Tibor Bokor (WOOD & Company): V Česku se nám líbí CME, v Polsku jsou zajímavé Orange a Netia, výbornou příležitostí je stále i Řecko

Pokud ukrajinská krize nezadusí oživení západoevropské ekonomiky, čeká východní Evropu solidní růst. Mezi premianty by díky tomu mělo patřit Rumunsko, slušnou jízdu by nicméně zažily i Polsko a Česko, předpovídá analytik z londýnské WOOD & Company Tibor Bokor. Mezi zajímavé rozvíjející se trhy Evropy nyní řadí i Řecko.

Evropa má za sebou, co se IPO týče, nejlepší první čtvrtletí od roku 2007. Výrazně se pod to podepsaly i telekomunikační firmy. Jde z pohledu investora o pobídku k nákupu?

Trhy nyní hýbe geopolitika, globální makroekonomika a to, kolik peněz lije do systému americká centrální banka. Telekomunikační firmy jsou navíc takový bezpečný přístav mezi akciemi. Pokud tedy trhy budou růst, telekomy za ostatními zaostávat, když naopak začne vládnout medvěd, půjdou sice dolů, ale méně než ostatní. Nyní tedy telekomunikační firmy jistě nejsou středobodem zájmu. S investory se proto v rámci toho, co mám na starosti, bavím spíše o technologických firmách. Vedle toho jsou také hodně zajímavá média, což ve východní Evropě znamená CME nebo ruská internetová média.

Nakolik by právě ruská média, či obecněji tituly obchodované na burzách ve střední a východní Evropě, mohla potopit ukrajinská krize, která se v posledních dnech opět vyhrocuje?

Jak ruské, tak například turecké telekomy bohužel nejsou úplně imunní vůči vlivu negativních scénářů. V Turecku je rozdíl mezi Turkcellem a Türk Telekomem, a to v rozdílné dluhové zátěži. Türk Telekom má dluh v zahraniční měně, takže jeho akcie budou určitě reagovat negativně, pokud se situace začne vyostřovat. Turkcell je vůči něčemu podobnému o něco odolnější.

V Rusku jde hlavně o to, že ekonomika oslabuje. Podle mě osobně i to je částečně důvod pro to, že se ruská vláda orientuje na něco, co bych nazval neekonomickou politikou. Ruská ekonomika má fundamentální problém a současné aktivity vlády ho prohlubují. Dá se čekat, že investoři budou chtít, aby byla ruská aktiva – včetně telekomunikačních společností – hodně levná, aby byl dividendový výnos 10 % a podobně. Pak si je budou pořizovat do svých portfolií.

To je tedy bližší i vzdálenější východ Evropy, který je kvůli krizi na Ukrajině nestabilní. Má proto nyní větší smysl zaměřit se na Evropskou unii, na tituly ze západní a střední Evropy?

Evropský výhled na rok 2014 je hodně zajímavý. Již nyní je možné sledovat slušnou ekonomickou aktivitu v Německu, Británii, ale i na periferii. I proto je ostatně EU tak opatrná. Nechce, aby případné sankce nebo vyhrocení konfliktu na Ukrajině tu jiskřičku naděje, že evropská ekonomika začíná růst, zadusily hned v zárodku. Společně s Ukrajinou budou investoři určitě sledovat Německo a Spojené království. Pokud tyto ekonomiky "pojedou", bude západní Evropa – východ EU je jejím derivátem – zajímavým investičním cílem.

Soustřeďme se tedy na geografický střed a východ Evropské unie. Co se vám v tomto regionu nyní líbí?

Velice pozitivně vnímáme Polsko i Česko. V Česku zajímavých investičních nástrojů bohužel ubývá, ztrácíme Telefóniku, zůstávají jen ČEZ a Komerční banka. Navíc se nám líbí CME. V jejím případě pochází třetina hodnoty z Česka, třetina z Rumunska a zbytek ze Slovinska, Slovenska, Chorvatska a Bulharska. Stručně bych řekl, že východní Evropa vypadá zajímavě, pokud vycházíme z toho, že bude v západní Evropě pokračovat oživení, což je náš základní scénář. Pokud nedojde k vyhrocení situace na Ukrajině, budou západoevropské ekonomiky růst a východoevropské se na tomto růstu svezou – některé více, některé méně.

Mezi ty, kterým se bude dařit více, patří zmíněné Polsko a Česko. Kdo další?

Obecně trhy, které jsou pozitivně korelovány se západní Evropou. To je v první řadě Rumunsko, po něm zmíněné Česko a Polsko. Zároveň je tu nová země, která je hodně zajímavá, a to je Řecko. To bylo donedávna zařazeno mezi rozvinuté ekonomiky, ale teď se dostalo mezi mladé trhy. Řecko je hvězda mezi trhy letos, bylo i loni, čeká se tam hodně zajímavých IPO, a proto bych ho určitě zařadil mezi zajímavé.

A pokud jde o sektory a konkrétní tituly, čemu nyní nejvíce věříte?

Platí, že média a technologie jsou nyní zajímavější než telekomunikační firmy. V regionu střední a východní Evropy je málo mediálních titulů, líbí se nám už zmíněná CME a polská společnost TVN. Mezi telekomy je pak v Polsku stále zajímavý Orange Polska. Líbí se nám i Netia, menší polský operátor. V Maďarsku a v Česku bych žádné firmy z tohoto sektoru nedoporučil, v Makedonii a Chorvatsku se o tom ale dá uvažovat. O tamní společnosti by se totiž mohly začít zajímat velcí evropští hráči, a lze proto na sázet právě ve spojitosti s případnými akvizicemi.

Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat