10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Přelom března a dubna byl pro americké akcie ve znamení relativní stabilizace. Celkově index S&P 500 odepsal 2,08 %, když denní výsledky (po delší době) nepřesáhly 5 %. I to je v současnosti vlastně úspěch.
V pondělí index S&P 500 ještě pokračoval nahoru o 3,3 %, od úterý se ale začal sunout níže. Nejhlubší denní ztráta byla ve středu (-4,4 %), kdy oslabilo přes 90 % titulů. Celý týden byl nakonec ztrátový, 2 % dolů jsou ale v současnosti jako povídání u piva po jízdě peřejemi.
Na denním grafu se nic nezměnilo. 50denní klouzavý průměr překřížil shora 200denní klouzavý průměr (kříž smrti) u hladiny 3 000, kde je nyní i důležitá rezistence. Od současných hodnot je přitom tato hladina vzdálená asi 20 %.
Nejbližší support je na 2 400, v dlouhodobější perspektivě se ale jako podstatná jeví až zóna 2 100 až 2 000.
Index volatility VIX za týden spadl o zhruba 30 %. Klesal tedy, i když se ceny akcií celkově také snížily. I tak je index strachu ovšem extrémně vysoko, nebýt uplynulého měsíce, mluvili bychom stále o historicky mimořádné kolísavosti. O býčím signálu pro akcie tedy zatím nemůže být ani řeč.
První čtvrtletí 2020 znamenalo pro americké indexy ztrátu zhruba 20 %. Z historického maxima nyní index S&P 500 odepisuje přes 25 %. Oblíbená otázka, zda je již trh na dně, nebo bude dále klesat, z myslí investorů ještě nějakou dobu nevyprchá.
V příštím (zkráceném) obchodním týdnu oznamuje hospodářské výsledky Delta Air Lines, po Velikonocích se firmy začnou svými čísly za první kvartál "chlubit" naplno. Uvidíme, kolik z nich bude mít odvahu aktualizovat o konkrétní čísla také své celoroční výhledy. Manažeři firem mají byznys jako na dlani, zároveň ji ale budou nezřídka chtít natáhnout pro vládní podpůrné miliardy. Máme se na co těšit.