Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway v poslední době zaostávají za trhem. Co na to domácí analytici?

Legendární investor Warren Buffett již několik let upozorňuje, že na akciovém trhu nevidí atraktivně oceněné tituly, které by stály za velké nákupy, na jaké jsme u jeho konglomerátu Berkshire Hathaway zvyklí. Hluboká ztráta za první kvartál pak byla vodou na mlýn kritikům, kteří upozorňují na to, že nejlepší roky Buffetta a Berkshire jsou minulostí (a že jich bylo). Co si o akciích Berkshire Hathaway (a tedy zprostředkovaně o celém tématu) myslí domácí tržní experti, jsme zjišťovali ještě před oznámením nákupu plynárenských aktiv Dominion Energy.

Tomáš Vranka (X-Trade Brokers)

Byznys Berkshire Hathaway bychom mohli rozdělit na dvě části – na společnosti, které patří přímo pod Berkshire Hathaway, a na investice této firmy do jiných společností. Buffettovi je v posledních letech vyčítáno, že zaspal dobu a nepřekonával index S&P 500 (v letech 1965-2019 akcie Berkshire ročně přidávaly 20,3 %, index S&P 500 pouze 10 %). Pokud se ale podíváme na zdroje růstu, u indexu v posledních letech růst z velké části vycházel z hlavně z narůstajícího ocenění (zisky většiny firem rostly mnohem pomaleji než ceny akcií), zatímco u Berkshire Hathaway byl růst reálné hodnoty firmy přibližně stejný jako růst ceny jejích akcií.

Momentálně se účetní hodnota Berkshire Hathaway nachází na úrovni z let 2011-2012, zatímco v posledních letech byla tato hodnota v průměru o 20-30 % vyšší. Jinak řečeno, akcie konglomerátu jsou nyní nejlevnější za zhruba deset let. Podle nás se tedy jedná o velice zajímavou investiční příležitost, akcie nedosahovaly v posledních letech vyšší výkonnosti jen kvůli tomu, že na rozdíl od jiných firem byl růst jejich ceny tažen "jen" růstem zisků, nikoli ocenění. Tento typ růstu je přitom udržitelnější a pro investory bezpečnější, neboť odráží lépe reálnou hodnotu společnosti.

zdroj: Google Finance

A pozor, Berkshire Hathaway má ještě jeden velký "problém". Jde o zhruba 140 miliard USD v hotovosti, které při svém nevyužití táhnou výkonnost akcií také níže. Jde však fundamentálně o další obrovské pozitivum, které zvyšuje bezpečnost společnosti jako investice a dává jí prostor pro nákupy v době, kdy se objeví vhodné hodnotové příležitosti.

Proč Warren Buffett mlčí, když se konečně plní jeho tržní přání?
Buffettovy komentáře jsou pro řadu investorů jedenáctým přikázáním. Během současné koronavirové krize ale Věštec z Omahy nabídl jediné podrobnější vyjádření. Jak si mlčení investorské hvězdy vysvětlit?

Petr Lajsek (Colosseum)

Letošní rok je pro Berkshire Hathaway zatím jedním z nejhorších v historii. Někteří investoři dokonce spekulují nad tím, zda legendární Věštec z Omahy neztratil svůj tržní důvtip.

Společnost letos například odepsala velké investice do aerolinek a podle odhadů na nich přišla o 5 miliard USD. Tento krok se zatím ukazuje jako chybný – cenné papíry American Airlines a dalších již část hlubokých ztrát napravily, cestování se pomalu, ale jistě obnovuje a americká vláda schválila balíček pomoci aerolinkám v objemu 50 miliard USD. Po posledních třech velkých krizích se letecké společnosti vždy nakonec oklepaly a jejich akcie vystoupaly na nová maxima.

Berkshire Hathaway má za sebou navíc nevydařené investice do Kraft Heinz nebo Occidental Petroleum. Úspěšnost investic konglomerátu je tak nyní poměrně výrazně spojena se společností Apple, ve které má Berkshire Hathaway alokováno zhruba 40 % portfolia.

zdroj: CNBC

Ján Hladký (Patria Finance)

Konglomerát vedený Warrenem Buffettem letos výrazně zaostává za zbytkem trhu. Důvodem je pravděpodobně opuštění pozic v aerolinkách v době, kdy byly velice levné, a také aktuální sektorové rozložení investičního portfolia Berkshire. Technologie, které táhly nahoru celý trh, mají váhu necelých 40 %. Stejnou váhu navíc mají finanční služby, které od začátku roku rozhodně nepatří k miláčkům trhu.

V poslední době se objevují škodolibé hlasy, že Buffett "na to již nemá", že jeho investiční přístup je zastaralý a pomalý. Letošní krize Věštce z Omahy, pravda, ukázkově "vypláchla", když se ale podíváme na dlouhodobější vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway, legendární investor opravdu nepotřebuje nikomu nic dokazovat.

zdroj: Google Finance

Anketa: Má hodnotové investování v (další) éře tištění peněz smysl?
Akciové trhy se po prudkém propadu v únoru a březnu odrazily k novému růstu a některé indexy již dokázaly posunout historická maxima. Nejvíce v tomto směru zaujaly americké technologické tituly, výraznou část ztrát ale napravily akcie napříč sektory. Podstatnou roli v tom hrají nové biliony dolarů, které na trhy valí centrální banky v čele s Fedem. Je v takovém prostředí ještě důležitý fundament? Zeptali jsme se českých tržních expertů.
Warren Buffett
Přestat sledovat
Berkshire Hathaway
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
13. 8. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Štěpán Hájek, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat