Revoluce se nekoná. Je bitcoin zralý na odstřel?

Jeden bitcoin se aktuálně prodává za zhruba 250 dolarů. Na začátku prosince 2013 přitom na některých burzách stál i přes 1 300 dolarů. "Těžaři" světově nejrozšířenější kryptoměny zatím i přes brutální propad jejího kurzu zůstávají u kormidel, jejich lodě se však rychle plní vodou.

Dění kolem bitcoinu se v mnohém podobá zlaté horečce, která na konci 19. století přilákala do kanadského teritoria Yukon desetitisíce dobrodruhů s vidinou rychlého zbohatnutí. Také bitcoin dokázal během velmi krátkého období přilákat obrovské množství programátorů a technologických odborníků, kteří se okouzleni raketovým růstem hodnoty této virtuální měny v druhé polovině roku 2013 začali zajímat o to, jak by z její popularity mohli těžit. Ani zlatá horečka, ani nadšení kolem bitcoinu ale nemohou trvat donekonečna.

Nejjednodušší cestou k bitcoinovému bohatství se ukázala být takzvaná těžba měny spočívající v kryptografickém hašování, tedy výpočetním řešení složitých algoritmů. Kryptografické hašování se ale neobejde bez výkonné techniky schopné řešit miliardy operací za vteřinu a technika nemůže fungovat bez elektřiny.

Na začátku loňského roku hašování denně spotřebovalo asi 130 tisíc megawatthodin elektrické energie, což podle časopisu Forbes stálo 15 až 20 milionů dolarů. Od té doby se souhrnný výkon všech zařízení na světě, která se těžbě bitcoinů věnují, zvýšil takřka sedmadvacetkrát. To sice vzhledem k tomu, že jsou nová zařízení úspornější, neznamená, že by se přesně tolikrát zvýšila i jejich spotřeba elektřiny, k výraznému nárůstu účtů minerů nicméně došlo. Pouhé udržování bitcoinové sítě v chodu ročně stojí kolem 100 milionů dolarů.

Část těžařů bitcoinů přiznává, že měnu dlouhodobě "dolují" se ztrátou. Jejich počet navíc každý den roste, protože s každým vytěženým bitcoinem jsou algoritmy, které je k získání dalších jednotek měny potřeba rozklíčovat, složitější. Tito mineři vysvětlují, že bitcoiny se ztrátou těží ve víře, že se v budoucnu kurz měny opět zvýší, a oni se tak "zahojí". Aktuálně se každých deset minut daří získat asi 25 bitcoinů, přičemž poslední bitcoin by měl být podle odhadů vytěžen kolem roku 2140.

"Připadám si jako mučedník. Krvácíme," stěžuje si Nick Spanos, bývalý realitní makléř a zakladatel newyorského bitcoinového inkubátoru Bitcoin Center NYC, kde mimo jiné probíhá i těžba virtuální měny. Spanos nicméně stále věří, že bitcoiny dokáží změnit svět, a tak se svého snu odmítá vzdát.

Bolestivá ztráta ideálů

Zásadním problémem bitcoinu se zdá být střet s tím, na čem je tato měna postavena a čím se vymezuje proti papírovým měnám. "Problémem konvenčních měn je to, že je jejich fungování založeno pouze na důvěře," napsal před šesti lety tvůrce bitcoinu Satoši Nakamoto. Jak se však ukazuje, právě budoucnost bitcoinu na důvěře závisí více než budoucnost jakékoli papírové měny či komodity (například zlata). Jak totiž ukazuje vývoj kurzu bitcoinu, dokud mezi programátory a investory vládla euforie, kurz letěl strmě vzhůru, jakmile se ale objevily pochybnosti ohledně zabezpečení a důsledků možných regulačních opatření, kurz začal padat.

"Z technologického hlediska je bitcoin bezprecedentní," říká analytik a odborník na jeho těžbu David Hudson. "Pokud vím, na světě dosud nefungovalo nic tak rozsáhlého." Souhrnný výkon zařízení těžících bitcoiny je aktuálně větší než výkon 500 světových superpočítačů.

Důvěru v bitcoin bohužel nahlodává i skutečnost, že se loni úzké skupině největších těžařů kryptoměny podařilo překonat 50% podíl na celkovém výkonu zařízení všech světových minerů, což podle mnoha odborníků znamená, že se jim otevřela cesta ke zmanipulování celého systému. Jediným důvodem, proč se dosud tyto manipulace nerozjely, je přitom podle všeho vědomí, že by takový krok pohřbil veškerou důvěru v systém, a ten by se tak zhroutil jako domeček z karet.

"Z bitcoinu se stal nepřiznaně centralizovaný systém bez všech výhod centralizace," tvrdí například Tim Swanson, autor knih o kryptoměnách. "Být sám sobě bankou zní lákavě, realita je ale hodně tvrdá."

Zdroj:
New Republic
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat