27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Z vrcholu na začátku října již americké akcie jako celek odepsaly přes desetinu hodnoty, druhá korekce v letošním roce je tedy skutečností. A ačkoli to je na trzích vždy alespoň trochu jiné, korekce vykazují velké množství shodných znaků.
Je zajímavé sledovat, jak se mění psychické rozpoložení investorů poté, co se trhy dostanou do korekce a návrat k růstu se zdá být stále méně pravděpodobný. Zajímavé je i to, že scénáře se v řadě takových případů opakují, na trzích se děje téměř vždy totéž.
Vždy se najde někdo, kdo bude současnou situaci srovnávat s lety 1929, 1987, 1999 nebo 2007. Data budou přizpůsobována podle toho, co komu vyhovuje, stejně tak grafy, a investoři budou různými taktikami strašeni dalšími propady. Co na tom, že akcie v opravdu dlouhodobém horizontu v podstatě vždy posilují.
Lidé začnou předpovídat recesi, ačkoli akciové trhy nejsou dobrým indikátorem. Mnozí investoři si totiž ani pořádně nepamatují výrazné ztráty na akciovém trhu. Některé pesimistické výhledy se nakonec naplní, ale spíše je to dílo náhody, ne bystrého úsudku.
Lidé, kteří předpovídali korekci, když akcie posilovaly, své výhledy posunou až do medvědího teritoria. Příběhy vycházejí z cen.
S korekcí dojde k býčímu trendu, pokud jde o množství predikcí dalšího vývoje. Volatilita těchto názorů vede k dalšímu poklesu cen akcií.
Rady typu "ignorujte šum" nebo "uvažujte dlouhodobě" nepomáhají, zejména pokud si investoři předem nestanovili realistická očekávání. Ti, kteří při sestavování portfolia nepočítali s medvědími trendy a korekcemi, mají problém.
Taktický přístup sice bude působit bezpečněji než dlouhodobý proces, ale může způsobit více škody než užitku i u dobře sestavených investičních plánů.
Finanční média začnou používat termíny jako nervozita, turbulence, panika a chaos. Tato slova přitom investorům v ničem nepomáhají.
Investoři začnou věnovat trhům větší pozornost. Dlouhodobé býčí trendy mohou působit nudně, podobně jako jízda po prázdné dálnici. Korekce pak připomínají nehodu, kdy všichni na cestě zpomalují a sledují, co se stalo, dokonce i ti, kteří jedou v protisměru.
V televizi i dalších médiích je prezentováno jedno klišé za druhým. Zde je několik typických příkladů:
Pokaždé, kdy trhy mírně ztratí, investoři to vnímají jako mnohem výraznější pokles.
Pro investora je stále jednodušší zaměnit svůj investiční horizont s investičním horizontem ostatních investorů.
Investoři rádi věří vysvětlením dění na trhu, ale důvody poklesů ve skutečnosti není snadné identifikovat. Akcie někdy ztrácejí prostě proto, že jsou příliš drahé, a investoři tak přizpůsobují svá očekávání.
Fundamentální investoři se stávají technickými obchodníky a věnují grafům mnohem větší pozornost, než když trhy rostou.
Investoři, kteří mají před sebou ještě dekády investování, začnou dělat krátkodobá rozhodnutí o dlouhodobém kapitálu. Existuje sice pár příkladů propadů, které měly v podstatě trvalé následky, ale je jich minimum.
Lidé zapomínají, že korekce na trzích jsou normální. Od roku 1945 zaznamenával index S&P 500 dvouciferné procentuální propady přibližně jednou ročně a medvědí trend (pokles o 20 % a více) jednou za pět až šest let. To ale k trhům patří. Kdyby nebyly na trzích korekce, akcie by nemohly nabízet prémie oproti méně rizikovým investičním nástrojům.