Burzovní kalendář 18. 10. - 22. 10. 2010

Výsledky firem, výsledky firem a ještě jednou výsledky hospodaření firem budou hlavní hybnou silou na parketech vyspělých burz v novém týdnu. Výsledkovým předskokanem na pražské burze se stane Unipetrol, a kromě toho budou mít čeští investoři možnost do čtvrtka poptat v IPO akcie sázkové společnosti Fortuna.

Wall Street

Akcie na burzách v New Yorku posilovaly již druhým týdnem v řadě (S&P 500 +0,95 %), a to přesto, že celý týden byly kvůli způsobu, jakým banky zabavují domy neplatičům hypoték, pod tlakem akcie finančních institucí.

Výsledková sezóna v nadcházejícím týdnu přebije informace z makroekonomického kalendáře. Na Wall Street dorazí výsledkové obálky více než pětiny firem zastoupených v hlavním akciovém indexu S&P 500.

Mezi hlavní výsledkové magnety budou zajisté patřit bankovní domy Citigroup, Bank of America a Goldman Sachs. Z nebankovních titulů to budou výsledky výrobce iPhonů společnosti Apple, výrobce spotřebního zboží a léků Johnson & Johnson nebo McDonald`s.

říká Michal Zachar, makléř Patrie Direct.

Zisky firem by měly být podle odhadů agentury Reuters Thomson o 24 procent vyšší než v třetím čtvrtletí minulého roku.

"Zvyšuji své pozice v akciích, protože jsme se od firem nedočkaly předvýsledkových varování, což mi říká, že jsou firmy připraveny překonat odhady," říká Jack Ablin, investiční ředitel z Harris Private Bank. (zdroj: CNBC)

Otázkou je, zda budou akcie po lepších výsledkách pokračovat v růstu, protože řada expertů upozorňuje, že řada dobrých zpráv, včetně očekávaného druhého kola kvantitativního uvolňování (tištění peněz), je již zahrnuta v současných tržních cenách.

Chuť riskovat se kromě akciového trhu odráží na komoditách, které v posledních týdnech zažívají silný růst. Jde především o vzácné kovy a agrární plodiny.

"Očekávám, že růst na komoditním trhu potrvá, a proto maximálně nadvažujeme komodity v portfoliích," říká Albin. (zdroj:CNBC)

Vývoj akcií může ovlivnit dolar, jehož oslabování šlo v minulých měsících ruku v ruce s růstem akcií. Příští týden se totiž chystá setkání ministrů financí vyspělých zemí v Koreji.

Makrodata budou spíše v ústraní. Za zmínku stojí pondělní průmyslová produkce, a dále Béžové kniha, ve které Fed popisuje kondici americké ekonomiky. Zajímavé mohou být i páteční předstihové ukazatele.

napsali ve svém aktuálním reportu analytici České spořitelny.

Do vývoje hlavních indexů mohou zasáhnout také členové Fedu, kteří mají v příštím týdnu v plánu vystupovat na řadě ekonomických konferencí.

datum událost
18-22/10 Výsledková sezóna (Coca-Cola, BoA, GS, Citigroup, IBM, Johnson & Johnson, McDonald`s)
18/10 Průmyslová produkce
19/10 Počet nově zahájených staveb
20/10 Béžová kniha
21/10 Předstihové indikátory

Pražská burza

Akcie na pražské burze zažily za vydatného přispění akcií ČEZ vzrušující týden. Akcionáři ČEZ totiž v minulém týdnu "museli řešit", jakým způsobem se do kurzu akcií promítne fakt, že se ČEZ bude muset v budoucnu kvůli "dotování solární energie" obejít bez části zdarma distribuovaných emisních povolenek.

komentoval pro Investiční web situaci Jan Tomaník z Wood & Company.

Naopak nejasnosti v otázce odsunutí dostavby Temelína by podle Tomaníka zatím neměly hrát v ocenění akcií ČEZ větší roli.

Akcie elektrárenské společnosti ČEZ pod tlakem těchto informací zaznamenaly propad o 5,6 procenta. Svojí vahou v indexu PX tak vymazaly zisky českých akcií zkraje týdne. Minulý týden index PX skončil více méně na nule.

V novém týdnu se pozornost bude nejspíše znovu točit okolo energetického gigantu ČEZ, ale pozornost přiláká také společnost Unipetrol, která ve čtvrtek zveřejní vybrané provozní ukazatele za třetí čtvrtletí.

Dividendově smýšlející investoři by neměli promeškat úterý, kdy se naposledy obchodují s nárokem na dividendu akcie výrobce netkaných textilií Pegas.

Kromě toho budou mít investoři do čtvrtka možnost poptávat akcie v IPO sázkové společnosti Fortuna.

říká Filip Kejla, burzovní makléř z Wood & Company.

tr> tr> tr>
datum událost
19/10 Pegas Nonwovens - poslední den obchodování s nárokem na dividendu (0,95 EUR na akcii)
21/10 Unipetrol - vybrané provozní ukazatele za III. čtvrtletí

Eurozóna

Akcie na parketech západoevropských burz v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu a index DJ Eurostoxx 50 přidal přibližně jedno procento.

"Po technické stránce jsou evropské akcie překoupené a příští týden si na těchto úrovních dají pauzu," říká investiční poradce Bob Parker z Credit Suisse. (zdroj: Reuters)

Kromě technických faktorů však bude evropský obchodní týden stejně jako na Wall Street ve znamení výsledkové sezóny. Ve výsledkovém kalendáři najdeme výrobce mobilních telefonů Nokia, britského výrobce léků GlaxoSmithKline nebo švýcarský bankovní dům Credit Suisse.

Z evropských makrodat bude důležitý index důvěry ZEW, který bude zveřejněn v úterý. Z Německa v závěru týdne také dorazí hodnota indexu firemní důvěry IFO.

Optimismem nad možným vývojem v novém týdnu nehýří ani Petr Sklenář, hlavní ekonom z Atlantik FT, který svým klientům v pravidelném reportu napsal: "Domníváme se, že příští týden může přinést smíšené až volatilní obchodování a akcie si připíší spíše ztráty."

ale na rozdíl od obou prvně jmenovaných zemí jsou zde na obzoru také překážky v podobě škrtů ve veřejném sektoru," vidí celý čtvrtý kvartál v Evropě analytici ze Saxo Bank.

datum událost
18-22/10 Výsledková sezóna (Nokia, GlaxoSmithKline, Credit Suisse)
19/10 ZEW - index důvěry v Německu
19/10 Index spotřebitelské důvěry v EU
22/10 IFO - index firemní důvěry v Německu
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat