Burzovní kalendář 26. 7. - 30. 7. 2010

Přebíjí dobré hospodářské výsledky firem obavy z návratu recese? Na to odpoví další, velmi intenzivní výsledkový týden na obou stranách Atlantiku. Pozadu nebude ani pražská burza, na které se chystají odtajnit výsledky hospodaření uhelná NWR, Erste Bank a společnost Telefónica 02 ČR.

Wall Street

Americké akcie přežily také druhý výsledkový týden se ctí a index S&P 500 povylezl za pět obchodních seancí o 3,55 %. Ještě lépe si vedl technologický Nasdaq, který přidal 4,15 %.

Dobrá nálada byla podpořena kvalitními výsledky reportujících firem a úlevou z pátečního zveřejnění zátěžových testů evropských bank. Celkově tak Wall Street zaznamenala druhý nejlepší týden od začátku roku.

Novému týdnu budou znovu dominovat výsledky společností. V popředí zájmu budou čísla s ekologickou "megakatastrofou" bojující BP nebo konkurenční Exxon Mobil.

Vliv na index Dow Jones může mít výsledek hospodaření výrobce letadel Boeing, který oznamuje ve středu. Finanční instituce zastoupí na výsledkové listině vydavatel platebních karet Visa.

"Výsledky společností jsou zatím velmi dobré a výhledy na další období se zlepšily, což ukazuje, že by v dalším čtvrtletí nemělo dojít k oslabení zisků a tržeb," říká analytik Barry Knapp z Barclays Capital. (zdroj: CNBC)

Jeho slova podporuje dosavadní statistika, která říká, že z dosavadních výsledků (zhruba třetiny firem) bylo 78 % lepších než odhady na úrovni zisku a 67 % na úrovni tržeb.

"Domnívám se, že bude pokračovat trend, kdy firmy ujišťují investory, že americká, ale i světová ekonomika bude růst a nehrozí jí recese s dvojitým dnem," říká Gary Flam, portfoliomanažer z investiční společnosti Bel Air Investment Advisors. (zdroj: AP)

V rámci makrokalendáře bude nejdůležitější pátek, kdy budou zveřejněna čísla o hrubém domácím produktu. V kombinaci s rovněž pátečními prodeji zboží dlouhodobé spotřeby může jít o nápovědu toho, jak udržitelné je probíhající ekonomické oživení.

Makrodata z předešlých týdnů však nevěstí nic zázračného a řada analytiků v čele s Goldman Sachs snížila odhady HDP ze tří na dvě procenta.

Mezi další důležité indikátory bude patřit středeční hodnota indexu spotřebitelské důvěry a páteční index výrobních manažerů v Chicagu.

tr>
datum událost
26-30/7 Výsledková sezóna (Visa, Exxon Mobil, Boeing, Motorola)
26/7 Prodej nových domů
27/7 Spotřebitelská důvěra
28/7 Zboží dlouhodobé spotřeby
28/7 Hrubý domácí produkt

Eurozóna

Západoevropské akcie za týden zhodnotily o 2,5 % (DJ Eurostoxx 50), když svoji váhu na kladném výsledku měly dobré výsledky firem a jistá úleva z pátečního výsledku stres testů evropských bank, ve kterých jen 7 z 91 neprošlo. Celkově budou evropské banky potřebovat navýšit kapitál o necelé 4 miliardy eur, což je méně, než se čekalo.

Obavy investorů však mohou přetrvávat, protože podle řady expertů nebyla kritéria pro posuzování cizích státních dluhopisů v bilancích bank vůbec přísná.

V nadcházejícím týdnu se ovšem tyto obavy mohou rozptýlit ve víru lepších než očekávaných výsledků evropských firem.

Na výsledkové listině je například letecká společnost British Airways, v Česku operující hutní společnost Arcelor-Mittal nebo výrobce léků Sanofi-Aventis. Německé firmy zastoupí Siemens, výrobce softwaru SAP nebo Deutsche Bank.

Z makrodat stojí za pozornost údaj o celoevropské nezaměstnanosti, který bude zveřejněn v pátek (odhad 10 %).

datum událost
26-30/7 Výsledková sezóna (Deutsche Bank, Groupe Danone, SAP, British Airways)
28/7 Spotřebitelská důvěra v EU
30/7 Nezaměstnanost

Pražská burza

Pražská burza v minulém týdnu dokázala jen omezeně profitovat ze silného růstu na vyspělých trzích a za týden si připsala za nízkých objemů obchodování zisk ve výši 1,2 %.

Investoři na pražské burze se také s mírným zpožděním dočkají výsledkové sezóny, kterou odstartuje v Praze a New Yorku obchodovaná mediální společnost CME.

"Její čísla sice pozitivně ovlivní bulharská akvizice, ale celoroční výhled, který bude společnost s výsledky prezentovat, bude spíše negativní. V tomto případě bychom očekávali i nepříznivou tržní reakci," říká analytik Patrick Vyroubal z Atlantiku FT.

Ve stejný den bude oznamovat Telefónica O2 ČR. Ta by měla vykázat podle odhadů meziroční propad čistého zisku v rozmezí 20 až 30 procent, přesto však podle analytiků dostojí "svému závazku" vyplatit i letos velmi štědrou dividendu (40 Kč).

O den později dá zatím jen nahlédnout do svých účetních knih Unipetrol, a to v podobě zveřejněných údajů z provozního hospodaření.

Závěr týdne na parketu pražské burzy bude patřit Erste Bank, která v pátek úspěšně prošla zátěžovými testy. Také výsledky podle odhadů budou silnější než v minulém období.

"Celkově očekáváme, že bude pokračovat obchodování za nízké prezence investorů. Trend by měl být zachován v úzkém pásmu s vyšší volatilitou. Neočekáváme výraznou reakci spojenou s nastolením trendu ani po zveřejnění zátěžových bankovních testů," takový výhled dává do nového týdne Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantiku FT.

tr> tr> tr> tr> tr>
datum událost
28/7 CME, Telefónica O2 - hospodářské výsledky
29/7 Unipetrol - provozní výsledky
30/7 Erste Group Bank - hospodářské výsledky
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat