Technický pohled na americký dolar, bondy, ropu a technologické akcie: (Ne)jedna bublina praskla

Burzovní graf, technická analýza - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com

Kim Cramer Larsson má za sebou čtvrt století na finančních trzích a již léta se specializuje na technickou analýzu. Jak vnímá index Nasdaq 100, cenu ropy, americké vládní dluhopisy a dolar?

Index Nasdaq 100 vykazuje jasné charakteristiky bubliny

První graf ukazuje příklad bubliny, konkrétně té technologické na přelomu tisíciletí. Podle teorie bublin se během dlouhého vzestupného trendu vždy vyskytne minimálně jedna velká korekce, které se říká past na medvědy. Někdy jsou takové korekce hned dvě. Když bublina praskne, cena vždy spadne přinejmenším na maximum poslední větší korekce, ale často až na její minimum. Ale někdy musejí ceny předtím, než se začnou opět zvedat, spadnout až na úplné dno.

Nasdaq 100 jako ukázka cenové bubliny

Od minima z roku 2008 se hodnota indexu Nasdaq 100 zvýšila patnáctkrát. Došlo k několika výraznějším korekcím, zvláště v letech 2018, kdy uprostřed obchodní války panoval strach, že Fed začne zvyšovat sazby, a 2020, kdy začal Kongres během pandemie covidu-19 vyšetřovat některé velké technologické firmy.

Pokud bude současný vývoj obdobný jako u jiných cenových bublin, měl by se Nasdaq 100 propadnout minimálně k hladině 9 736 bodů. V současnosti je lehce nad 12 000.

Ze dvou zmíněných významných korekcí byla výraznější ta z roku 2018. Její maximum bylo kolem 7 673, mezi Fibonacciho retracementem na 0,764 vzestupného trendu ode dna spojeného s krizí subprime hypoték a retracementem na 0,618 křivky od koronavirového minima do absolutního maxima. Někdy ale ceny klesnou až pod minimum poslední korekce.

Nasdaq 100 - technická analýza

Prasknutí bubliny je obvykle nejméně dvakrát rychlejší než její nafouknutí (podle prospektové teorie bolí ztráta 2-2,5krát více než stejně vysoký zisk). To by znamenalo, že akciový trh dosáhne dna v letech 2023 a 2024.

Pokud si myslíte, že propad indexu Nasdaq 100 pod 9 000, případně až na 8 500 nebo 7 500, by byl hluboký, uvědomte si, že po prasknutí internetové bubliny se index v letech 2000-2002 propadl o 77 %. Níže na dalším grafu vidíme korekci typu medvědí pasti, při které RSI testuje hladinu 40. Pokud dojde k uzavření na měsíčním grafu pod 40, znamená to medvědí trend. Takový scénář nepamatujeme od finanční krize.

Nasdaq 100 - technická analýza (měsíční)

2022 jako rok amerického dolaru

Dolarový index se již od roku 2015 pohyboval ve velice širokém pásmu mezi 88 a 103 a nyní krátkodobě prorazil výše. Pro třetí kvartál si tak otevřel cestu k hladině 110 bodů, ke které se již stihl přiblížit. Jde o hladinu, kde se nachází shluk úrovní Fibonacciho projekcí a retracementů. RSI vykazuje býčí sentiment bez odchylek a Bollingerova pásma se rozšiřují a podporují zvyšování hodnoty dolaru.

Index amerického dolaru - technická analýza

Výnosy amerických 10letých vládních dluhopisů prolomily mnohaletý sestupný trend

Vzestupný trend výnosů 10letých amerických vládních dluhopisů se potvrdil, když v lednu 2022 prorazily nad 1,71 % a dosáhly nového vyššího maxima. Následovalo březnové prolomení trendové linie, která klesala již několik desetiletí. Letos již výnosy překonaly maximum z roku 2018 a dosáhly více než 3,25 % (od té doby již výrazně klesly, to ale na dlouhodobějším technickém popisu situace zatím mnoho nemění).

S jen lehkým psychologicky podmíněným odporem kolem 4 % by mohly americké 10leté vládní dluhopisy ve 3. čtvrtletí klidně dosáhnout 1,382 Fibonacciho projekce kolem 4,38 %. První silnější hladina odporu se vyskytne až okolo 5,25 %, což je zhruba maximum z doby před hypotéční krizí mezi 1,618 a 1,764 Fibonacciho projekcemi od sestupného trendu z let 2018-2020.

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA - technická analýza

Ropě dochází dech

Po dvou pokusech v květnu a červnu se zdá, že bude mít ropa Brent problém vrátit se nad 126 USD za barel, aby opět otestovala březnové maximum. Na týdenním grafu RSI dále stoupá, ale odchylky napovídají, že střednědobý vrchol již má trh za sebou. Průlom nad 125,25 USD by mohl znamenat, že Brent ještě otestuje březnové maximum. V následujících několika měsících se však může Brent udržet v pásmu mezi 97 a 125 USD za barel. Pokud dojde k průlomu pod 96,90 USD, bude patrně otestována podpora na hladině 86,75 USD i celý vzestupný trend.

Brent - technická analýza

Růstový graf - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
25. 7. 2022 6:19
Jasná řeč grafů o nejasné situaci na trzích aneb Proč po týdenním růstu cen amerických akcií nejsme o nic moudřejší

Americké akcie mají za sebou růstový týden. Index S&P 500 (a nejen ten) se navíc vrátil nad 50denní klouzavý průměr. Nic...

Americké státní dluhopisy - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
17. 6. 2022 10:34
Americké dluhopisy: Signál recese a dividendový háček

Inflace v USA je nejvyšší za více než čtyřicet let, centrální banka svižně (byť podle mnohých pozdě) zvyšuje sazby a s...

Rafinerie, ropa - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com
19. 7. 2022 12:40
Nahoru, nebo dolů? Možné scénáře dalšího vývoje ceny ropy shrnuje těchto devět grafů

Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS pravidelně zveřejňuje série grafů věnujících se jednomu specifickému tématu, obvykle...

Zdroj:
Saxo Bank
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat