Burzovní kalendář 19. 7. - 23. 7. 2010

Wall Street čeká v novém týdnu výsledková smršť, ve které zveřejní své kvartální výsledky čtvrtina největších veřejně obchodovaných firem. Evropské burzovní parkety budou ovlivněny výsledky bankovních stres testů a na pražské burze bude větší pozornost směřovat k akciím tabákové společnosti Philip Morris.

Wall Street

Americké akcie v minulém týdnu umazaly 1 procento ze své hodnoty, a to především kvůli "výsledkově nepovedenému" závěru týdne, ve kterém Bank of America strhla svojí váhou dolů celý trh. Podíl na negativním týdnu na indexu Dow Jones měl také Boeing, který klesal po oznámení další prodlevy v dodávce nových letadel.

Další týden bude na Wall Street ve znamení výsledkové sezóny. Více než 125 firem z indexu S&P 500, včetně jedenácti z třiceti společností zastoupených v indexu Dow Jones, se podělí s investory o svá hospodářská čísla za druhé čtvrtletí.

V pondělí to budou technologický gigant IBM nebo letecká společnost Delta. O den později kvůli nedávno vyměřené pokutě velmi diskutovaná banka Goldman Sachs nebo výrobce spotřebního zboží a léků J&J.

Středa bude patřit výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola nebo největší internetové aukční síni na světě eBay. Ve čtvrtek nabídne své výsledky hospodaření Microsoft a v závěru týdne prodejce rychlého občerstvení McDonald's nebo automobilka Ford.

Otázkou je, jak by se měli investoři v tomto období chovat. Radu nabízí například burzovní guru Jim Cramer, který radí před výsledky s akciemi neobchodovat a raději je pečlivě analyzovat.

"Z již zveřejněných výsledků vidíme, že v účetních knihách firem pokračuje oživení, ale z výhledů na další období je cítit strach, že se může vrátit recese," říká Timothy Ghriskey, investiční ředitel Solaris Asset Management. (zdroj: AP)

Makrokalendář sice nemůže konkurovat výsledkové sezóně, ale vzhledem k tomu, že investoři v poslední době reagují spíše na negativní zprávy, není dobré jej zcela ignorovat.

V nadcházejícím týdnu stojí za pozornost čísla z nemovitostního trhu. Konkrétně počet nově zahájených staveb. Odhad mluví o meziměsíčním poklesu z 593 tisíc na 570 tisíc.

"Realitní trh je stále velmi slabý. Sice by mohly pomoci levné a již dostupné hypotéky, ale pro udržení oživení bude zásadní zlepšení situace na pracovním trhu," říká Bill Hampel, hlavní ekonom Credit Union National Association. (zdroj: Reuters)

Důležité budou také pravidelné čtvrteční týdenní žádosti o podporu a předstihové ukazatele (odhad -0,4 %).

Investoři budou také sledovat projev Bena Bernankeho před bankovním výborem amerického Senátu a Kongresu, který by mohl naznačit, jaké další mimořádné kroky chystá Fed pro udržení ekonomického oživení.

tr>
datum událost
19-23/7 Výsledková sezóna (Caterpillar, IBM, McDonald's, Goldman Sachs, Ford)
20/7 Počet nově zahájených staveb
21/7 Vystoupení Bena Bernankeho v Kongresu
22/7 Předstihové ekonomické indikátory

Eurozóna

Akcie na vyspělých evropských trzích v minulém týdnu velmi přesně kopírovaly vývoj na Wall Street. Proto se nelze divit podobnému závěru. Za týden ztratil hlavní index DJ EUROSTOXX 50 1,2 procenta.

Příští týden startuje také na západoevropských burzách výsledková sezóna. Na výsledkové listině najdou investoři například výrobce elektroniky Philips Electronics, který reportuje hned v pondělí, dále největšího světového výrobce mobilních telefonů Nokia nebo britského výrobce léků GlaxoSmithKline.

Větší pozornost však na sebe strhne zveřejnění výsledků zátěžových (stres) testů evropských bank.

"Když se podíváte, jak dopadly stres testy amerických bank v minulém roce, lze očekávat, že trh přijme výsledky s velkou úlevou," říká Stephen Stanley, hlavní ekonom makléřské spolenčosti Pierpont Securities, a dodává: "Samozřejmě je hodně neověřených zpráv, kdo bude nebo nebude potřebovat dodatečný kapitál, ale až to bude venku, tak ze všech investorů spadne nervozita a trhy se mohou pohnout směrem nahoru." (zdroj: CNBC)

V makrokalendáři najdou investoři například index důvěry evropských spotřebitelů a páteční index IFO, který měří náladu mezi německými podnikateli.

datum událost
19-23/7 Výsledková sezóna (Nokia, Whirlpool, Philips Electronics)
22/7 Spotřebitelská důvěra v EU
23/7 Výsledky stres testů evropských bank
23/7 IFO - index firemní důvěry v Německu

Pražská burza

Pražská burza v minulém týdnu dokázala udržet i přes poklesy v závěru týdne kladný výsledek (PX +0,5 %).

Výsledková sezóna začne na parketu pražské burzy až v závěru léta a ani makroekonomický kalendář nenabízí žádná významná data. Pozornost investorů proto bude směřovat k výsledkům americké Philip Morris International, které většinou naznačí, jak se vedlo její dceřiné společnosti Philip Morris ČR.

tr> tr> tr>
datum událost
22/7 Philip Morris International - hospodářské výsledky
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat