Banky: Které akcie jsou bezpečné, a kterým se vyhnout obloukem?

Pečlivě vybraná investice do bankovního sektoru může být v současné chvíli vysoce zisková, rizika však zůstávají vysoká. Pokud věříte spíše bezpečným a předvídatelným investicím, měli byste se poohlédnout jinde. Od začátku roku ovšem bankovní akcie předvádějí nebývalou rally z loňských minim.

Schopnost bank změnit se, tedy najít nové cesty, jak vydělávat peníze, je základem pro růst světové ekonomiky. Přestože jsou banky už teď obětním beránkem finanční krize a jsou pod neustálým tlakem politiků, mohou se nyní regulátoři pokusit zajít dále a ublížit bankám ještě více.

Zpátky ke kořenům

Věřím, že budeme brzy svědky rozpadů velkých bankovních skupin s tím, jak se budou přizpůsobovat tvrdším regulím. To povede k modernizaci a vzniku samostatných investičních domů, které budou nabízet čistě zprostředkovatelské a obchodní služby. Bankovní průmysl bude zatlačen zpět ke kořenům, bude tedy v ekonomice spíše zastávat roli zprostředkovatele úvěrů, než aby na vlastní riziko vytvářel finanční nástroje.

Proto podle mě brzy uvidíme "zombie" banky s "nízkými" riziky a výnosy, které budou obtěžkány hypotékami a spotřebitelskými úvěry. Stejně tak v této kategorii "zombie" bank skončí i oslabené banky s problémem solventnosti. V mnoha případech půjde o ty, které se vlády pokusily rekapitalizovat. A pak tu budou banky se skvělým provozním modelem a rozumným přístupem k riziku, které stanou na stupních vítězů.

Jak investovat do bankovního sektoru?

Pokud mám pravdu, pak by se investoři měli vyhnout bankovním společnostem, které skončí "na porážce". Stejně tak bankám, které míří do říše zombií. Nenechte se zmást "potenciálem růstu" u bank, které ze svých původních vrcholů klesly o 90 %, protože je k tomu pravděpodobně nějaký důvod!

ČS: Hrozí Evropě úvěrová krize?
Když evropští lídři zveřejnili sedmý plán finálního řešení dluhové krize v EMU, nešetřila Česká spořitelna kritikou. Jedním z plánů byl i požadavek na zvýšení kapitálové přiměřenosti bank EMU. ČS souhlasí s tím, že banky v EMU mají vysoce zapákované bilance. Kritizují však formu požadavku. A taky načasování.

Určete si banky, které mají jednoduchý byznys model, opatrný přístup k riziku, stabilní výsledky, relativně málo obchodních aktivit a historicky nízké ztráty z úvěrů. To by mělo stačit pro zajištění proti možným nástrahám. Pokud se ukáže, že ztratily v posledních třech letech 90 %, pak se nacházíte v zóně smrti. Navíc je samozřejmě důležité geografické určení, s tím jak jsou tyto akcie skutečně dlouhodobým kreditem každé země.

Ve Spojených státech k těm méně zajímavým bankám patří Morgan Stanley, Goldman Sachs a Citigroup, všechny s významnými divizemi investičního bankovnictví a s komplexními mezinárodními operacemi. Sečteno a podtrženo, komplexnost stojí peníze!

Na druhé straně tu máme Wells Fargo, US Bancorp a BB&T, všechny s tuzemským bankovnictvím a stabilním a srozumitelným byznys modelem, ze kterého mohou těžit.

Akciový tip na letošní rok: Proč velké americké banky?
Akcie finančních institucí jsou dnes považovány za jedny z nejvíce rizikových. Mnozí významní portfoliomanažeři se však domnívají, že největší rizika finančního sektoru jsou již v ceně bankovních akcií zahrnuta a že ceny akcií poklesly natolik, aby se v roce 2012 mohly začít výrazněji zotavovat. Banky, které propadly nejvíce, by proto mohly svou výkonností příjemně překvapit a významně předčít ostatní sektory.

Složitější situace nastává na evropské bankovní scéně. Z mého pohledu se italské a španělské banky ocitly v nezáviděníhodné pozici. UniCredit a Intesa Sanpaolo čelí tlaku kvůli velké expozici ve státních dluhopisech Itálie, náklady na jejich refinancování stále rostou. Na Banco Santander těžce dopadá kolaps španělského realitního trhu a poměr rizika k zisku u ní není vůbec atraktivní.

V Evropě je navíc řada investičních bank s komplexním portfoliem, u kterých bychom si měli dát pozor na jejich obchody. Patří k nim Barclays, Commerzbank, Credit Suisse, Deutsche Bank a UBS.

K zajímavým evropským bankám patří třeba konzervativní švédská Svenska Handelsbanken nebo globální hráč HSBC.

Budoucnost finančního sektoru v rukou regulátorů

V nejbližší době se u bankovního byznysu nejspíše dočkáme velkých strukturálních změn. To, jak se bude bankovnictví dál vyvíjet, je nyní v rukou regulátorů, přičemž roli globálního hlídacího psa zastane Basilejská komise.

Je dost možné, že by nakonec mohlo opět dojít k oddělení investičního bankovnictví od komerčního, což už bylo výsledkem Glass-Steagallova zákona ve 30. letech minulého století. Takový rozpad kompaktního bankovního systému by mohl nadělat spoustu nepořádku a stál by spoustu peněz. Trpěliví investoři se ovšem možná dočkají množství investičních příležitostí, které přijdou se vznikem nových struktur.

Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat