Výsledková sezóna: Vydrží růst zisků?

Zisky společností v uplynulých čtvrtletích rostly a překonávaly odhady analytiků. Za první čtvrtletí se dá čekat další dávka vysokých zisků. Největší růsty jsou však možná již minulostí.

Dokonce i pesimisté očekávají dobré výsledky amerických firem. Výsledkovou sezónu za 1. kvartál startuje 12. dubna jako tradičně výrobce hliníku Alcoa. "Zisky v tomto čtvrtletí budou stále silné," tvrdí Tom Samuels, portfoliomanažer fondu Palantir, přestože očekává později během roku pokles zisků firem i celé ekonomiky.

Analytici v průzkumu agentury Bloomberg předpověděli průměrný meziroční růst zisků firem z indexu S&P 500 na úrovni 31,7 procenta, zatímco tržby by měly růst o 10,5 procenta. Ve prospěch firem hovoří nižší náklady a růst americké ekonomiky o 5,6 procenta v posledním čtvrtletí roku 2009. Svoji roli v odhadech meziročního růstu hraje i bazický efekt – loňské zisky firem v 1. čtvrtletí byly velice silně zasaženy recesí.

ZOTAVENÍ ZISKŮ

J. J. Schenkelberg, portfoliomanažerka CLS Investments, se domnívá, že s koncem recese je pro americké firmy snadnější vytvářet zisk. Podle ní již kromě finančního sektoru není fungování firem "daleko od normálu".

Oživení ziskovosti bylo rapidní – americké firmy z indexu S&P 500 zvýšily zisky v posledním čtvrtletí 2009 o 98,5 procenta. "Hodně firem dosáhlo úrovní zisku běžných během vrcholu trhu v roce 2007," upozorňuje Brad Thompson, správce fondů ve Frost Investment Advisors.

Příkladem toho je silný Apple, který má své výsledky má oznámit 20. dubna. Očekává se růst zisku na akcii o 37 procent a 31procentní zvýšení tržeb. Analytici věří také Wal-Martu, který oznámí výsledky 18. května – u maloobchodního gigantu se čeká 9,9procentní růst zisku a 4,4procentní růst tržeb.

3 akcie firem, které porážejí odhady

Podle Bloombergu lze čekat největší posílení v sektoru materiálů, kde by měly zisky vzrůst z 1,69 miliardy na 4,98 miliardy dolarů, tedy o 195 procent. Z deseti hlavních sektorů indexu S&P 500 se čeká pokles zisku pouze u telekomunikací (4,2 procenta) a utilit (1,6 procenta).

REAKCE TRHU

Wall Street však možná, ani přes růst zisků, nebude nadšena. "Investory nejspíš většinou nezklamou zisky firem, ale zklamání z reakce trhu může být o to větší," varuje Barry Knapp, šéf Barclays Capital pro americký akciový trh, ve svém reportu z 1. dubna. Připomíná, že ceny akcií klesaly první 3 až 4 týdny předchozích výsledkových sezón, ačkoli zisky překonávaly odhady.

Investoři by měli být o to opatrnější, že trh v posledních měsících pokračuje v poměrně rychlém posilování – index S&P 500 za rok připsal přes 40 procent. Navíc mohou převládnout obavy, že zotavení zisků a celé ekonomiky je jen dočasné, a tak vlna dalších nákupních objednávek na burze zkrátka nemusí přijít. "Řada analytiků a manažerů se shoduje, že celé to posílení na úrovni zisků a celé ekonomiky je iluze," varuje Phil Orlando, hlavní akciový stratég Federated Investors. On sám sice věří, že ekonomické zotavení může pokračovat, ovšem upozorňuje na to, že pro část trhu je zkrátka zotavení živené vládními stimuly nedůvěryhodné a může se ve 2. pololetí sesypat jako domeček z karet.

Například Tom Samuels nevidí prakticky žádné strukturální změny v ekonomice a doporučuje sledovat výsledky finančního sektoru, který je podle něj příkladem "starých, tedy špatných pořádků".

FINANČNÍ SEKTOR

Analytici očekávají meziroční růst čistého zisku finančního sektoru o 5,16 miliardy dolarů, tedy o 28,3 procenta. Jenže 32 ze 79 firem v sektoru finančních institucí má oznámit naopak nižší zisk. Předpokládá se totiž pokles zisků z bankovního a realitního sektoru, růst má být tažen pojišťovnami a společnostmi, které nabízejí komplexní finanční služby.

Samuels se bude podle svých slov dívat "pod pokličku" zisků. "Dokud bude hodně slabých finančních institucí, není vše za námi," varuje doslova. Soustředit se bude mimo jiné na firmy, jejichž tržby jsou tvořeny z větší části běžnými spotřebiteli. Podle jejich výkonnosti lze podle Samuelse usuzovat, nakolik se Američané odhodlali začít utrácet.

Přes oživení ekonomiky jsou analytici možná příliš velkorysí ve svých odhadech. Zisky firem v indexu S&P 500 mají letos celkově vzrůst o 28,3 procenta a v roce 2011 o dalších 20,5 procenta. To by znamenalo zisky na úrovni zhruba 690 miliard dolarů, tedy více než dosud rekordních 628,8 miliardy v roce 2006.

Tento názor nesdílí Brad Thompson. Podle bude zažijeme největší sílu (momentum) ekonomického oživení již letos. V roce 2011 nepředpokládá tak vysoké růsty zisků – budou totiž zkráceny vyššími daněmi, cenou komodit a náklady na práci.

Přicházející výsledková sezóna tak bude zřejmě úspěšná, ale souboj o pokračování ekonomického zotavení mezi býky a medvědy zřejmě nerozhodne.

Zdroj:
BusinessWeek
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat