Těchto 7 firem vyvíjí léčbu na COVID-19. Jejich akcie mohou být (nadále) zajímavé

Globální ekonomika byla poničena pandemií koronaviru a panuje shoda na tom, že návrat k normálu bude vyžadovat účinnou a široce dostupnou léčbu a také vakcínu. Není divu, že investoři sledují akcie společností, které pracují na vývoji takových produktů.

Je potřeba rozlišovat mezi léky působící proti koronaviru a vakcínou na tento virus. Léky řeší příznaky infekčního onemocnění COVID-19 a léčbu pacientů, vakcína má za cíl rozvoj dlouhodobé odolnosti vůči této nemoci.

Pandemie koronaviru zastihla svět nepřipravený a potřeba rychle najít účinnou léčbu a vakcínu je velká. Za účelem urychlení vývoje byla v některých zemích uvolněna standardní pravidla testování, která musejí výrobci léků dodržovat. Každý případ je ovšem specifický, a nelze tak přesně porovnávat změny podmínek ve srovnání s výrobou jiných léků.

Vývoj některých preparátů začal ještě předtím, než se šíření nemoci COVID-19 stalo globální pandemií. První testy tedy probíhaly na malém vzorku lidí a bez kontrolních skupin, takže výstupy urychleného vývoje nemusejí být tak validní, jak mnozí možná doufají. Na druhou stranu platí, že vítěz, který nabídne účinnou vakcínu nejrychleji, získá většinu benefitů. Nelze se tedy divit, že se mnozí investoři snaží naskočit do rozjetého vlaku, přestože není jasné, kam se mu nakonec podaří dojet.

Léky na koronavirus

Gilead Sciences

Remdesivir od společnosti Gilead Sciences je v současnosti "nejslavnějším" preparátem na léčbu koronaviru. Výsledky jeho klinických testů jsou slibné a byl schválen americkou administrativou. Lék schválili také regulátoři v mnoha zemích, nicméně je potřeba věc trochu povysvětlit. Zaprvé, nejedná se o nový lék. Byl používán již před několika lety při léčbě eboly. To je hlavní důvod, proč víme, že se jedná o lék bezpečný, a proto byl schválen tak rychle.

Gilead Sciences se posunula k posledním fázím testování na konci února, kdy byla pandemie na samém počátku. Společnost nebyla schopna sehnat dostatečný vzorek pacientů. Remdesivir je každopádně dosud jediným lékem, který prokázal výraznou účinnost při léčbě (čas zotavení se průměrně zkrátil z 15 na 11 dnů). S postupem léčby dalších pacientů lze očekávat více informací o efektivitě léčby.

Akcie Gilead Sciences těžily z očekávání spojených s remdesivirem a jejich cena povyskočila i na základě skutečných výsledků. Nicméně dlouhodobá zóna mezi 85 a 89 USD se ukázala být příliš tvrdým oříškem, když se kurz odrazila od její spodní hrany zpět níže. Titul již odevzdal přes polovinu zisků od konce ledna 2020. Výrazný support vidíme na 62 USD, tedy hladině zatím vzdálené současné ceně.

Eli Lilly

Několik společností včetně AstraZeneca, Eli Lilly a Regeneron Pharmaceuticals se pokouší vyvinout léčbu protilátkami, které by aktivovaly imunitní systém. Biotechnologické společnosti se slibnými preparáty v současnosti zvyšují jejich produkci, aby měly dostatek látek pro testy na lidech. Eli Lilly stojí v čele tohoto vývoje, po souhlasu amerického regulátora chce začít testovat na lidech ještě v květnu (většina dalších firem plánuje testy do poloviny roku). Na výsledky se bude čekat jistě několik měsíců.

Cena akcií Eli Lilly se vzpamatovala z koronavirového výprodeje, kurz dokonce dosáhl na nové historické maximum. Po korekci z něj pak začala cena opět růst v rámci růstového trendového kanálu.

Vakcíny na koronavirus

Moderna

Zprávy o slibných výsledcích vývoje vakcíny na koronavirus od společnosti Moderna poslaly minulý týden akciové indexy vzhůru. Vakcína prý dokáže vyprovokovat odpověď imunitního systému. Obchodníci si ale většinou neuvědomují, že tyto předběžné testy nebyly zaměřené na efektivitu vakcíny, jejich cílem bylo prověřit její bezpečnost. Moderna chtěla vakcínu testovat nejprve na malém vzorku lidí, aby zjistila, zda je produkt bezpečný a nemá žádné výrazné negativní účinky.

Jakmile se zjistí, že vakcinace nepřináší zásadní rizika, mohou začít pokusy na větším vzorku lidí. Výsledky těchto následných testů budou stěžejní pro další vývoj vakcíny. Druhá fáze pokusů zaměřená na určení dávkování může začít již brzy. Třetí fáze testování na širokém vzorku dobrovolníků by mohla odstartovat v červenci.

Investoři začali snižovat svá očekávání ohledně nové vakcíny od Moderny. Akcie zahájily minulý týden výrazným býčím odskokem, od té doby většinu zisků vrátily. Oblast okolo 67,50 USD před vyhlášením výsledků testů fungovala jako rezistence, nyní může být podstatnou technickou úrovní oběma směry.

Sanofi, GlaxoSmithKline

Ve vývoji jsou ještě dvě nadějné vakcíny, a to od spolupracujících firem Sanofi a GlaxoSmithKline a od AstraZeneca, která je v partnerství s Oxfordskou univerzitou.

Sanofi a GSK se snaží vyvinout vakcínu poupravením vakcíny proti chřipce od Sanofi. Společnosti dostaly grant od americké vlády a plánují testování na lidech, které by mělo začít v druhé polovině roku. Současná kapacita dovoluje výrobu 600 milionů dávek ročně, firmy ji chtějí zdvojnásobit. Podle vyjádření firem budou mít USA na vakcínu právo jako první. Prohlášení vyvolalo po světě vlnu nevole, obzvláště ve Francii, kde Sanofi sídlí.

AstraZeneca a Oxfordská univerzita se snaží vyvinout vakcínu pozměněním neškodného viru. Finance na výzkum poskytlo Spojené království, které by mělo v případě úspěchu právo na vakcínu jako první. Preparát je již testován na lidech a mohl by se dostat do pozdní fáze vývoje do poloviny roku 2020. AstraZeneca plánuje výrobu až 30 milionů vakcín do září 2020.

Akcie AstraZeneca se také rychle vrátily na předkoronavirové úrovně a navyšují historická maxima. Obchodovaly se v blízkosti horní hrany růstového kanálu, v poslední době pak přišel pohyb do strany. Nejbližší support vidíme na úrovni spodní limity struktury Overbalance. Úroveň 23,6% retracementu a spodní limity kanálu se nacházejí ve stejné oblasti.

Zajímají vás dopady současné krize na trhy? Podívejte se na záznam z největší on-line konference pro tradery z Česka i Slovenska. O záznam požádejte ZDE.

Zdroj:
X-Trade Brokers
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat