Americká lehká ropa (WTI) SHORT: Břidlicová revoluce tlačí cenu dolů

Těžba ropy z břidlic v závěru letošního roku nabírá na dynamice. Bude to nejspíše jeden z klíčových faktorů přispívajících k poklesu ceny ropy v USA. Dále by mohly v nadcházejících měsících tímto směrem působit rostoucí zásoby, které se zvyšují již deset týdnů v řadě, ačkoli se v tomto období roku tradičně mají ztenčovat. Cena ropy WTI by proto měla v nejbližších 3 až 6 měsících pokračovat v poklesu až na úroveň 82 dolarů za barel.

Hlavní důvody pro pokračující pokles ceny ropy WTI:

1. Strmý růst produkce ropy v USA

Produkce ropy v USA předběhla v říjnu celkový objem dovezené ropy (poprvé od ledna 1995). Těžba ropy dosahuje 7,74 milionu barelů denně, což je nejvíce od roku 1989. Organizace OPEC ve své výroční zprávě přiznává, že podcenila dopady boomu těžby z břidlic v USA a že tento vývoj způsobí pokles poptávky po produkci kartelu až do roku 2018. Celkově OPEC očekává pokles poptávky o 1,1 milionu barelů v následujících pěti letech. V roce 2018 by poptávka po ropě kartelu OPEC měla klesnout na 29,2 milionu barelů denně.

Díky těžbě ropy z břidlic se USA stanou největším producentem ropy na světě pravděpodobně okolo roku 2018, kdy by měly překonat těžbu v Saúdské Arábii. Břidlicová revoluce mění tvář jednotlivých amerických států. Jedno z hlavních nových nalezišť v Severní Dakotě zde způsobilo ekonomickou revoluci. Ve státě, kde žije 700 tisíc lidí, přibylo díky nalezišti Bakken 25 tisíc pracovních míst. Nezaměstnanost klesla na 3,5 % a ropný boom zde vytváří ročně okolo 2 tisíc nových dolarových milionářů.

2. Rezervy ropy v USA rostly desátým týdnem v řadě

Zásoby ropy v týdnu končícím 22. listopadu vzrostly o 3 miliony barelů na 391,416 milionu barelů. Jednalo se již o desátý týdenní nárůst zásob v řadě. Analytici oslovení společností Platts očekávali růst pouze o 1,5 milionu barelů. Zásoby ropy rostou na konci roku, což je opak toho, co jsme pozorovali v posledních třech letech. O to větší růst zásob lze očekávat na začátku příštího roku, kdy přichází období charakteristické růstem zásob.

3. Uvolnění napětí na Blízkém východě

Komplikovaná geopolitická situace v Libyi, Egyptě, Sýrii a Íránu zvyšovala riziko na trhu s ropou. Tento vliv pomalu odeznívá. Vojenská agrese USA v Sýrii je zažehnána, Barack Obama nebyl schopen přesvědčit Radu bezpečnosti OSN, mezinárodní společenství ani tradiční spojence, jako je Spojené království, o nutnosti vojenského úderu na režim Bašára Asada. Dokonce i šance, že by intervenci prosadil na poli amerického Kongresu, se ukázala být minimální.

Irácká produkce ropy vzrostla za posledních pět let o 40 % na 3 miliony barelů denně a celkem 80 % produkce jde na export. Íránská diplomacie využívá uvolnění ve vztazích se Západem k otevření jednání s hlavními světovými těžařskými společnostmi. Bížan Zangáne, ministr pro těžbu ropy, vyjednával o budoucích kontraktech na těžbu se společnostmi jako Total, Royal Dutch Shell, Eni nebo Statoil. Všechny se z Íránu stáhly v minulých letech kvůli nevýhodnosti kontraktů s vládou a sankcím vůči íránskému režimu. Export ropy z Íránu poklesl z 2 milionů barelů denně v roce 2012 na 1,1 milionu barelů v prvních 9 měsících roku 2013. Firma Total již prohlásila, že obnoví těžbu v Íránu ihned poté, kdy budou odstraněny sankce. Írán má čtvrté největší zásoby ropy na světě a největší zásoby zemního plynu.

4. Klesající spotřeba ropy v USA

Navzdory předpokladům agentury EIA ze začátku minulého desetiletí, že spotřeba ropy bude stabilně růst, se stal pravý opak. Spotřeba ropy v USA rostla do roku 2004, poté tři roky stagnovala a od roku 2007 klesá. Spotřeba ropy v největší ekonomice světa tak loni poklesla na 18,5 milionu barelů denně, což je o 2 miliony barelů méně než mezi lety 2003 a 2007. Tento trend by měl pokračovat i v dalších letech. Američané dávají přednost automobilům s nižší spotřebou.

5. Vysoká těžba ropy v Saúdské Arábii

Trend propadu americké ropy WTI je podpořen nejvyšší úrovní těžby v Saúdské Arábii za posledních 9 let. Saúdská Arábie těžila v září 10,12 milionu barelů za den a exportovala 7,84 milionu barelů.

6. Technická analýza

Z technického hlediska jsou zajímavé dva aspekty. Silný medvědí signál dávají 200denní a 50denní klouzavý průměr, které se překřížily. Dalším aspektem je, že se WTI propadla pod podpůrné trendové linie na úrovni 93 dolarů za barel. Otevírá se jí tak prostor na propad k úrovním okolo 82 dolarů za barel.

Možná rizika

 1. Možnost eskalace napětí na Blízkém východě. Obnovení konfliktu by vedlo ke globálnímu zvýšení cen ropy. Největší napětí je nyní mezi Izraelem a Íránem. Existuje například možnost, že Izrael nebude spokojen s výsledky dohody mezi Radou bezpečnosti a Íránem a začne vyhrožovat útočnou akcí na íránské jaderné komplexy.

 2. Množství likvidity z kvantitativního uvolňování se ještě nedostalo z rezerv bank do ekonomiky. Fed uvažuje o snížení depozitních úrokových sazeb u rezerv komerčních bank ze současných 0,25 % na nulu, což by vedlo k přílivu kapitálu nejen na trh akcií a dluhopisů, ale také na komoditní trhy.

 3. Rostoucí zásoby a těžba budou vytvářet stále větší tlak na americké zákonodárce, aby došlo k omezení zákazu exportu ropy z USA. V současné době je export povolen pouze do Kanady.

Závěr

Faktory, které by v časovém horizontu 3 až 6 měsíců mohly vyvolat pokles ceny ropy WTI:

 1. Strmý růst produkce ropy v USA.

 2. Zásoby ropy v USA rostou.

 3. Uvolnění napětí na Blízkém východě.

 4. Klesající spotřeba ropy v USA.

 5. Vysoká těžba ropy v Saúdské Arábii.

Specifikace kontraktu

 • mini futures kontrakt na ropu WTI (CME Globex)

 • měsíc dodání: leden 2014 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

 • objem kontraktu: 500 barelů ropy

 • kurz: USD za barel

 • hodnota bodu: 1 bod = 500 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk / ztrátu 500 USD)

 • margin: 2 125 USD/kontrakt

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční doporučení
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat