Burzovní kalendář 10. 1. - 14. 1. 2011

Burziáni na Wall Street začnou v týdnu otvírat obálky s čtvrtletními hospodářskými výsledky, které znovu nemusejí být vůbec špatné. Býčí náladu však mohou pokazit problémové země eurozóny nebo pokračování výprodejů na komoditním trhu. Index pražské burzy PX se nechá nejspíš inspirovat vývojem na okolních trzích.

Wall Street

Akcie nahoru, dolar nahoru a komodity dolů. Tak by se velmi jednoduše dal shrnout začátek roku 2011 na burzách trzích.

Hlavní americký akciový index S&P 500 přidal na vlně pozitivních očekávání 1,1 %, naopak vybírání zisků postihlo komodity, když zlato za týden ztratilo okolo 4 %. Dobré vyhlídky americké ekonomiky a nové kolo dluhové nejistoty z eurozóny zase pomohly k ziskům americkému dolaru.

Nový týden s sebou přinese začátek velmi očekávané americké výsledkové sezóny. V pondělí ji tradičně odstartuje největší výrobce hliníku na světě Alcoa, ve čtvrtek se svými čísly pochlubí výrobce čipů Intel a v samém závěru týdne se investoři dozvědí výsledky banky JPMorgan.

Zisky firem však podle Sama Stovalla, hlavního stratéga ze Standard & Poor’s, nerostly v posledních třech měsících minulého roku tak rychle jako v předchozích čtvrtletí, a po růstu o 92 % v prvním, 51 % v druhém a 37 % ve třetím čtvrtletí porostou zisky společností v indexu S&P 500 v průměru o 11 %. "Růst zisků firem se tak vrací do normálu," konstatuje Sam Stovall.

"Za lepšími výsledky firem stojí tři hlavní faktory. Tím prvním bylo a stále je snižování nákladů, růst produktivity práce a zpětné odkupy akcií," říká Sam Stovall. zdroj: AP

"Americké firmy hrají kvartál co kvartál stejnou hru. Nasazují laťku tak nízko, aby ji mohlo přeskočit i tříleté dítě, a analytici z Wall Street je slepě následují," říká ironicky Steve Massocca z makléřské společnosti Wedbush Securities a dodává: "Více než 10 čtvrtletí v řadě dochází k překonávaní očekávání a ani výsledky za poslední tři měsíce minulého roku nebudou jiné." zdroj: CNBC

Výsledková očekávání jsou tak vesměs dobrá a souvisejí s celkovým optimismem ohledně ekonomického vývoje Spojených států v roce 2011. Podle Jima O'Neilla, který je šéfem analytiků v bance Goldman Sachs, překoná ekonomický růst v USA i ty nejoptimističtější prognózy.

O'Neill se zatím nemýlí, alespoň podle prvních lednových makročísel, která nevypadají vůbec špatně (páteční pokles celkové nezaměstnanosti a velmi dobrá čísla ze sektoru služeb - index ISM).

V nadcházejícím týdnu by růstového ducha americké ekonomiky měla potvrdit čísla z maloobchodu (odhad +0,8 %) a páteční index důvěry univerzity v Michiganu.

tr> tr> tr>
datum událost
10-14/1 Výsledková sezóna (Alcoa, JPMorgan Chase, Intel)
13/1 Týdenní žádosti o podporu
14/1 Maloobchodní tržby
14/1 Index důvěry univerzity v Michiganu

Pražská burza

Investoři na pražské burze vstoupili do nového roku v dobrém rozmaru a za týden posunuli index PX o 1,5 % výše. Kurzovým vítězem prvního lednového týdne se stala Špatně na tom nebyly ani ČEZ (+7 %) nebo Erste(+3,5 %).

Následujících pět dnů se může odehrát v režii okolních burz, především v kontextu vývoje evropské dluhové krize, která, jak se zdá, pokračuje i v roce 2011.

Nová česká makrodata (nezaměstnanost, inflace nebo maloobchodní tržby) do českých akciových kurzů zasáhnou jen výjimečně, větší odezvu mají spíše v cenách českých státních dluhopisů.

datum událost
10/1 Inflace - index spotřebitelských cen
10/1 Nezaměstnanost
11/1 Maloobchodní tržby

Kam investovat v roce 2011?

Eurozóna

Západoevropské akcie dokázaly přidat za posledních pět obchodních seancí v průměru 2 %. V závěru týdne však již byla cítit mezi investory větší nervozita před nadcházející aukcí státních dluhopisů, které budou v novém týdnu v Portugalsku, Španělsku a Itálii.

Není se co divit, když se po trhu šiří zvěsti o schopnosti splácení irských bankovních dluhopisů nebo neověřené zprávy z Řecka, které má v plánu zaplatit jen část z jistin svých státních dluhopisů.

Výnosy "problémových zemí" ze skupiny PIIGS rostou, v pátek se například výnosy portugalských státních dluhopisů dostaly na rekordní úrovně. Nejistota také souvisí s prohlášením švýcarské centrální banky, které odmítá brát do zástavy irské státní nebo bankovní dluhopisy.

Vývoj evropských trhů tak určí nejspíš výsledek aukce výše zmíněných dluhopisů, své slovo bude mít také ECB, kterou ve čtvrtek čeká rozhodnutí o úrokových sazbách.

datum událost
10-14/1 Aukce státních dluhopisů (Portugalsko, Španělsko, Itálie)
13/1 Rozhodnutí o úrokových sazbách (ECB, Bank of England)
14/1 Inflace - index spotřebitelských cen

Dluhy, války a splasklé bubliny: Rizika roku 2011

Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat