6. 7. 2009 18:46

Bude mít tento medvědí trh tři dna?

V průběhu medvědího trhu může dojít k několika růstovým periodám. Na současném medvědím trhu jsme byli v březnu svědky druhého minima, po kterém následovalo silné rally. Domníváme se, že existuje přiměřená šance, že dosáhneme třetího minima, které by velmi dobře mohlo znamenat počátek nového býčího trhu.

Současný medvědí trh je nejhlubší od dob velké hospodářské krize. Na počátku března se významný index S&P 500 přiblížil v rámci denního obchodování k 666 bodům. Není zřejmě náhoda, že toto minimum spadá do rozpětí 650 až 680, tedy do rozpětí, které poskytuje výraznou technickou podporu.

Domníváme se, že je pravděpodobné, že tato podpora se v tomto cyklu udrží, pokud nedojde k jakémusi globálnímu scénáři typu „ztracená japonská dekáda“, tj. negativní varianta možného vývoje (pravděpodobnost přibližně 25 %). Pokud se tato úroveň podpory neudrží, technická podpora vymizí a trhy by se mohly propadnout o dalších 20 až 30 %. Takový propad by odpovídal očekávanému propadu globálních výnosů (celkovému) ve výši 60 až 70 %, což je sice nepravděpodobný, ale nikoli nemožný výsledek.Ačkoli už možná nejsme příliš daleko ode dna, stále se nacházíme na medvědím trhu. Proto se podíváme na obecné charakteristiky minulých medvědích trhů a pokusíme se z nich vyvodit závěry pro ten současný.

Medvědí trh - fáze 1: „intenzivní minimum“ Téměř všechny medvědí trhy lze charakterizovat panickým „intenzivním minimem“, po kterém následuje období obchodování při širokém cenovém rozpětí, během kterého se střídají rally medvědího trhu s novými obdobími oslabování.

Medvědí(bear)rally

silný růst akcií,ale stále v sestupném dlouhodobém trendu

Na současném medvědím trhu proběhlo toto období „intenzivního minima“ v listopadu 2008. Volatilita i počet nově dosažených minim jednotlivých akcií byly na nejvyšší úrovni za posledních dvacet let. Ačkoli index S&P 500 na počátku března klesnul na ještě nižší hodnotu, byla tato hodnota dosažena za méně stresujících okolností, přičemž volatilita a další relevantní „panické“ hodnoty nedosahovaly tak extrémních hodnot, jako v listopadu 2008.

Medvědí trh - fáze 2: Odrazové/testovací období Druhá fáze medvědího trhu, tzv. „odrazové /testovací období“, začala koncem roku 2008. Tato fáze může trvat několik měsíců až let. Během ní obvykle dochází k jednomu či více oživením: dočasným obratům, kterým ale brzy dojde dech kvůli neexistenci udržitelného zlepšení fundamentálních ukazatelů. V následující tabulce je uveden přehled růstových period během medvědího trhu v letech 2000 – 2002. Jak je patrné, rally na medvědím trhu jsou celkem běžná. Pokud je definujeme jako růst alespoň o 10 %, je obvyklé, že během jednoho roku dojde ke dvěma růstovým obdobím, přičemž průměrný nárůst se během jednoho takového období blíží hodnotě 20 %.

Současné oživení medvědího trhu

Momentálně se nacházíme v období oživení medvědího trhu, které následuje po minimu indexu S&P 500 ze dne 9. března, kdy index uzavřel na hodnotě 676 bodů. Od té doby index S&P vzrostl o více než 26 % (do 9. dubna, v USD). Toto je jeden z nejvýraznějších obratů v poválečné historii. Katalyzátorem tohoto oživení bylo uvolnění politiky, zejména bojovná prohlášení Velké Británie a USA ohledně kvantitativního uvolnění. Kromě toho na začátku dubna přetrvávala očekávání týkající se schůzky představitelů skupiny G-20, která vyvolávala pocit zlepšující se situace. Pozitivní nálada přetrvávala i po skončení schůzky představitelů skupiny G-20. Nicméně se domníváme, že konec oživení se blíží. Hlavním důvodem je začátek období zveřejňování firemních zisků za první čtvrtletí, které poukáže na slabost podnikového sektoru. Mimo to zůstávají slabé i základní ekonomické ukazatele.

Trojí pokles? Pokud se podíváme na následující graf, zjistíme, že minimum z 9. března bylo druhým velkým minimem tohoto medvědího trhu. Domníváme se, že jsme teprve na počátku cyklu a není rozumné očekávat počátek nového býčího trhu. Proto považujeme březnový obrat pouze za oživení medvědího trhu. Považujeme za pravděpodobné, že trh se v nadcházejících měsících ještě znovu pokusí březnové minimum prověřit. Jak je uvedeno výše, je poměrně pravděpodobné, že toto minimum nebude překonáno.

Pokud bude trh testovat březnové minimum, ale nepřekoná ho, zažili bychom tzv. trojí pokles (včetně listopadového minima). K tomu podotýkáme, že je překvapivé, kolik z předchozích medvědích trhů vykázalo trojí pokles, než se trhy konečně zotavily. Hlavní medvědí trhy poloviny sedmdesátých let(první ropná krize), počátku osmdesátých let (druhá ropná krize), počátku devadesátých let (krize úspor a půjček v USA, první válka v Iráku) a počátku tohoto století (prasknutí bubliny IT, druhá válka v Iráku) všechny vykazují trojí pokles. Ve třech z těchto čtyř případů znamenal první pokles ono „intenzivní minimum“, o kterém jsme se zmínili již dříve. Dále ve všech těchto případech byl druhý pokles hlubší než první. Z těchto podobností však automaticky nevyplývá, že se současný medvědí trh bude tímto modelem také řídit. Musíme si však uvědomit, že tento model se již v minulosti opakoval a že další pokles tohoto medvědího trhu by mohl znamenat nejen další oživení medvědího trhu, ale pravděpodobně i začátek trvalejšího oživení akciových trhů.

Jaké jsou nezbytné předpoklady pro nový býčí trh? Současný medvědí trh pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá, jelikož zatím nenastaly podmínky pro dlouhodobé oživení. Investoři budou zřejmě váhat mezi nadějí, že stimulační opatření začnou fungovat, a obavou,že nakonec přece jen dojde na scénář v japonském stylu. Trhy obvykle začínají růst o několik měsíců dříve, než je dosaženo spodní hranice podnikových zisků. Neočekáváme, že podnikové zisky dosáhnou svého minima dříve než koncem roku 2009 (nejdříve, spíše však až v roce 2010).

ÚVĚROVÝ SPREAD

rozdíl mezi výnosem výnosů ze státních dluhopisů a ostatních dluhopisů

ISM

index nákupních manažerů v USA

Dále jsme také skeptičtí k jakémukoli akciovému oživení, které není doprovázeno jasným snížením korporátních úvěrových spreadů a dosažením spodní hranice cen domů v USA. Jiné potenciální ukazatele, např. index ISM, mohou být v tomto specifickém cyklu méně důležité. Jedná se konec konců o spotřebiteli vyvolaný pokles a růst bude muset také přijít ze strany spotřebitelů spíše než ze strany průmyslu. Domníváme se, že obnovení důvěry spotřebitelů bude záviset více na vývoji jejich vlastních aktiv než na trhu práce. Proto bude spodní hranice cen domů ještě důležitější než nejvyšší míra nezaměstnanosti.

Závěrem lze říci, že údaje, které je nutné nejpozorněji sledovat jako známky udržitelného oživení, jsou ceny domův USA a úvěrový spread, vhodné bude také sledování bankovních půjček a indexu ISM.

Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat