Tři cesty, jak vydělat na německém ekonomickém oživení

Nejistota, která nastala v minulém týdnu po francouzských prezidentských a řeckých parlamentních volbách, dokazuje, jak rozhodující je pro budoucnost celé eurozóny předvolební rétorika. V německých regionálních volbách utrpěla německá vládní CDU kancléřky Markelové další debakl, v zemi je ovšem zatím relativní klid. Celostátní volby jsou na řadě až v roce 2013. Jak se k německé "síle" v rámci Evropy postavit jako investor?

Rozmach radikálních názorů a odporu k politice vládních škrtů je patrný v celé eurozóně. Zvláště mezi mladou generací - průměrná nezaměstnanost mladých ve věku 15 až 24 let vylétla v některých členských zemích až k 50 %. Nespokojenost se nevyhnula ani Německu.

Politika konzervativní kancléřky Angely Merkelové se dostává pod palbu kritiky a výhra sociálních demokratů v regionálních volbách předznamenává, že debata o hledání rovnováhy mezi úsporami za účelem zkrocení deficitů eurozóny a potřebou expanzivní politiky podpory růstu bude hlavním tématem celoněmeckých voleb v roce 2013. S odstupem času je totiž zřejmé, že periferní ekonomiky, které musejí podstupovat drastické škrty, "sklouzávají" jedna po druhé stále hlouběji do recese.

Politiku však nechme stranou a podívejme se na Německo z pohledu investora.

Německé Blue Chips

Ve vašem investorském hledáčku by neměly chybět kvalitní německé akcie – nadnárodní korporace, které odchod Řecka z eurozóny nebo šarvátky uvnitř ní jen tak nezaskočí. Všeobecné riziko evropských firem je do ceny mezinárodně působících německých firem diskontováno přehnaně. Německo je a bude motorem Evropy i v další dekádě.

Nicméně příznivé valuace signalizují vhodný čas k tomu, abyste vyrazili na nákupy – tentokrát přímo na německou burzu!

Řecký odchod z eurozóny? Býčí signál pro všechny
Řecký odchod z eurozóny se v současnosti zdá být výrazně pravděpodobnější než před pár měsíci, kdy bylo Řecko "zachráněno" schváleným druhým balíkem půjček. Podle UBS by případný odchod země z měnové unie stál každého řeka včetně důchodců a kojenců okolo 11 tisíc eur v prvním roce a zhruba 4 tisíce v letech následujících. Jde zhruba o polovinu HDP Řecka. Podle mnohých by ovšem řecký odchod z eurozóny pomohl společné evropské měně. Ta přitom během týdne spadla na několikaměsíční minima.

Siemens

Roční tržby Siemensu sice stále nejsou na předkrizových úrovních, ale zisk na akcii (EPS) se oproti hodnotám z roku 2008 více než zpětinásobil. Třetina tržeb plyne firmě z mladých trhů (10 % jen z Číny a Indie).

Ze dna medvědího trhu se dokázala na trojnásobek zvednout i cena akcie. Nejistota okolo budoucnosti eura všechny evropské akcie bez rozdílu poslala na jih, Siemens nevyjímaje, a to i přes jeho vynikající hospodářské výsledky v posledních kvartálech. Těžko říci, proč investoři kvalitní Siemens stále "házejí do jednoho pytle" se zbytkem Evropy. Nebuďte mezi nimi!

Bayer

Farmaceutickému gigantu se mnoho světových investorů vyhýbá kvůli tomu, že jeho akcie nejsou listovány na newyorské burze, chybí jim tedy likvidita. Kromě toho trpí podobně jako Siemens všeobecnou averzí investorů k evropským titulům.

Bayer je ovšem od evropské dluhové krize izolován, v uplynulých pěti kvartálech vždy pozitivně překvapil růstem EPS. Jeho tržby by měly letos dosáhnout nejvyšších hodnot od doby před krizí. Růstový potenciál představují hlavně nové léky (například produkt Xarelto pro prevenci krevních sraženin).

Tržby Bayeru jsou i v dobách recese poměrně stabilní. Až do poklesu v druhé polovině loňského roku dokonce výkonností předstihl konkurenční Pfizer a Merck.

iShares MSCI Germany Index ETF

Posledním, nejdiverzifikovanější způsobem sázky na Německo je ETF iShares MSCI Germany Index. Kromě Siemensu a Bayeru patří mezi jeho největší pozice chemický gigant BASF nebo technologický SAP. Nákladovost fondu je 0,51 %.

Německé PMI v průmyslu sice v dubnu podle konečných údajů společnosti Markit kleslo na 46,2 bodu, což značí, že je zpracovatelský sektor v recesi, nicméně podnikové objednávky v březnu meziměsíčně rostly o 2,2 % (očekával se růst o 0,5 %). Oslabující euro by mělo pomáhat německým exportérům, zejména v případě vývozu automobilů a strojů do Číny.

Rozpad eurozóny v číslech: Kolik by stály nové italské liry, španělské pesety a francouzské franky?
Když Řekové ve volbách projevili nesouhlas s evropskou integrací směřující k fiskální unii s Německem v čele, měli by se obchodníci na forexu začít připravovat na znovuzavedení lokálních evropských měn. Odchod Řecka z eurozóny se po dvou letech ve smrtelných křečích (konečně) jeví jako velice pravděpodobné řešení.

Zdroj:
InvestorPlace.com
Ekonomika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Siemens
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat