Vládní peníze - palivo pro motor letošní rally

Investoři sázejí na mohutné zotavení. Moc jim toho ani nezbývá – hotovost totiž skoro nevydělává.

Peníze uložené na účtech vydělávají minimum. Sledujeme tak silnou rally na akciovém trhu. Ve Spojených státech je výnosnost fondů peněžního trhu okolo 0,1 procenta ročně po odečtení poplatků.

High yield dluhopisy

dluhopisy spekulativního, neinvestičního stupně;díky vyššímu riziku emitenta, že nedostojí svým závazkům, nabízí vyšší kupón

spread

rozdíl výnosů mezi firemními a státními (bezpečnými) dluhopisy. Růst hodnoty signalizuje nejistotu a obavy investorů

Není proto překvapením, že investoři letos stáhli z těchto fondů 332 miliard dolarů, což je zhruba desetina objemu všech prostředků v těchto fondech.

Investoři chtějí nechat své peníze vydělávat. Světový index MSCI za letošní rok roste o zhruba 24 procent, když od ledna do začátku března přesně tolik ztratil. Na dluhopisovém trhu spadly spready u high-yieldů z více než 16 procentních bodů na sedm a půl. Ani komodity nezůstávají pozadu – zlato se vrátilo nad tisíc dolarů za unci.

Trhy si užívají dobré nálady, analytici zvyšují své odhady vývoje ekonomiky a hospodářských výsledků firem. Ovšem výhled na úrokové sazby zůstává stejný kvůli utlumené inflaci.

FED vidí zlepšení ekonomické situace, ale sazby ponechal na konci září na nejnižší úrovni. Data ukazují, že se vyspělé země dostaly z recese. Zisky firem z amerického akciového indexu S&P 500 sice ve 2. čtvrtletí meziročně klesly o 30 procent, ale i tak znamenaly zlepšení oproti prvnímu kvartálu. Analytici také očekávají,že příští rok přinese celosvětový růst zisků firem o 28,7 procenta.

Rozvíjející se trhy – stejný příběh

Na rozvíjejících se trzích platí totéž. Akciové trhy zde posílily od svých minim skoro o 100 procent a za rok 2009 jsou přes 60 procent v plusu. Mark Mobius, známý investor do rozvíjejících se trhů ze společnosti Franklin Templeton, si myslí, že analytici podceňují možnosti zotavení a že mnohé trhy mohou překonat svá maxima z roku 2007.

Existuje samozřejmě obava, že právě rozvíjející se trhy mohou znamenat novou bublinu, plnou peněz vytvořených volnou monetární politikou. Pro investory mají tyto země ale stále větší růstový potenciál než vyspělé ekonomiky.

Likvidita zaplavuje především trhy v Číně. „„Čínské banky, které původně půjčovat nechtěly, rozpůjčovaly peníze těm, kteří původně úvěry nechtěli. Peníze teď tečou na akciový trh, do komodit a do nemovitostí,“ popsal situaci v Číně Dylan Grice ze Société Générale.

Ale asi je ještě brzo na to mluvit o bublině. Tak jako trhy rychle rostou, tak stejně rychle padaly loni na podzim. I kdyby Dow dokázal udržet úroveň nad 10 000 body, stále bude zhruba 4 000 bodů pod svým vrcholem z roku 2007. Index MSCI World je zhruba 30 procent pod svým vrcholem. Letošní rally znamená pouze úlevu, že už by krize měla odeznít.

Skutečný konec krize?

Je složité odhadnout, zda se nacházíme stále na býčím trhu, nebo zda současný růst pouze koriguje poklesy, které budou dál pokračovat. Oddlužení, lépe řečeno určité „odpákování“ stále nepřichází. Vládní dluh pouze částečně nahradil dluhy soukromého sektoru. Tím se ekonomika stala více závislou na krocích centrálních bank a může se stát, že znovu sklouzne do recese, až podpora jednotlivých vlád vyprchá.

Některé stimulační plány už proběhly, například americké šrotovné. Podle odhadů by prodej aut v USA mohl ze srpnových 14 milionů klesnout v září někam k devíti milionům vozů. Akciové trhy a trhy s firemními dluhopisy byly rovněž podpořeny tzv. kvantitativním uvolňováním, tedy penězi, které centrální banky uvolnily, a to na nákup dluhopisů (především vládních). To udrželo výnos vládních amerických dluhopisů pod kontrolou.

V červnu byla výnosnost desetiletého amerického vládního dluhopisu téměř 4 procenta. Nyní se pohybuje okolo 3,5 procenta, což je z historického pohledu velice málo. Nic na tom nemění ani činnost vlád, které se zadlužují rekordním tempem. Panují obavy, že po ukončení kvantitativního uvolňování výnosy prudce vzrostou, a tím zvýší ceny úvěrů pro všechny.

„Jednou uvolňování skončí, ale dokud je tady, tak je býčí trh sponzorován vládami a my si ho všichni můžeme užít,“ zůstává dobře naladěn Crispin Odey, manažer hedgeového fondu v Londýně.

Rally na akciích – předzvěst ekonomického zotavení?

rally

silný růst cen akcií

p/e

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku; čím nižší je tato hodnota, tím je daná akcie relativně levnější

Zdá se, že akciový trh vzal vážně předpokládané ekonomické zotavení. Index S&P 500 se obchoduje na hodnotě P/E okolo 20, když bereme v úvahu odhady zisků na rok 2009.

Střízlivější odhad, založený na ziscích podle oficiálních účetních standardů, nabízí hodnotu okolo 27. Obě čísla jsou vysoko nad historickým průměrem. Podle Smithers & Co. je americký trh nadhodnocen o zhruba 37 procent, vezmeme-li v úvahu desetiletý průměr tržeb a zisků.

Trhy jsou tak náchylné ke zhoršení situace. Analytici UBS to v aktuální zprávě hodnotí jasně: „Likvidita byla pro současnou rally daleko důležitější než fundamentální data. A takové rally mají tendenci skončit hodně rychle a bez předchozího varování.“

Zdroj:
The Economist
Obrázek: Investiční web
1. 10. 2022 20:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Štěpán Hájek, XTB):
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat