Varovná sedmička: Argumenty pro začátek vlády akciových medvědů

Index S&P 500 v posledních dnech opět posouval historické rekordy, ale mnoho investorů v tom stále nespatřuje žádný problém. Když trh míří stále vzhůru, kdo by se strachoval, že? Býci se cítí jako neporazitelní.

Pokud chcete s prodeji čekat až na dobu, kdy bude medvědí trh formálně potvrzen, připravíte se o část zisků. Klíčem k úspěchu je pomalu začít vyklízet pozice již nyní. Akciové portfolio lze také ochránit zajišťovacími strategiemi, například nákupem opcí.

Následujících 7 signálů věstí blížící se medvědí trh.

1. Akcie prorážejí klíčové technické hladiny

U S&P 500 je to 2 000 bodů, pak 1 980 a 1 960 bodů. Technická újma může být tak vysoké, že ji může být složité kompenzovat (v nejhorším scénáři mohou být všechny technické úrovně proraženy v jednom nebo dvou dnech). U indexů sledujte vztah ceny k 50-, 100- a 200dennímu klouzavému průměru. Jejich proražení je důležitým technickým signálem. Pokud se akcie neodrazí, znamená to automatické spuštění stop-lossů a další výprodeje.

2. Akciové rally bez dechu

Pokud na grafu vidíte nižší minima a nižší maxima, lze očekávat, že trh nakonec prorazí směrem dolů důležitou hladinu a zamíří níže. Trader Mark D. Cook říká, že sílu trhu vyčtete spíše z toho, jak roste, než jak klesá. Pokud jsou rally zdlouhavé a těžkopádné, může jít o signál obratu trendu. U medvědího trhu jsou běžné rally, kterým chybí energie. Poznáte je podle nízkých objemů obchodů. Dow Jones Industrial Average vystoupal o 1 000 bodů za dva týdny. Nyní bude potřeba sledovat, zda rally "stojí pevně na obou dvou nohou", nebo jde jen o další "poslední záškub mrtvé kočky". Slabý objem obchodů z posledních dnů při růstovém trendu je varovným signálem.

3. Investoři se soustředí na ceny

Ceny jsou posledním indikátorem potvrzení medvědího trhu. V době, kdy se ceny aktiv prudce propadnou, je obvykle už příliš pozdě na to zabránit finančním ztrátám.

4. Trh jde do strany

Od 19. prosince 2014 do 6. února šel trh do strany. I když si laici mohou myslet, že je trh zdravý, není to tak. Legendární trader Jesse Livermore vsadil před rokem 1929 SHORT, protože na trhu identifikoval tento varovný signál. Když je trh tažen příliš vysoko malými objemy, nekončí to většinou dobře.

5. Změny sentimentu

Sentiment investorů, kteří byli optimisty, se mění na neutrální, a obrací směr.

6. Panické výprodeje

Když medvědí trh vrcholí, hodí ručník do ringu i ti vystrašení investoři, kteří do poslední chvíle drželi, a začnou prodávat. I když je investorům neustále vštěpováno, že medvědí trhy jsou příležitostí k nákupům, většina investorů není dostatečně disciplinovaná na to, aby akcie v "nejkrvavějších dobách" držela, natož aby měla kuráž nakupovat, když trh přestává klesat (mimochodem, kdo to má poznat, že se pokles již definitivně zastavil).

7. Medvědi si získávají větší respekt

Jak se poklesy zhoršují, nikdo už nebere na lehkou váhu pesimistické predikce medvědů. Spíše všichni nahlížejí skepticky na divoké optimistické predikce analytiků z bank. V konečných stádiích medvědího trhu jsou terčem posměchu býci.

"Prodávej, když můžeš"

Pokud tržní vývoj bedlivě sledujete, určitě rozpoznáte i další varovné signály. Mnohá média jsou posedlá definicemi medvědího trhu (pokles alespoň o 20 %), prioritou by ale měla být ochrana investic. Stačí si vzpomenout na staré pořekadlo Wall Street: "Prodávejte, když můžete, ne když musíte."

Jedním ze způsobů, jak zhodnotit, zda je dobrý čas vstoupit do pozic (nebo z nich vystoupit), je ozkoušet s malou částkou peněz, zda je strategie zisková.

Každý medvědí trh je unikátní, takže neočekávejte, že bude ten příští na vlas podobný tomu z roku 2008. Nikdo neví, jaký katalyzátor spustí propady (a kdy přesně). Na základě signálů, které trh vysílá, musí dramatický propad ale nastat velmi brzy.

Zdroj:
MarketWatch
Technická analýza
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat