Padá bitcoin, něco si přejte aneb Jak se nová ekonomika zatím neodtrhla od té staré

Kryptoměny s bitcoinem v čele opět prudce oslabují. Slovo opět je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu děje.

Jeden bitcoin se v tomto týdnu prodával těsně pod 30 000 USD. To je vlastně stále úctyhodná cena, na začátku roku ale stál asi 47 000 USD a loni v listopadu se obchodoval za rekordních 69 000 USD. Propad o více než polovinu odmazal z trhu zhruba tři čtvrtě bilionu dolarů. V této sumě jsou přitom do značné míry zahrnuty i nemalé úspory drobných neprofesionálních investorů a spekulantů, kteří svěřili bitcoinu svoji finanční budoucnost. Fandové do bitcoinu jsou sice známí svým neutuchajícím odhodláním držet své pozice za každých podmínek, reálně se však ukazuje, že zdaleka ne každý mí nervy na to, aby ustál ztrátu poloviny zainvestovaných peněz.

Bitcoin je výkladní skříní kryptoměnového trhu, představuje jeho celou jednu třetinu, a je tak nejvíce vidět. Druhou největší měnou je ether, jehož držitelé však aktuálně také příliš neslaví. Jejich ztráta od listopadového vrcholu je ještě o něco větší než u majitelů bitcoinu, a to bezmála 60 %.

Majitelům bitcoinu i etheru však mohou jen tiše závidět investoři do kryptoměn Terra a Luna. Na jejich vzájemné provázanosti stál ambiciózní projekt stablecoinu, tedy kryptoměny, která měla udržovat svoji hodnotu navázanou na vývoj hodnoty amerického dolaru, tedy s minimálním kolísáním. S ohledem na totální krach, v podstatě stoprocentní ztrátu, ke které došlo v uplynulých dnech, je zřejmé, že projekt nevyšel. Nešlo přitom o žádnou drobnost, v těchto měnách bylo zainvestováno na 60 miliard dolarů, ze kterých nyní nezbylo prakticky nic.

Pád projektu byl určitě jedním z důvodů poklesů celého kryptoměnového trhu, který jako celek ztratil na důvěryhodnosti. Nebyla to však tato rána, která stojí za aktuálními ztrátami bitcoinu a etheru. S podobnými problémy se totiž kryptoměnový svět umí vyrovnat. Koneckonců není snad měsíce, kdy by nedošlo k nějakému menšímu či většímu krachu či vykradení kryptoměnové burzy. Hezkým příkladem bylo nedávné zadržení dvojice podvodníků, kterým se v roce 2016 podařilo z burzy Bitfinex ukrást 120 tisíc bitcoinů (majetek v miliardách dolarů). Jejich odhalení a zatčení při neúspěšném pokusu tento zlatý důl vyprat mimochodem ukázalo, jak (ne)slavné je to s tak často vzývanou anonymitou bitcoinu.

Hlavním hybatelem vývoje této nové ekonomiky byl a zůstává vývoj té takzvaně staré. O co více má bitcoin a další nové měny ambici fungovat jako systémy nezávislé na státech a ekonomikách, o to více se ukazuje, že opak je pravdou. Kryptoměny jsou investory po celém světě vnímány jako jedno z mnoha rizikových alternativních aktiv. Pokud jsou podmínky příznivé, investoři je nakupují, jakmile se však situace obrátí, zbavují se jich.

Tuto výhybku aktuálně představuje zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky. Obecně řečeno dochází nyní na postupné utahování extrémně uvolněné monetární politiky, která v podobě "tištění" obrovského množství peněz představovala náplast na pandemický šok mnoha vyspělých i rozvíjejících se ekonomik. Američtí investoři (a nejen oni) si nyní nejsou jistí, zda jejich ekonomika nemíří do recese. Pokud k tomu přičteme geopolitické napětí dané ruskou agresí na Ukrajině, se všemi ekonomickými dopady, je zřejmé, že nervozita, obavy a strach jsou nyní převládající emoce napříč kapitálovými trhy.

Proto sledujeme výprodeje na trhu s kryptoměnami (a dalšími typy investic v čele s akciemi a dluhopisy). Na rozdíl od kryptoměn však mají tyto trhy dvě velké výhody, respektive důvody pro investory, proč nepanikařit a nelámat nad nimi hůl. Tím prvním jsou staletí historie a zkušeností s tržní ekonomikou. Druhým zásadním faktorem je vnitřní hodnota. Akcie vždy budou, na rozdíl od bitcoinu, představovat podíl na něčem skutečném, hmotném, co generuje zisk a představuje hodnotu v reálném světě. Bitcoin zůstává postaven pouze na víře, že držené "mince" někdy v budoucnu někdo jiný odkoupí za více.

Zdroj:
Fincentrum & Swiss Life Select
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat