Varování pro akciové býky: Korekce je za dveřmi (pokud tedy na tohle slyšíte)

A jako bonus seznam znamení toho, že je akciový trh na vrcholu nebo v jeho těsné blízkosti. No neberte to.

Akciová korekce ve hře

Credit Suisse, švýcarská banka s významným zastoupením na Wall Street i v londýnské City, bije na poplach. Dlouhodobě sice americkým akciím věří a ke konci března stihla svůj cíl pro letošní rok pro index S&P 500 zvýšit z 2 300 na 2 500 bodů (co také měla dělat, když oněch 2 300 bodů trh nechal za sebou již nějaký ten pátek zpátky), krátkodobě je ale podle ní na stole minimálně pullback (v řeči tržních vlků pokles o 5 %). Důvod? Podržte se – vysoké ocenění amerických akcií!

"V polovině března se náš model pro S&P 500 dostal na maxima z doby před britským referendem a P/E založené na odhadech ziskovosti jednotlivých firem se vyšplhalo na 18,6. To je úroveň maxim z let 2015 a 2016 a také z období let 2004-2006," napsala Credit Suisse. "Pokud by došlo ke krátkodobému poklesu – a tato možnost se nám jeví jako stále pravděpodobnější –, P/E by mohlo klesnout zhruba na 16,6. To byla naopak minima z let 2015 a 2016. V případě, že by se zároveň neměnila očekávání ohledně ziskovosti, index S&P 500 by mohl klesnout až do blízkosti 2 100 bodů."

Sečteno a podtrženo, analytici z Credit Suisse píší o pullbacku, ale svou argumentací docházejí k tomu, že je ve hře čistokrevná korekce cen akcií v USA o 10 %.

Býk varuje

S tím se de facto ztotožňuje Sven Henrich, poutníkům po traderské blogosféře známý jako Northman Trader. Jinak spíše akciový optimista argumentuje analýzou poměrně dlouhodobých grafů a indexu volatility VIX. V nejbližší době podle něj hrozí 5-10% sesun amerického akciového trhu.

"Mám za to, že je býčí trend ve své poslední vlně. Místo nákupů při každém poklesu je možná na místě začít prodávat na každém případném vrcholu," sdělil divákům CNBC minulý týden, kdy jemu podobní dostali více prostoru. Akciový trh totiž po několika měsících předvedl jednodenní pokles o více než procento. Na trhu, do té doby plujícím na vlnách bezstarostnosti, to zaselo pochybnosti.

On by s tím jeden i souhlasil – vysoké valuace a trocha nervozity pramenící z půtek Donalda Trumpa s kongresmeny pokles zdůvodní raz dva. Jenže Henrich kreslí své argumenty do grafů, které začínají slavným tržním propadem na podzim 1987. Právě v tom bodě začíná "trendová" čára, která si dá dostaveníčko s cenovými minimy v roce 2003 a na konci zimy 2009 a naopak s maximy z roku 2015. Tato linie se nyní pohybuje na dohled současných cen. "Pokud tedy trh ještě najde sílu lehce povyrůst, narazí na tuto linii, kterou vnímám jako silnou rezistenci," uvedl Henrich.

Aby toho nebylo málo, nakreslil známý tržní psavec ještě několik vlnek do krátkodobějšího grafu indexu VIX. Ten se letos (minimálně do doby vysílání relace s Northman Traderem) držel extrémně nízko. Tak nízko, že to prý nemůže dlouho vydržet. V uplynulém roce přitom několikrát vystřelil výše, aby zformoval linii klesajících maxim. Při dodržení podobného vzorce by přitom měla v dohledné době přijít erupce kolísavosti.

Mimo své grafické argumenty Henrich zdůraznil, že některé sektory během posledních týdnů působí velice slabě. Jde například o spotřebitelské odvětví, energetiku nebo firmy s malou kapitalizací. "Doženou tyto slabší segmenty trhu velké firmy reprezentované jako celek indexem S&P 500, nebo naopak large caps předvedou něco, do čeho se jim už pěkně dlouho nechce, tedy korekci?" uzavřel Henrich s tím, že druhá varianta je podle něj pravděpodobnější.

Jak poznat vrchol na trhu?

Mezititulek nás ještě jednou vrací ke Credit Suisse, i když do jiného oddělení a v jiném městě. Tým globálních akciových stratégů vedený Andrewem Garthwaitem dobře ví, že odhadnout vrchol cen akcií je prakticky nemožné, ale to neznamená, že nelze popsat podmínky, které by takové maximum mohly provázet. A tak stratégové sestavili seznam, který si při podobných úvahách můžete vzít k ruce.

Dlouhodobý býčí trend je podle nich stále v platnosti, přičemž jej mohou přiživit faktory jako růst zisků firem, relativně atraktivní ocenění akcií oproti dluhopisům nebo možná větší než původně odhadovaná kondice amerického trhu práce. Na tržní mapě ale podle Credit Suisse začíná blikat stále více varovných světýlek. "Cyklické tituly zaostávají za zbytkem trhu, což je historicky v 73 % případů spojeno s korekcí cen akcií v tříměsíčním horizontu," stojí například ve zprávě stratégů.

Dále jim dělá starost extrémně dobrá nálada investorů nebo klesající objemy zpětných odkupů akcií ze strany amerických firem. Ty byly přitom od roku 2012 největším zdrojem poptávky po akciích. No a nakonec opět klesají ceny ropy. "Žádný z uvedených faktorů nás nevede ke změně dlouhodobě pozitivního názoru na akcie, ale je potřeba je sledovat," uvedl Garthwaite.

A pro úplnost kompletní tabulka znamení toho, že se akciový trh dostává na vrchol včetně významnosti daného fenoménu (čím vyšší číslo, tím větší význam).

Zdroj:
CNBC, Credit Suisse
Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat