Významní manažeři věří v další růst akcií

Zhruba před rokem málokdo odhadoval, že přijde tak silná a prudká akciová rally, které jsme byli svědky. Několik významných manažerů a veteránů Wall Street však tipovalo správně. A tři ze čtyř, které si představíme, jsou optimističtí i nadále.

Laszlo Birinyi si dobře pamatuje, jak před rokem zmizely poslední zbytky důvěry v oživení. Nouriel Roubini a další prorokovali ekonomice další volný pád, který ovlivní i akciové trhy.

Birinyi, který spravuje zhruba 300 milionů dolarů, v tom viděl jasný signál k nákupu. "V těchto zlomových bodech je nálada vždy hodně jednostranná," upozorňuje.

Optimismus pro rok 2010

69procentní růst amerických akcií zahrnutých v indexu S&P 500 od 9. března loňského roku je podle Biriného pouze začátkem býčího trhu, který může trvat do dalších amerických prezidentských voleb.

Další dva prominentní hráči na trhu – Barton Biggs z Traxis Partners a zakladatel Leuthold Group Steve Leuthold – sdíleli v březnu Biriného optimismus. Podle nich měly akcie těžit z budoucího oživení ekonomiky a z toho, že nejrychlejší růst firemních zisků od roku 1994 přivede investory od dluhopisů zpátky k akciím. Samozřejmě se dost lišili od převažujícího sentimentu trhu.

Další uznávaný investor Jeremy Grantham, investiční stratég společnosti Grantham Mayo Van Otterloo, se na rozdíl od všech výše uvedených domnívá, že je dnes již trh nadhodnocen a růst nebude pokračovat stejným tempem.

Sám prezident Barrack Obama loni 3. března řekl, že nákup amerických akcií může být dlouhodobě velice dobrý nápad. Šest dnů nato se dostal index S&P 500 na svá 12letá minima a začal prudce růst. Pro Obamu samotného jsou zisky na akciových a finančních trzích znakem toho, že jeho politika funguje. Během finanční krize klesla hodnota amerických akcií o 11 bilionů dolarů a nezaměstnanost se dostala na 10 procent.

Akcie zdaleka nejsou na vrcholu

Investoři mají po uplynulém roce jistě dost důvodů slavit, ovšem akcie ještě stále nejsou na svých předchozích maximech. Index S&P 500 je stále zhruba čtvrtinu pod svým vrcholem z 9. října 2007 (1 565,15 bodů). V tuto chvíli je zhruba na úrovni dubna 2005. Než se dlouhodobí investoři do amerických akcií dostanou "na své" z doby těchto maxim, musejí ještě akcie zvýšit svoji hodnotu zhruba o 5 bilionů dolarů.

Birinyi nemá určenou žádnou cílovou cenu pro index S&P 500, ale tvrdí, že rally může trvat dlouho. Podle dat agentury Bloomberg trvá průměrný býčí trh od 60. let více než tisíc obchodních dnů. Současná rally je podle tohoto měřítka zatím zhruba ve čtvrtině.

Navíc by podle Biriného tato rally mohla být nadprůměrná, protože hlubší předchozí recese v historii dávaly vzniknout delším býčím trhům. "Podle všech definic jsme nyní v býčí fázi. A není větší síla na trhu, než právě ten moment, ta hybná síla," vysvětluje svůj optimismus. Podle Biriného výpočtů by akciová rally měla trvat minimálně do dubna 2013.

P/E stále historicky podprůměrné

Biggs, jehož hedgeový fond loni trojnásobně překonal průměrný výkon celého odvětví, opírá svůj býčí výhled o relativně příznivé ceny akcií v poměru k očekávaným ziskům firem (P/E ratio).

Akcie v indexu S&P 500 dosahují P/E 14,7 při započtení očekávaných zisků za rok 2010. V posledních 56 letech bylo přitom průměrné P/E 16,6.

Podle Bloombergu mají přitom zisky firem vzrůst meziročně o 27 procent, během dvou let dokonce o 50 procent. To by znamenalo nejrychlejší růst od roku 1994. "Překvapuje mě ta medvědí nálada, kterou na trhu cítím," říká Biggs, který předpovídá hlavnímu americkému akciovému indexu růst o 10 až 15 procent. To má být další výrazný pohyb na grafu indexu S&P 500. "Nejsem posedlý historií. Jsem optimista, protože věřím, že ekonomické oživení bude stálé a překvapivě silné. Svět se loni obrazně řečeno rozpadal. Změny jsou velké."

Určitá "náladovost" na trhu podporuje optimismus Steva Leutholda, který loni 4. března doporučil investorům, aby přestali sázet na "medvědí" fond jeho společnosti. Od loňského března přitom investoři napumpovali celých 369 miliard dolarů do investičních fondů, které drží dluhopisy. Za stejné období přiteklo do akciových fondů pouze 23,4 miliardy dolarů.

"Individuální investoři, jak je vidět z této statistiky, nemají chuť investovat do akcií," napsal Leuthold letos 5. března svým klientům. "Jako kontrarián vnímám tuto nedůvěru v akciový trh jako silný býčí signál." Jak to? Když pesimisté znovu naleznou důvěru v akcie, začnou do trhu lít své peníze. A mají určitě "našetřeno" docela dost. Podle informací UBS během let 2007 a 2008 nainvestovali Američané do fondů peněžního trhu 3,2 bilionu dolarů. A tyto peníze čekají na své využití v rizikovějších aktivech, jako jsou právě akcie.

Všichni růstu nevěří

Medvědi mají samozřejmě stále dost důvodů na tyto peníze nesahat. Nezaměstnanost je stále vysoká a realitní sektor stále jen vzpomíná na svá zlatá léta. A oba tyto faktory mohou ještě dlouho brzdit spotřebitelskou poptávku, která je motorem ekonomiky, a to nejen americké.

Jeremy Grantham je dnes jedním z těch, podle kterých nyní čekají ekonomiku problémy. Veterán mezi velkými hráči (71), jehož společnost spravuje 101 miliard dolarů, vidí reálnou hodnotu amerického indexu S&P 500 okolo 875 bodů, tedy zhruba o čtvrtinu níže, než jsou americké akcie ceněny nyní. Ve svých výpočtech kromě historického P/E zohledňuje také vývoj ziskových marží.

Loni 4. března přitom Grantham přesvědčoval investory k nákupu akcií. Co doporučuje dnes? "Investoři by se měli porozhlédnout mimo Spojené státy. A pokud už chtějí nakupovat v USA, pak by se měli držet velkých, defenzivních blue chips," říká stratég a dodává: "Možnost, že ekonomika znovu oslabí, i když ne tak moc jako v předchozích letech, je stále větší než důvěra trhu v další růst."

Zdroj:
BusinessWeek
Býčí trh
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Jeremy Grantham
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Anna Píchová, CYRRUS)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat