Vrátí se akciové trhy do roku 1982 aneb Jaká byla nálada na začátku býčího trendu, který trval 19 let?

Po tak dlouhém býčím trendu, jakého jsme v současnosti svědky, je na akciových trzích těžké očekávat výraznější růst. Podle toho také vypadají předpovědi a očekávání mnoha ekonomů a investorů. Když ale srovnáme stávající situaci s rokem 1982, budeme příjemně překvapeni. Alespoň ti z nás, které optimismus hned tak neopouští.

Současnou situaci popsal Peter Goodman na webu International Business Times. "Na ekonomickém fóru v Davosu jsme byli svědky neobvyklé nálady. Světoví vůdci mají starosti s tím, v jakém potenciálně nebezpečném stavu je světová ekonomika. Jsme konfrontováni s řadou krizí najednou - zpomalením hospodářského růstu v Číně, kolapsem cen energií, zmatky v oblasti měnové politiky, konflikty na Blízkém a Středním východě, migrační krizí v Evropě a hrozbou teroristických útoků," píše.

Jeden by si pomyslel, že v takové situaci nemají akcie šanci pokračovat v růstu, že určitě přijde obrat, který zahájí tolik očekávaný silný medvědí trend. Pokud se ale podíváme 35 let do historie, v roce 1982 byla situace podobná. A Chris Ciovacco ze společnosti Ciovacco Capital Management si položil otázku, zda je dnes možné očekávat něco podobného, co trhy zažily v 80. letech. Podle něj ano.

Nálada jako v roce 1982

Z hlediska fundamentálního v roce 1982 panovala na trzích a ve světě nálada, která zrovna nevyvolávala očekávání dalšího silného a dlouhodobého býčího trhu. Prakticky každý týden se v médiích objevovaly zprávy o válkách, bankrotech, haváriích letadel, vysoké nezaměstnanosti, geopolitických roztržkách, dluhové krizi nebo terorismu.

Výjimečný úkaz

Dalším důvodem, proč Ciovacco právě nyní zmiňuje rok 1982, je článek na Yahoo! Finance z poloviny prosince, podle kterého byl loňský rok pouze třetí za posledních 82 let (předtím 1935 a 1982), kdy se na ročním grafu objevila takzvaná býčí outside svíčka (rostoucí svíčka má nižší minimum a vyšší maximum než svíčka za předchozí rok). V následujících letech se investoři dočkali dvouciferných růstů (+28 % v roce 1936 a +17 % v roce 1983). Podle Yahoo! bychom se tak letos mohli dočkat velké akciové rally.

Kromě tohoto patternu je ještě několik podobností s 80. lety. Ciovacco přidává graf indexu S&P 500 od roku 1925 do současnosti. V roce 1982 došlo u indexu S&P 500 k prolomení rezistence vytvořené již v roce 1973, k něčemu podobnému pak došlo v roce 2013, kdy byla prolomena rezistence z let 2000 a 2007.

Že prolomení rezistence funguje i v kratším časovém úseku, ukazuje Ciovacco na dalším grafu. Na něm vidíme konsolidaci trvající od roku 2014 a prolomení rezistence v roce 2016. Další býčí signál je na světě.

Sám Ciovacco upozorňuje, že cílem jeho poznámky není říci, že rok 1982 a 2017 jsou stejné. Je pravda, že některé nálady jsou velice podobné, ale rok 2017 bude stejně jako každý jiný unikátní. Spíše jde o to, že v historii najdeme období, v kterých téměř nikdo neočekával, že jsou akciové trhy na začátku mnohaletého býčího trendu, ale následně k tomu i tak došlo.

Několik problémů

Ciovacco je zarytý býk, který věří v další růst akciového trhu, a tak nemá problém ukazovat grafy, které nejsou lineární, a jsou tedy poněkud zkreslující, což hraje ve prospěch toho, co se snaží dokázat.

Problémem je také skutečnost, že k prolomení rezistence z roku 1973 došlo již v roce 1980, přičemž od té doby do roku 1982 ztratil index S&P 500 více než 25 % (pak ale, pravda, začal dlouhý býčí trend). Podobně k prolomení rezistence z let 2000 a 2007 došlo již v roce 2013, takže bychom se při podobném uvažování mohli naopak dočkat korekce (když už ne medvědího trendu).

Jde ale o zajímavý pohled na to, jak také mohou přemýšlet investoři, kteří se nechtějí vzdát růstu na trhu. Až historie ukáže, zda se dočkáme podobného vývoje jako v 80. letech.

Zdroj:
ciovaccocapital.com
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Historie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat