28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Kupovat, držet, nebo prodávat? Světové akcie za sebou mají úchvatné měsíce a investoři hledají odpověď na otázku, jak dlouho ještě může rally pokračovat. Nápovědou pro to, jaký postoj zaujmout, jim mohou být například následující grafy.
Podíl zemí, ve kterých byl akciový trh v meziročním srovnání v plusu, se před rokem kvůli koronavirovým výprodejům blížil nule. Nyní je situace přesně opačná - trhy, které nejsou v meziročním srovnání v plusu, by člověk napočítal na prstech jedné ruky. Situace je samozřejmě ovlivněna loňskou nízkou srovnávací základnou, lepší obrázek tedy tento poměr nabídne spíše až za několik měsíců.
Loňské výprodeje na jednotlivých trzích srazily desetiletý valuační ukazatel P/E. Podíl zemí, v nichž byl tento indikátor nižší než 15, se dostal k 75 %, zatímco podíl zemí spadajících do kategorie "drahých" (P/E pro desetiletý horizont vyšší než 25) spadl na 0 %. Nyní se tyto podíly vrátily zhruba na předkrizové úrovně, asi 20 % trhů je v kategorii valuačně drahých, zatímco asi 25 % v kategorii levných.
Cyklus snižování úrokových sazeb zahájily centrální banky již v roce 2019. Loni tento trend v důsledku koronavirové krize po krátké pauze pokračoval. Již v uplynulých měsících ovšem stabilizace situace v ekonomice umožnila centrálním bankám mírnit roztáčení měnových kohoutů. Mimořádná opatření na podporu ekonomiky, jako je kvantitativní uvolňování, loni centrální banky nasadily ve velkém, nyní ale platí totéž jako v případě úrokových sazeb.
Světové akcie i v kontextu pandemické situace rozhodně nejsou levné. Zůstávají nicméně jednou z mála atraktivních investičních příležitostí. Některé indikátory navíc ukazují, že býci mohou ještě nějakou dobu zůstat u kormidla. Callum Thomas, šéf analýz v TOPDOWN CHARTS, proto investorům radí: "Zůstaňte na trhu, ale buďte obezřetní. Je potřeba pečlivě vybírat a nezapomínat na defenzivněji laděné investice pro případ, že by se trend rychle změnil."