci aktiv a děti, jimiž jsou nízkonákladové fondy a také rebalancované a komplexní investiční plány. Vzdálení příbuzní, jako jsou kryptoměny, IPO technologických firem nebo akcie firem z byznysu okolo marihuany, byli z poslední vůle vynecháni. Investoři mohou své prostředky na památku portfolia 60/40 poukazovat na své účty důchodového spoření nebo u brokerských společností.

Portfolio 60/40, budeš nám chybět. Doufáme, že se v dohledné době opět setkáme v nebi, kde jsou sazby neustále okolo 6 % a ocenění akcií nikdy neroste nad 15násobek průměrných firemních zisků za deset let.

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Americké akcie
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat