25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Pokud budou vhodné podmínky a firmy budou platit menší daně, není zase tak složité si představit, že americké akcie posílí o dalších 50 %. Ve vysílání CNBC to neřekl nikdo jiný než Robert Shiller. Ano, ten Robert Shiller, který věnoval velkou část profesního života studiu tržních bublin a jenž vymyslel indikátor ocenění akcií, dle kterého je americký trh dnes nejdražší od dob internetové bubliny.
Již dříve pro stejnou televizní stanici poznamenal, že by investoři měli zůstat na americkém akciovém trhu, protože ceny mohou stoupnout o polovinu. "V Bílém domě bydlí byznysmen," připomněl Shiller. "Spoustu lidí může Donald Trump inspirovat k investici do akcií. Mohou vsadit na rostoucí trh ve víře v moc a schopnosti prezidenta."
Americké akcie jsou podle profesora z Yaleovy univerzity výrazně nadhodnocené. "Ano, ale to neznamená, že nemohou tak, jak jsme na to zvyklí z historie, svým výkonem nadále porážet ostatní aktiva," doplnil Shiller. "Dlouhodobí investoři by měli americkým akciím v portfoliu nadále dávat prostor, cenné papíry mohou stále výrazně posilovat. A samozřejmě i oslabovat, to je jasné."
Podle Shillera je sice růst cen o polovinu nepravděpodobný, ale možný. Cyklicky očištěné P/E amerických akcií (takzvané Shillerovo P/E neboli CAPE) by zkrátka jen ze současných zhruba 30 bodů vzrostlo na 45 (při zachování aktuální ziskovosti firem), tedy na úroveň z konce 90. let. Podle profesora je to prý pravděpodobnější, než že ceny akcií spadnou o 50 %.
Není od věci k tomu poznamenat, že myšlenka snižování daní americkým firmám po delší době zahýbala i s jedním velice sledovaným grafem. Jde o přehled potenciálních černých labutí, který sestavují analytici ze Société Générale. Právě neuskutečnění již v hrubých obrysech navržené daňové reformy aktuálně považují za největší možnou zlomovou událost pro trhy.