Střípky z americké burzy: Signály obratu v moři (bez)naděje

Americké akciové indexy mají za sebou růstový týden, když S&P 500 přidal bezmála 2 % a Nasdaq dvojnásobek. Po mizerném prvním pololetí je to ale jen málo hřejivá náplast. Letošní vítězové přitom ztrácejí dech a poražení se stále dusí. Záblesky naděje by se ale našly.

Index S&P 500 má za sebou úspěšný zkrácený týden. Na případné další cestě vzhůru jej ale čeká hodně práce, odpor mu mohou klást 50denní klouzavý průměr, kulatá hladina 4 000, případně již úroveň 3 945, kde se zarazila zatím poslední "medvědí rally".

S&P 500 - technická analýza (8. 7. 2022)

Tento týden naplno začíná výsledková sezóna za druhý kvartál. Analytici jsou nadále poměrně optimističtí ohledně růstu ziskovosti, což při poklesu cen akcií znamená jejich výrazně zajímavější ocenění než na přelomu roku. Ale pozor, například ocenění na základě tržeb firem stále kleslo teprve na úroveň z vrcholu technologické bubliny. A asi málokdo by se hádal, že tehdy byly akcie "levné".

S&P 500 - P/S kleslo teprve na hladinu z vrcholu technologické bubliny

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Pixabay.com
7. 7. 2022 12:40
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh je stále příliš optimistický, zisky firem letos porostou jen sotva

Odhady ziskovosti amerických a evropských firem jsou podle mě nadsazené, spíše než růst o téměř 10 % čekám letos...

Velcí spekulanti jsou ve velkém na medvědí straně trhu. S tím je potřeba počítat. Je ale také pravda, že když je trh nastaven téměř jednostranně pesimisticky, překvapení se může urodit v podstatě jedině opačným směrem.

Velcí spekulanti jsou ve velkém na medvědí straně

Zatím žádná vyložená katastrofa se nekoná z hlediska toků peněz v podílových fondech. Ty směřující do akcií několik měsíců prakticky stagnují. Varováním je ale odliv peněz z dluhopisových fondů. Akcioví investoři mívají v reakcích na dění v ekonomice za "bondaři" jistý skluz.

Příliv peněz do akcií stagnuje. Je na řadě pokles?

O tom, že se cykly na dluhopisovém, akciovém a také komoditním trhu v čase nějak střídají a prolínají, asi není potřeba pochybovat. Zatímco dluhopisový trh možná již své dno našel, akcie je mají před sebou a ceny komodit začaly v posledních týdnech (či již měsících) teprve klesat z vrcholu. Nikde není psáno, že křivky v grafu "dodrží" pravidelné střídání cyklů, jistou logiku nicméně vztah mezi nimi má.

Dluhopisy, akcie a komodity se střídají ve vedení

Medvědí trend na akciovém trhu každopádně pokračuje. Pro jeho další průběh může být důležité, zda americká ekonomika spadne do recese. Medvědí trhy spojené s recesemi totiž v historii byly v průměru delší a hlubší než medvědí trendy, jež se odehrály mimo období poklesu ekonomiky.

Medvědí trendy spojené s recesí jsou podstatně delší a hlubší než ty v obdobích mimo recesi

Na hospodářský cyklus jsou v USA hodně citlivé menší firmy, jež dominantně generují tržby na domácím trhu. A proto i ceny jejich akcií v tomto smyslu mohou naznačit, kam se vydá akciový trh jako celek. V současnosti se přitom jejich index pohybuje na technicky poměrně významné hladině. Bude to odrazový můstek na cestu vzhůru, nebo spíše pomyslné prkno pro skok do hluboké vody?

Small caps v USA jsou na technicky důležité hladině

Hvězdou doby po začátku pandemie byly technologické firmy. Mezi nimi pak vyčnívaly ty, jež do svého fondu nakupovala společnost ARK Invest. Ta ve velkém sázela (a stále sází) zejména na mladé inovativní firmy. Příslušný ETF ze svých maxim odepsal přes 75 %, v posledních týdnech se ale vydal opatrně vzhůru. Pokud by dokázal přesvědčivě prolomit klouzavé průměry, může to být na startu druhého pololetí zajímavý býčí signál pro spekulanty. Když ne signál dalšího silného rlstu, tak alespoň stabilizace po drtivém propadu.

ARK Innovation ETF se odrazil od cenového dna a je na technicky významné úrovni

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Investiční web
4. 7. 2022 6:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na akciový trh, s nižšími výnosy bondů budou opět nabývat na síle velké technologické firmy

Výjimečně páteční stream bude na Investičním webu patřit konkrétním investičním nápadům. Tentokrát s Ronaldem Schubertem...

Technologické tituly byly v prvním pololetí v prostředí rostoucích sazeb jedním z nejvíce zatracovaných sektorů. Mají tak za sebou hluboké poklesy. Na burze ve stejné době zářily (v podstatě jen) komoditní tituly, protože rostly ceny ropy a zemního plynu. Po rychlém posílení nicméně energetický sektor v USA začal také ztrácet a aktuálně se pohybuje hluboko pod svým ročním maximem. Dokonce hlouběji než zmíněné technologické společnosti.

Sektor energetiky je dále od ročního maxima než sektor technologií

A to ještě energetické komodity oslabují jen mírně. Třeba průmyslové kovy již zkorigovaly o desítky procent.

Ceny průmyslových kovů již z maxim klesly výrazně, energetické komodity zatím jen mírně

I tak je ale aktuálně výnos z volného cash flow v rámci energetického sektoru podstatně zajímavější než v odvětví informačních technologií. Byť i na jejich srovnání je patrná korekce v energetickém odvětví.

Výnos z volného cash flow v energetickém sektoru je vyšší než v odvětví informačních technologií

Technologie, umělá inteligence - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
8. 7. 2022 6:13
Bank of America: Tyto podhodnocené technologické akcie už stojí za nákup

Technologické tituly jsou letos v nemilosti trhu, rostoucí úrokové sazby těmto růstovým titulům obecně nevyhovují. Řada...

A nakonec perlička, kterou jsme vám nabídli i v pondělním ranním shrnutí dění na trzích a v ekonomice. Index S&P 500 v průměru klesá jen 15 týdnů z roku, posiluje 37 týdnů. Na začátku prázdnin svým růstem tuto "sezónnost" potvrdil. Ale vsadit na to, že bude následovat historicky průměrný růst i po zbytek léta, by bylo opravdu hodně odvážné.

S&P 500 - průměrná výkonnost v jednotlivých týdnech roku

Zdroj:
TOPDOWN CHARTS, Bespoke Investment Group, RenMac, Charles Schwab, Bloomberg, @granthawkridge, @WalterDeemer, @JohnKicklighter, Hussman Funds
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat