Výnos 10letých dluhopisů USA do 3 % by neměl akciové investory znepokojovat, zní z JPMorgan

Společnost JPMorgan Asset Management nepovažuje růst výnosů dlouhodobých dluhopisů americké vlády za neřešitelný problém pro akciový trh. Jak argumentuje?
Jakou roli bude hrát Fed na trzích a ve vývoji americké ekonomiky v době, kdy administrativa Joea Bidena spouští další mohutnou podporu hospodářství?
"Růst výnosů dluhopisů americké vlády, jakkoli k němu dochází z dobrého důvodu (očekávaného růstu ekonomiky), mnoho investorů vyvedl z klidu. Všechny zajímá, jaká úroveň výnosů by již byla problém pro americké akcie jako celek," píše JPMorgan Asset Management ve své březnové zprávě pro klienty. "Analýza velice dlouhých datových řad ukazuje, že se korelace mezi vývojem výnosů 10letých vládních dluhopisů USA a cen akcií velkých amerických společností převrací v negativní až při nominálních výnosech nad 5 %. V poslední dekádě, v době kvantitativního uvolňování a minimálních sazeb centrální banky, se tato hranice posunula na 3-3,5 %. A k těmto hodnotám má trh zatím stále daleko."
Podle JPMorgan bude pro výkonnost amerických akcií v dalších kvartálech rozhodující ožívání ekonomiky a ziskovosti firem napříč sektory. Fed totiž opakovaně zdůrazňuje, že své sazby nehodlá měnit ani v případě výraznějšího vzestupu inflace (jehož jsou stoupající výnosy svého druhu předzvěstí či predikcí), který podle Jeromea Powella a spol. bude spíše přechodný.
"Dokud bude vláda podporovat ekonomiku a (nebo) Fed udržovat vysoce stimulativní měnovou politiku, měla by být samozřejmě obnova hospodářské aktivity pro akcie pozitivním faktorem. A to i v případě, že by vzestup výnosů byl rychlejší, než nyní očekáváme. Tlak na akcie může začít v době, kdy se reálné výnosy přehoupnou do plusu," stojí v analýze. A s tím nelze nesouhlasit – až zkrátka peníze budou opravdu něco stát, nebude tak snadné strkat je bez většího rozmyslu do akcií. Až to přijde, nepochybně to poznáme.