Co Češi (ne)vědí o kryptoměnách?

Image
Bitcoin - ilustrační foto
Obrázek: Wikimedia Commons

Hodnota bitcoinu v posledních měsících láme rekordy. Co si o bitcoinu, ale i dalších kryptoměnách myslí Češi?

Polovina respondentů aktuálního průzkumu STEM/MARK ví o kryptoměnách jen z doslechu, desetina tento pojem nezná vůbec. Naopak investici do kryptoměny zvažuje 17 % lidí. Dalších 13 % oslovených o investici do kryptoměny přemýšlelo, ale rozmyslelo si to.

Investici do kryptoměny realizovali téměř výhradně muži. O investici do kryptoměn přemýšlí čtvrtina mužů, v nejmladší věkové skupině respondentů do 30 let je to dokonce téměř 30 %. Budoucí bitcoinová investice se může jevit jako atraktivní i díky růstu v posledním období. Ten, kdo nakoupil před rokem či dříve, může mít teď v bitcoinu spoustu peněz.

Při porovnání se situací před třemi lety se významně zmenšil podíl respondentů, kteří pojem kryptoměna neznají, a to o 15 procentních bodů. Naopak podíl respondentů, kteří již do kryptoměny investovali nebo o tom přemýšlí, se oproti roku 2018 zdvojnásobil. Jako důvody, proč si investici do kryptoměny rozmysleli, respondenti uváděli riziko, nedůvěru a nestabilitu.

Zkušenosti s kryptoměnami

Téměř každý zná bitcoin. Další kryptoměny, jako jsou ethereum nebo litecoin, zná přibližně čtvrtina respondentů. Vyšší znalost konkrétních kryptoměn je opět mezi muži a mladšími lidmi. Ve věkové skupině do 30 let se znalost názvů krytpoměn ethereum a litecoin blíží téměř 40 %. Znalost názvu bitcoin za tři roky stoupla téměř o 20 procentních bodů. Nárůst znalosti o 6 procentních bodů v tomto období zaznamenalo také ethereum.

Znalost konkrétních kryptoměn

Bitcoin je známý pojem a lidé mohou mít představu, že to je něco "vyrobeného na počítači", pravděpodobně určeného k platbě na internetu. Nicméně část lidí netuší, že pod pojmem kryptoměna se může skrývat právě bitcoin. S trochou nadsázky lze říci, že bitcoin má mezi kryptoměnami podobné postavení jako Coca-Cola mezi limonádami. Případně, když se řekne tatranka, tak tím spousta lidí myslí nejen Tatranku, ale také Horalku a všechny ty další podobné typy sušenek.

Kryptoměny jsou v první řadě vnímány jako měny s velkým potenciálem využití do budoucna, ovšem s vysokou mírou nestability a nedůvěry. Ve srovnání se situací před třemi lety je patrný nárůst jak tendence brát kryptoměny "vážně", tak i celkového povědomí o nich. O budoucnosti kryptoměn a jejich rozšíření je přesvědčena především mladší generace. Ve věkové skupině do 30 let tři čtvrtiny respondentů souhlasí s výroky, že kryptoměny mají na trhu budoucnost a že budou hojně využívané. Nedůvěřuje jim jen pětina mladých.

Hodnocení výroků

Přes polovinu lidí neví, zda by kryptoměnou mohli někde zaplatit při běžném nákupu, necelá desetina se domnívá, že kryptoměnou zaplatit nelze. Povědomí o možnosti platit kryptoměnou mají nejvíce obyvatelé Prahy, muži a lidé s vysokoškolským vzděláním. U všech těchto sociodemografických skupin má toto povědomí přibližně polovina respondentů. Možnost zaplatit kryptoměnou v obchodě Alza zmínilo 13 % respondentů, 8 % uvedlo obecně e-shop nebo na internetu a 3 % restauraci nebo kavárnu. Jako použitelnou kryptoměnu respondenti uváděli téměř výhradně bitcoin.

Lze platit kryptoměnami

Počet míst, kde zaplatíte bitcoinem, je stále nízký. Hlavní důvod vězí v nás, v oné částečné nedůvěře, ale také v tom, že bitcoin pravděpodobně vnímáme především jako tržní komoditu. Je tedy otázkou budoucnosti, zda kryptoměny budou fungovat jako běžné peníze pro dostatečně velkou skupinu obyvatel a zda tomu napomůže pandemická krize.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím internetového dotazování (on-line na Českém národním panelu) se zúčastnilo 487 respondentů ve věku 15-60 let reprezentativních pro internetovou populaci. Sběr dat proběhl na začátku března 2021.

play-btn
18. 2. 2021 17:00
Josef Tětek (TopMonks): Pád kurzu bitcoinu pod maxima z roku 2017 již nečekám, pády o desítky procent jsou ale ve hře. Smysl dává dlouhodobé spoření do bitcoinu

Páteční streamy patří na Investičním webu rozhovorům s domácími tržními osobnostmi. Tentokrát s Josefem Tětkem z...

Zdroj:
STEM/MARK
Bitcoin
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat