31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Ačkoli americká centrální banka prakticky uprostřed bankovní krize zvýšila úrokové sazby, investoři na Wall Street zůstávají klidní. Co více by se muselo stát, aby pořádně znervózněli?
"Epicentrem otřesů v bankovním odvětví jsou vklady. Data Fedu z minulého pátku ukázala, že za týden do středy 15. března, tedy ve dnech kolem pádu Silicon Valley Bank, z malých amerických bank odtekly vklady v rekordním objemu 119 miliard dolarů," říká tržní stratéžka ve společnosti Invesco Kristina Hooperová a upozorňuje, že po krachu Silicon Valley Bank ve Spojených státech výrazně zbrzdilo vydávání firemních dluhopisů s ratingem v investičním pásmu i rizikových bondů s vysokými výnosy.
Širší akciový trh si však nevede vůbec špatně, index S&P 500 od 10. března, kdy padla Silicon Valley Bank, přidával k pondělí rovná tři procenta.
"Investoři jsou přesvědčení, že regulátoři bankovního odvětví v USA vstoupí do hry, pokud se to ukáže jako nutné. To je to, co teď chrání širší trh před propady. Investoři zkrátka nechtějí riskovat, že by se vyklizením pozic připravili o zisky v případě snadného překlenutí dění z posledních dní," vysvětluje hlavní investiční stratéžka ve společnosti iCapital Anastasia Amorosová.
Podle Paula Ashwortha, ekonoma pro Severní Ameriku ve společnosti Capital Economics, se hraje o to, zda bude pokračovat odliv prostředků z menších amerických bank. "Banky mohou odliv vkladů zmírnit například zvýšením jejich úročení. Pokud by vklady dále citelně ubývaly, musely by banky omezit svá úvěrová portfolia, což by v důsledku vedlo k útlumu ekonomické aktivity, růstu pravděpodobnosti hospodářské recese, a tedy i růstu volatility na finančních trzích," dodává a investorům radí, aby na akciovém trhu nepřehlíželi defenzivu, například v podobě titulů z odvětví síťových služeb či necyklického spotřebního zboží.