O fintechu s investory, kteří cílí na potenciál disrupce v Evropě

Fintech, tedy finančně technologické společnosti zaměřující se na různé segmenty trhu, je téma minimálně posledních deseti, patnácti let. Co je ve vývoji z posledních let nejzajímavější, které dílčí obory se nejvíce posunuly a kde vidí v současnosti největší (potenciální) disrupci, jsem se ptal Laurenta Hengescha a Alaina Wildangera. Ti před lety vzali své peníze a zkušenosti načerpané v oblastech správy aktiv a investičního bankovnictví, založili společnost Ilavska Vuillermoz Capital LP (mimochodem nazvanou po jejich babičkách), kterou v roce 2019 přeměnili na general partnership, aby umožnili vstup i dalším investorům. Jejich společnost se soustředí právě na investice do nadějných fintech projektů.

V rámci finančních technologií se rozlišuje řada dílčích oblastí. Které jsou podle vás teď nejzajímavější, s největším růstovým potenciálem?

Finanční sektor je jedním z mála, které ještě nebyly technologiemi plně narušeny. Podstatným důvodem je silná regulace. Proces ale i tak běží, začalo to kryptoměnami, digitálními bankami a otevřeným bankovnictvím, v poslední době se staly hodně populárními třeba různé platformy pro obchodování na finančních trzích. Jako investoři i uživatelé věříme v mix všeho uvedeného, protože cílem je jednodušší přístup k různým službám v oblastech bankovnictví, investic, pojištění a regulace. Potenciál je nadále v tom, aby se omezovalo papírování, opakované zadávání informací do všemožných formulářů a smluv a aby bylo snadné využívat jednotlivé služby maximálně pohodlně. Věříme také, že finanční údaje budou stále transparentnější, což bude nakonec přínosem pro koncové zákazníky, protože poskytovatelé služeb budou moci přesněji zacílit na jejich potřeby.

Zmínili jste kryptoměny. Je podle vás budoucnost právě v nich, v blockchainu, nebo se vývoj vydá jinudy?

Nejsme aktivní investoři do kryptoměn, ale věříme v technologie umožňující obchodování s nimi, přístup k nim a využití platforem, s nimiž jsou spojené. Proto blockchain podle nás opravdu znamená revoluci pro celé odvětví financí a bude stále více využíván. Jeho význam poroste.

Jak je na tom v rámci finančně-technologických startupů Evropa ve srovnání s USA nebo Asií?

Evropa je v současnosti velice silným centrem fintechu. Ano, dříve často zaostávala za USA a Asií v oblasti převratných digitálních technologií, ale když se zaměříme na současnou dynamiku, Evropa je velice atraktivní trh. Je to patrné i z objemu investic, které na starém kontinentu realizují právě hráči z Asie a zejména Spojených států. Velké investiční skupiny si začínají uvědomovat, že fintech v Evropě funguje a ve stále větší míře jej přijímají za svůj i velké firmy.

Lidé u nás celkem běžně znají Revolut, ze zpráv možná Nexi, na českém trhu je ale hodně menších domácích firem, které nabízejí půjčky, investice, crowdfunding a podobně. Sledujete specificky český trh?

Zaměřujeme se na Evropu jako celek. Aktuálně uzavíráme dohodu v Británii, diskutujeme s jednou norskou společností, ale také se zajímavou firmou v Lotyšsku. Český trh je ale pro nás důležitý, máme tu osobní vazby a založili jsme v Praze také pobočku, abychom se mohli více soustředit na místní trh. Takže ano, český trh máme v hledáčku, se žádnou konkrétní firmou ale nyní nejednáme. Nepochybně tu jsou menší fintech projekty, které mají potenciál prorazit v Evropě. Češi umí zakládat a vést silní projekty, stačí se podívat na Rohlík.cz, Kiwi, Alzu, Liftago a další.

Jak vůbec vybíráte investice pro svůj fond?

Naše současné portfolio zahrnuje řadu slibných evropských firem, jako jsou třeba N26 (největší evropská konkurence zmíněného Revolutu), Penta nebo Solarisbank. Investice mohou vznikat různě – buď se nám daná společnost líbí a zkontaktujeme management, nebo naopak vedení firmy nabídne podíl k investici. Sledujeme několik klíčových parametrů. Máme tendenci investovat do vyspělejších fintech projektů, v zásadě tedy investujeme spíše v rozvinutější fázi vývoje původního startupu. To nám umožňuje uplatňovat přece jen konzervativnější přístup, protože tyto společnosti již zpravidla mají vyvinuté vynikající produkty, ustálené týmy a delší historii tržeb. Podstatný je samozřejmě disruptivní produkt či přístup, manažerský tým a růst příjmů.

Pro jakého investora může být váš fond zajímavý a s jakým časovým horizontem by měl počítat?

Náš fond cílí na kvalifikované, profesionální investory. Mohou to být jednotlivci, ale i family offices nebo investiční skupiny. Získají možnost diverzifikovat svá portfolia a stát se součástí probíhající fintech (r)evoluce. V Evropě vzniklo v poslední době mnoho úspěšných finančně-technologických firem a další se rodí. Jde o dlouhodobý trend, který je přitom pro značnou část investorské veřejnosti nedostupný. Kapitál potřebný pro vstup do našeho fondu je 350 tisíc eur a cílíme na horizont pěti let s možností prodloužení o další tři roky.

Alaine, vaše společné investování s Laurentem kdysi začalo tak, že jste chtěli své úspory zhodnotit ve startupech. To ale není cesta pro každého. Máte radu třeba i pro zmíněné drobné investory, s čím začít a s jak velkým kapitálem?

Ano, začínali jsme s vlastním kapitálem a několika investicemi na vlastní pěst. Měli jsme velký zájem o fintech a časem jsme zjistili, že se nám daří získávat přístup k zajímavým nabídkám. Přesvědčili jsme některé přátele a profesionály ve svém okolí, aby s námi začali také investovat. Brzy jsme zjistili, že potřebujeme přece jen strukturovanější a regulovanější strukturu, a tak jsme rozjeli fond, který nyní spravujeme. Opravdu to není cesta pro každého, pro nás je to ale vášeň a povolání.

Pro soukromé drobné investory je tu samozřejmě veřejný akciový trh. Získají sice přístup „jen“ k firmám s akciemi kótovanými na burzách, ale je to dobrý začátek. V posledních letech se vyrojila řada tradingových platforem, se kterými je snadné si otevřít vlastní účet a začít investovat již s pár stovkami či tisícovkami. V uplynulém roce a půl je rostoucí zájem o obchodování jasně patrný, lidé jsou ochotní část svých příjmů investovat do akcií a dalších likvidních nástrojů, jako jsou třeba kryptoměny.

Fintech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Obrázek: Pilulka Lékárny
26. 5. 2023 6:24
Petr Kasa (Pilulka Lékárny): Lidé v rámci druhého úpisu našich akcií investují do dalšího růstu,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Obrázek: Patron GO
23. 5. 2023 10:26
Jiří Paták (Patron): Nejsme broker ani zprostředkovatel, ale technologické řešení. Umíme lidem dát…
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pojištění
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat