Skvělý klub, ale špatná investice: Rudí ďáblové si jdou pro peníze na burzu

Manchester United se v pátek 10. srpna začne obchodovat na NYSE pod rockerem MANU. Podle všeho nepůjde o dobrou investici. Nic na tom nemění ani chystané změny v klubu, spíše naopak – jsem si nyní dokonce jistější, že investice do akcií legendárního fotbalového klubu není dobrý nápad.

Výnosy z IPO plánuje Manchester United využít na snížení svého dluhu, který se do rozvahy společnosti dostal poté, co v roce 2005 Glazerovi přistoupili na účelový odkup akcií. Kdyby bylo prodáno 16,7 milionu akcí (10 % z jejich celkového počtu) po 16 až 20 USD, ocenění klubu by se mohlo dostat na 2,6 až 3,3 miliardy USD. A to je dvakrát více, než Glazerovi zaplatili před lety za celý klub.

Poznámka redakce: Den před vstupem na burzu Manchester oznámil cenu 14 USD za akcii, což ovlivňuje předpoklady uvedené v článku.

Jelikož bylo oznámeno, že IPO bude sloužit k umazání dluhu, řekli byste si, že výnosy z něj budou použity na splátky úvěrů. Ale to se šeredně mýlíte! Vše je nastaveno následovně: klub prodá 8 333 333 akcií po 16 až 20 USD, které budou nakonec použity k umoření dluhů. A zbytek, tedy výnos ze zbývajících 8 333 333 prodaných akcií, půjde do kapsy Glazerovým. Takže majitelé dluhu nehledají jen investory, kteří jim pomohou snížit dluh – IPO naplní i jejich kapsy.

Poté, co Glazerovi dostanou za své akcie celkem 210 milionů GBP, bude zhruba 100 milionů použito na snížení dosavadního dluhu ve výši 440 milionů GBP. Snížení celkové výše úvěru bude pro klub znamenat nižší roční úroky, a mělo by tak zůstat více peněz (snad) na hráče nebo třeba na stadion.

Na základě detailů v tabulce vychází, že se akcie budou pravděpodobně obchodovat v rozmezí 75 až 93 poměru P/E (s ohledem na odhadované zisky firmy v letošním roce). To je příšerně drahé na společnost, která v posledních letech neměla příliš atraktivní zisky nebo tržby. A je to drahé i na akcie firmy, jejíž byznys model je postavený na fotbalovém klubu. Tak vysoké ocenění prostě nedává žádný smysl.

Varovné signály

S podrobnostmi, které firma poskytla minulý týden, máme jasnější představu o tom, jak se bude klubu v roce 2012 dařit. A příliš mě to neohromilo.

Souhlasím však s tím, že klub udělal jednu věc správně. Jde o oblast příjmů z reklamy, která zastřešuje sponzoring, maloobchod, reklamní předměty a licencované produkty (tvořící zhruba 35 % letošních tržeb). Tento segment nejspíše poroste i nadále, jelikož klub zrovna oznámil rekordní sponzorskou smlouvu s automobilkou GM, která byla ještě nedávno jedničkou na trhu.

Firmy se bojí ekonomického vývoje, na burzy se nehrnou. Manchester slevil a chce do New Yorku
Firmy ve druhém kvartálu odložily nebo zrušily plánované primární emise akcií (IPO) za více než 8 miliard eur. Důvodem byly rostoucí obavy z vývoje globální ekonomiky, zejména Číny, a také pokračující dluhová krize eurozóny. Nervozita na kapitálových trzích způsobila jejich největší rozkolísanost od listopadu 2011. Důsledkem byl dramatický propad počtu nových IPO ve druhém čtvrtletí po celkem nadějném prvním kvartálu.

I tak jsou ovšem tržby (reklamní, z vysílání a z prodeje vstupenek) silně závislé na tom, jak se zrovna družstvu daří na hřišti, a to zejména u příjmů z vysílacích práv a jednotlivých zápasů (které klesly v porovnání s loňskem o 12 %). Nejen tyto dvě oblasti jsou citlivé na výkony fotbalistů. Také příjmy z reklamy mohou klesat spolu se zhoršujícími se výsledky týmu.

Navzdory tomu, že v posledních letech rostly příjmy z reklamy, celkové příjmy budou zřejmě letos o 3,5 až 5 % nižší než loni. Tržby firmy totiž hluboce klesly poté, co se klubu loni nepodařilo kvalifikovat do poslední fáze Ligy mistrů. Právě to ukazuje, jak citlivé jsou tržby na výkon týmu. S poklesem tržeb navíc vzrostly náklady na hráče a zaměstnance o 4 až 5 %. To je první varovný signál – tržby klesají, zatímco náklady rostou.

Druhým varovným signálem je výše slevy na dani, kterou klub v roce 2012 využil. Díky tomu, že byl daňový odpočet zhruba 27 milionů GBP, se firmě podaří dostat do zisku. Daňová sleva je ovšem jednorázová záležitost, příští rok už klubu k zisku rozhodně nepomůže. Pokud by letos klub žádné slevy nedostal, nebyly by žádné zisky.

Třetím varovným znamením je to, že provozní náklady rostou rychleji než výnosy. Rozhodujícím faktorem při provozování fotbalového klubu jsou platy hráčů. S tím, jak ve fotbalovém světě roste konkurence, se velmi výrazně zvedají i mzdy hráčů. Pokud se klubu nepodaří zrychlit růst výnosů oproti mzdám a dalším nákladům, bude to znamenat velký problém. To je ve světě financí zásadní.

Příliš drahá hračka

Akcie s nízkým či žádným růstem, jejichž poměr P/E je vyšší než 70? Ne, děkuji! Nejde totiž o firmu, která by své pole působnosti mohla rozšiřovat do nových regionů, zvýšit počet odehraných zápasů tím, že by klub hrál více ligových soutěží i mimo svou domovskou zemi nebo založil sesterský tým někde jinde. Vysílací práva a tržby ze zápasů jsou jednoduše vázány na určitou úroveň.

Hlavní faktor, který by mohl přinést nárůst zisků, je komerční hodnota značky. A to mi jednoduše nestačí k tomu, abych Manchester United chápal jako dobrou akciovou investici.

Takhle se vybírá správná akciová investice
Obecně platí, že je kurz akcie jakékoli společnosti funkcí dvou základních charakteristik: toho, jak si společnost vede, respektive jak se bude s největší pravděpodobností v budoucnu vyvíjet její hospodaření, a průměrného názoru všech účastníků trhu, jakou by tento předpokládaný scénář měl mít podobu.

Zdroj:
Saxo Bank
Světové akcie
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat