Špatný start roku pro (některé) švýcarské banky

Švýcarským bankám se začátek roku nepovedl. Padl anonymní trest za insider trading, UBS čeká nejistota a členové nejužšího vedení Credit Suisse si spískali skandál vskutku neobvyklý.

Když v lednu švýcarský finanční regulátor FINMA oznámil, že "nejmenovaný generální ředitel švýcarské banky dostal pokutu za vážný případ insider tradingu", byla to jen další kapka do již tak hustého deště zlých zpráv. Kritici tamních bankovních poměrů neopomněli připomenout, že právě benevolentní přístup regulátora, jenž sice provinilce trestá, ale až na výjimky jejich totožnost nezveřejňuje, přispívá kultuře netransparentnosti, jíž švýcarské bankovnictví tradičně oplývá.

Úřad uvedl, že nejmenovaný činitel používal k nezákonnému obchodování s akciemi konto, jež patřilo jeho manželce. Vzhledem k tomu, že v zemi působí na 250 bank, není známo, o kterou se jedná. Suma, již musel dotyčný vrátit, 732 tisíc švýcarských franků, však naznačuje, že nešlo o jednoho z velkých globálních hráčů.

Změna v čele UBS

Ti mají svých problémů dost. UBS, největší poskytovatel služeb wealth managementu na světě, pomalu vstupuje do období nenáviděné nejistoty, když se připravuje na odchod úspěšného generálního ředitele Sergia Ermottiho, který se chystá vést zajišťovnu Swiss Re. Na jeho místo usedne Ralph Hamers z ING. Cena akcií UBS zareagovala na zprávu o připravovaném říjnovém odchodu Ermottiho poklesem, byť mírným.

Jedním z důvodů bylo, že Hamers nemá zkušenosti ani s investičním bankovnictvím (kde UBS ubírá plyn), ani s disciplínou wealth managementu, jenž se soustředí na poskytování komplexního servisu superbohatým podnikatelům. Ten byl naopak Ermottiho doménou.

Problémy (v) Credit Suisse

Pokud v případě UBS pociťují investoři nervozitu ohledně budoucnosti, v případě Credit Suisse si přejí především co nejrychleji zapomenout ne nedávnou minulost. V roce 2015 nastoupil do funkce generálního ředitele Tidjane Thiam, jenž předtím šest let vedl britskou skupinu Prudential. Jeho úkolem bylo, podobně jako u konkurenta Ermottiho z UBS, vycouvat z rizikového investičního bankovnictví a soustředit se na wealth management. To také Thiam provedl.

Jedním z faktorů úspěchu příslušné divize Credit Suisse v té době byla práce Iqbala Khana, talentovaného pákistánsko-švýcarského bankéře, kterého si Thiam sám vybral. Khan se během let (do banky přišel v roce 2013, o dva roky před svým novým šéfem) stal hvězdou první velikosti a očekával, že mu Credit Suisse po Thiamově odchodu nabídne nejvyšší funkci. Z obou mužů se stali konkurenti.

Tady se příběhy rozcházejí. Představenstvo Credit Suisse, složené drtivou většinou z domácích, se údajně dívalo na spor Pákistánce s černým občanem Pobřeží slonoviny skrz prsty z rasových důvodů (tvrdí Thiam). Každopádně nechalo spor uzrát do nebývale dramatické podoby.

Khan se přestěhoval na pobřeží Curyšského jezera, hned vedle Thiama. Jeho šéf nechal vysadit na své zahradě stromy, které Khanovi bránily ve výhledu na vodní plochu; podle Thiamových slov nezáměrně, podle Khana plánovaně. Na jednom večírku u Khanů si oba muži vjeli do vlasů, ostatní hosté je museli do sebe odtrhnout.

Nedlouho poté Khan Credit Suisse opustil a zakotvil v UBS (zhruba ekvivalent sparťana, jenž rovnou přejde do Slavie). Protože byl oblíbený, obával se Thiam, že s sebou stáhne další lidi, ačkoli mu to zakazovala smlouva. Nařídil proto, buď sám, nebo někdo z jeho podřízených, Khana sledovat soukromou detektivní agenturou.

Následoval další fyzický střet. Thiamovi lidé tvrdí, že Khan zaútočil na detektiva, Khan zase říká, že tři muži pronásledovali jeho. Detaily možná ještě někdy vyplavou na povrch, prozatím je ale důležité, že představenstvo Credit Suisse Thiama kvůli skandálu vyhodilo a na jeho místo dosadilo (přes odpor amerických akcionářů) Thomase Gottsteina. Skutečnost, že Gottstein je bílý německý Švýcar, jen nahnala více vody na mlýn Thiamovým stížnostem stran údajného rasismu.

Nejistota a skandály se na začátku roku 2020 hodí finančním ústavům ještě méně než jindy. Do hubeného období nízkých úrokových sazeb, slabých marží a pomalého ekonomického růstu, na něž se evropské banky připravují, vstoupila Credit Suisse nohou mimořádně levou.

Švýcarsko
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2022 14:00
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny jsou určovány cenami zemního plynu, energie ale kvůli ekonomickým…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
Aleš Vávra (Metatron Capital): Korekce na akciovém trhu jsou z pohledu dlouhodobých investorů…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat