Vyčerpal se krátkodobý prostor vzhůru? Sbohem jarní rally?

Duben a květen patří z pohledu vývoje na akciových trzích k nejúspěšnějším měsícům v roce. Letos však může být vývoj akcií v následujících týdnech pro mnohé zklamáním. Na trzích totiž panuje příliš velký optimismus investorů (v překladu - většina už si nakoupila a čeká další růst), což bude naopak překážkou růstu.

V posledních týdnech se k "nakoupeným" institucionálním investorům (rekordně nízký podíl cash ve fondech) přidali také retailoví klienti. Indikátory sentimentu jsou nejvýše od ledna 2010 (před -10% propadem) a jsou stejně vysoko jako v roce 2007 (když byly indexy na vrcholu). V historii se přitom najdou případy, kdy vrchol pozitivního sentimentu (což byl zatím letošní leden) předcházel o několik týdnů vrcholu trhu (ale to je poněkud drzá poznámka).

Na opčním trhu začali zejména retailoví investoři masivně sázet na další růst pomocí tzv. CALL opcí a existuje naopak málo sázek na pokles (PUT opce).

PUT/CALL ratio je nejníže od srpna 2009

VIX - index volatility - je pod lednovým minimem, a je dokonce poblíž úrovně z října 2007 (kdy byly trhy na vrcholu). Na trzích panuje příliš velká spokojenost podobná té z roku 2007.

Růsty akciových trhů probíhají za rekordně nízkých objemů, zvýšené objemy registrujeme pouze při (zatím ojedinělých) poklesech. Růst při nízkém objemu znamená vždy riziko, malý objem vypovídá o malém přesvědčení širšího spektra investorů. Akcie jsou v držení menšího okruhu investorů.

Technická překoupenost trhu

90 % akcií se obchoduje nad 50denním klouzavým průměrem (moving avarega - MA), což je nejvíce za poslední rok.

Nízký podíl cash ve fondech

Nejnižší podíl volných prostředků od roku 2004 a stejně nízký jako v říjnu 2007 na vrcholu trhů.

(Anti)indikátor Cramer

Jestliže televizní komentátor Cramer na stanici CNBC "vykřikuje" na diváky, že je čas se přestat obávat a začít naopak milovat růstový trh, je čas být maximálně pozorný. Vloni v březnu u dna (o cca 75 % níže) diváky naopak důrazně strašil, aby vše prodali.

Rostoucí výnosy bondů, býčí sentiment a překoupené indexy nejsou tím správným podhoubím pro další výraznou rally. Kreditní problémy v Řecku i jinde a zvyšující se obchodní napětí mezi Čínou a USA mohou stát za korekcí, která by poslala indexy o minimálně 5 % níže (překvapení se však meze nekladou). Z dlouhodobého pohledu či výhledu na několik měsíců existuje konsensus trhu, že indexy by se měly vydat vzhůru vstříc úrovním kolem 1 300 bodů (u S&P 500).

Jako hlavní důvod bývá udáván dobrý stav kreditních trhů, které se dostaly na úrovně před kolapsem Lehman Brothers, a není proto důvod, proč by se akciové indexy neměly obchodovat ne stejných hodnotách.

K růstu akciových trhů je však potřeba také důvěra širší veřejnosti - a to bude podle mého názoru pro Wall Street tím největším problémem. I vrabci na střeše si cvrlikají o tom, že růst není položen na zdravých základech (dluhy se vyřešily ještě většími dluhy a problémy se pouze posunuly v čase).

Každý asi neví, že existuje výrazný rozdíl mezi reportovanou a skutečnou hodnotou aktiv ve finančních institucích, ale pro běžného investora bude i tak těžké položit vlastní peníze na stůl (po 75% rally) a uvěřit doporučením institucí (které přežily jen díky pomoci státu) a které si na trzích doteď hrály (při existenci nulových sazeb) s vypůjčenými penězi.

Zdroj:
Fio banka
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat