Ať žijí mrtvé akcie!

Na začátku letošního roku nevkládali investoři do akcií téměř žádná očekávání. Kvůli přetrvávající nejistotě a rizikům na trzích do nich investovali jen opatrně. Prozatím se ale zdá být letošní rok pro akcie příznivý, a to navzdory výrazným listopadovým poklesům. Věříme, že pozitivní trend na akciových trzích přetrvá. Proč?

Na začátku roku vývoj cen akcií připomínal hrbolatou cestu plnou výmolů a s nejistým cílem. Trhy čelily (a stále čelí) protivětru v podobě zpomalení světového ekonomického růstu, nejistoty ohledně fiskálního útesu v USA a přetrvávající dluhové krize v Evropě.

Centrální banky podporují rizikový apetit

Největší podpora trhům přišla ze strany centrálních bank, zejména ECB, která představila nejdříve dvě refinanční operace. V září pak přijala roli věřitele poslední instance (de facto jde o závazek neomezeně nakupovat dluhopisy problémových států). Fed zase vyhlásil rozšíření programu kvantitativního uvolňování, když slíbil nakupovat každý měsíc cenné papíry zajištěné hypotékami do doby, než se trh práce dostatečně vzpamatuje.

Negativní ekonomická překvapení nepřicházejí

Povzbuzujícím faktem je mírné oživení amerického nemovitostního trhu. Růst cen bydlení ve spojení s rostoucími akciovými trhy podporuje myšlenku, že bohatství domácností roste. To by mělo podpořit spotřebitelskou důvěru a útraty. Dostupnost bydlení navíc podpořilo prohlášení Fedu o tom, že bude každý měsíc nakupovat cenné papíry zajištěné hypotékami v objemu 40 miliard dolarů.

Společnosti jsou zdravé, přesto levné

Společnosti jsou ve velmi dobré formě a mají dostatek hotovosti. Očekáváme, že firmy zvýší svoji finanční páku, například prostřednictvím odkupu vlastních akcií nebo akvizicemi za pomoci hotovosti. Obojí působí na akciové trhy pozitivně, ale přesto jsou nyní akcie (navíc po korekci z uplynulých týdnů) levné. Nejen v absolutním měřítku, ale i relativně v porovnání s ostatními, méně rizikovými druhy aktiv.

Cyklické sektory začínají ve výkonnosti překonávat sektory defenzivní. To je podle nás nezbytnou podmínkou pro to, aby trhy nadále rostly.

Pro další pozitivní vývoj na akciových trzích tedy existují různé podpůrné argumenty. Přesvědčivé akce centrálních bank podporují nárůst rizikového apetitu investorů. Ekonomické ukazatele vykazují známky zlepšení. Společnosti jsou v dobrém stavu, zatímco ceny jejich akcií jsou relativně nízko. Investoři jsou stále opatrní, ale nárůst akciových investic může naznačovat obrat apetitu. Přestože určitá rizika na trzích přetrvávají, kloníme se k názoru, že akciové trhy budou nadále růst.

Tyto akcie nabízejí úkryt před turbulencemi na trzích
Akcie firem, které mají hodně hotovosti a málo, v lepším případě žádné dluhy, jsou v dobách turbulencí na trzích vhodným bezpečným akciovým přístavem. Dostatek hotovosti totiž firmám umožňuje neřešit tolik krátkodobé cash flow, které může být kvůli krizi v ekonomice ohroženo.

Jakým směrem se vydají akcie?
S výraznými poklesy hlavních akciových indexů se znovu propírají argumenty jak pro pokračování letošního růstu cen akcií, tak přinejmenším pro pokračování korekce, v horším případě pro zahájení dlouhodobějšího medvědího trhu, který může trvat rok i déle.

Světové akcie
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Obrázek: Pilulka Lékárny
26. 5. 2023 6:24
Petr Kasa (Pilulka Lékárny): Lidé v rámci druhého úpisu našich akcií investují do dalšího růstu,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Obrázek: Patron GO
23. 5. 2023 10:26
Jiří Paták (Patron): Nejsme broker ani zprostředkovatel, ale technologické řešení. Umíme lidem dát…
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pojištění
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat