Barel ropy za 85 USD? V nejbližší době nejspíše ne

Od víkendového setkání představitelů zemí produkujících ropu v katarském Dauhá si slibují jak producenti, tak investoři a obchodníci hodně. Velká očekávání a pozitivní zprávy před schůzkou však mohou v důsledku znamenat nemalé zklamání a volatilitu.

Odhady na téma směřování ceny ropy po setkání v Dauhá se výrazně liší a zároveň poměrně rychle mění s blížícím se termínem a výskytem nových informací a spekulací. Tou, která ceny ropy během týdne výrazně podpořila, byla zpráva o dohodě mezi Ruskem a Saúdskou Arábií o zmrazení produkce bez ohledu na to, jak se k věci postaví Írán, pro země potřebující vyšší ceny ropy aktuálně největší osina v ... no víte kde.

"Setkání producentů v Dauhá poutá velkou pozornost. Mělo by jít o jeden z klíčových faktorů, který ovlivní vývoj cen ropy ve střednědobém horizontu. Propad cen donutil velké producenty v rámci OPEC i mimo něj k jednáním o možnostech stabilizace trhu. Hodně aktivní v tomto směru byla zejména Venezuela, která obzvláště trpí výpadkem příjmů způsobeným propadem cen ropy. Klíčovým okamžikem bylo to, když Saúdská Arábie a Rusko oznámily, že budou jednat (i s dalšími státy) o zmrazení objemu těžby ropy. Jednání v Dauhá by mělo být vyvrcholením všech předchozích rozhovorů a mělo by vyústit v přijetí konkrétních opatření," říká ke schůzce a její důležitosti Ľuboš Mokráš z PPF banky.

Přijde skokový nárůst cen ropy?

Většina odhadů zatím počítá s tím, že cena ropy bude - i díky zmiňované dohodě Ruska a Saúdské Arábie - růst, často se dokonce mluví o skokovém růstu. Mike Rothman ze společnosti Cornerstone Analytics si myslí, že pokud dojde k omezení nabídky "nejen cestou dohody o zmrazení produkce, ale i omezení nabídky rafinérským firmám", definitivní prolomení hranice 40 USD za barel nebude problém. "Naší cílovou cenou je 85 USD za barel do konce roku 2016," uvedl v týdnu Rothman.

Přijde po jednáních v Dauhá skokový posun cen ropy?
Letos v lednu se cena ropy dostala na své dvanáctileté dno, když se barel obchodoval pod 30 dolary. Může za to především neschopnost producentů se domluvit na společném postupu a břidlicová revoluce v USA. Jaký vývoj cen ropy čeká Vladimír Štěpán, jednatel a spolumajitel společnosti ENAS, a co podle něj přinese dubnové jednání členů OPEC s dalšími předními těžaři ropy? Dopady na inflaci doplnila ve vysílání Rádia ZET hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská.

"Produkce ropy se i bez dohody států OPEC a Ruska stabilizovala a v zemích mimo OPEC dochází k poklesu produkce. Dohoda o zmrazení těžby by jen urychlila snižování nadbytku produkce nad poptávkou. Pokud by došlo k dohodě, tento gap by se uzavřel v průběhu příštího roku," říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. "Očekáváme, že rostoucí ekonomika (a z ní plynoucí zvyšující se poptávka) podpořená uvolněnou měnovou politikou a pomalejším růstem sazeb Fedu a stabilizace nabídky povedou k růstu cen ropy k 50 USD za barel na konci roku 2016. Náš model založený na poptávce ukazuje, že v dalších letech by se cena měla pohybovat mezi 50 a 80 USD za barel."

Příliš mnoho optimismu škodí

Zároveň však Navrátil nezapomíná na Írán, který se k dohodě nechce přidat a může být jedním z faktorů, které budou hrát proti posílení ropy. Optimismus krotí také Mokráš. "Trh evidentně přistupuje k jednání s optimismem, je však řada důvodů ke skepsi. A tu vyjadřuje řada analytiků. Problémem jsou přístup některých významných producentů (Írán, Irák, Libye), matoucí prohlášení klíčových účastníků jednání (Saúdské Arábie a Ruska) i nepřesvědčivá historie podobných jednání. Riziko je tedy poměrně výrazně na straně zklamání z výsledků jednání v Dauhá a následného poklesu cen ropy. Toto riziko zvyšuje i fakt, že trvá zřetelný převis produkce nad spotřebou a tento přebytek bude klesat jen pomalu. Zamrazení těžby na vyrovnání nabídky a poptávky stačit nebude, bylo by potřeba snížit produkci. Při rostoucí poptávce zároveň roste nabídka (především kvůli Íránu) a klesající náklady u alternativních zdrojů energie vedou k tomu, že produkce v USA neklesá tak rychle, jak se čekalo."

Přestože může být nejistota a volatilita pro určitý typ obchodníků na komoditních trzích lákavá, většině investorů bych momentálně investice do ropy a produktů na ni navázaných nedoporučoval (navíc nejsem analytik ani stratég). Na trhu ještě může být veselo.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat