Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci si navzdory oddechnutí velkých technologických firem připsali další zisk, index S&P 500 hraje o nová koronavirová maxima

Americké akciové trhy v týdnu převážně posilovaly, slabší výkon podaly technologické hvězdy posledních měsíců a let. Index S&P 500 si i přes jejich nepříznivý vliv na celkovou výkonnost připsal zisk 1,25 %.

S&P 500

Index S&P 500 v uplynulém týdnu po delší době prorazil hladinu 3 200 a vydal se výše, v pátek se ale zastavil na úrovni červnového maxima 3 225. Tato úroveň byla již po březnovém propadu několikrát testována, zatím neúspěšně. Pásmo 3 000 až 3 200 bylo tedy sice proraženo, býci ale ani zdaleka nemají vyhráno.

V případě dalšího růstu cen akcií je další jasná rezistence prakticky až na historickém maximu těsně pod 3 400. Hladiny podpory jsou poměrně vzdálené, konkrétně jde o 200denní klouzavý průměr (okolo 3 030), dále spodní hrana dosavadního rozpětí 3 000 a následně pásmo 2 920 až 2 970.

Denní graf zůstává v býčím nastavení, dokud nedojde k proražení zmíněných supportů. Již sestup pod 3 100 by byl poměrně negativním znamením, výrazně by medvědi promluvili do situace až pod 3 000. Trh je ale výrazně překoupený, pokud jde o poměry put a call opcí, RSI se navíc opět blíží k 70 bodům, což je obecně uznávaná úroveň překoupenosti.

2020 vs. 2000: Jsme skutečně svědky nové technologické bubliny?
Technologická rally na americkém akciovém trhu pokračuje. Index Nasdaq 100 přidává od začátku roku více než 20 %, zatímco široký benchmark S&P Composite 1500 ztrácí zhruba čtyři procenta. Někteří investoři varují před přifukováním technologické bubliny. Je to ale opravdu tak vážné?

VIX

Index volatility VIX je níže než před týdnem. Po pondělním obratu na trhu ze zisku do rychlé ztráty vylétl zpět nad 30 bodů, do konce týdne ale vyklesal pod 200denní klouzavý průměr. Ten v dalších týdnech ještě poroste, nemá tedy smysl tento technický signál přeceňovat.

Index strachu je nadále vysoko nad 20 body, kde se dlouhodobě historicky pohyboval, a ještě výrazně více nad úrovněmi běžnými v uplynulých pěti letech. Pro akcie tak vysílá smíšený signál, negativní by byl jeho vzestup nad krátkodobější průměry.

Závěr

Akciový trh navzdory vzestupu S&P 500 nad 3 200 stále čeká na rozhodný krok z dlouhodobějšího rozpětí. Potvrzené proražení nad 3 250 by bylo pozitivním signálem, prostor pro poklesy k hladinám podpory je ale poměrně výrazný.

Největší vliv na trhy mají stále zprávy o pandemii koronaviru a připravovaných lécích a vakcínách, hned v závěsu je ale naplno běžící výsledková sezóna. Trh dokázal v posledních dnech posilovat i bez nadvýkonnosti akcií FANGMAN (FAANG, FAAMG, FANMAG – záleží na vás, které všechny firmy do skupiny zařadíte), protože reagoval na nadějné zprávy o chystaných vakcínách, které slibují pokračující rychlejší ožívání ekonomiky.

A kdyby snad mělo být z hlediska pandemie opět hůře, sektor takzvané domácí ekonomiky (zábava, práce a nákupy z domova) v čele se zmíněnými giganty je tady, aby společně s předpokládanou další dávkou peněz od Fedu podal býkům pomocnou ruku. To působí, jako kdyby LONG investoři do akcií vlastně ani nemohli prohrát. Nezdá se vám to podezřelé?

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?
QE a další programy jako svržení bomby: Když zmáčknete tlačítko, nejde to vzít zpět
V roce 2008 americký Kongres a centrální banka Spojených států zaplavily trhy penězi, aby ekonomiku zachránily před kolapsem. Letos se to zopakovalo v násobné míře, ačkoli tyto bezprecedentní kroky měly být jen jednorázovým opatřením.
Technická analýza
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
18. 10. 2021 8:30
V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
14. 10. 2021 12:40
Experti o budoucnosti Evropy: Žijeme si v dobrých časech, Čína nás ale hrozí převálcovat. Pohodlné…
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat