Burzovní kalendář 5. 9. - 9. 9. 2011

Obchodování na Wall Street se kvůli státnímu svátku smrskne na čtyři dny, ve kterých budou investoři znovu řešit zásadní dilema možného návratu USA do recese a s tím i do medvědího trhu, který může navíc umocnit start historicky špatného měsíce pro akcie. Zajímavý bude také vývoj na komoditním trhu, který kvůli dalším vrtochům počasí a nejistotě na trzích může přilákat investory do ropy a zlata.

Wall Street

Americké akcie vykazovaly pozvolný růst až do pátku, kdy se investoři dozvěděli nemilou zprávu, že americká ekonomika poprvé od druhé světové války nevytvořila žádná nová pracovní místa. Akcie tak své zisky kompletně vymazaly a index S&P 500 za týden skončil blízko nuly.

poznamenal v aktuálním komentáři pro Investiční web Michal Valentík, investiční stratég z ČP Investu.

"Firmy nechtějí najímat zaměstnance a investovat z důvodu slabé spotřebitelské poptávky a nejisté budoucnosti ekonomického vývoje USA," tvrdí profesor Richard Posner, který je navíc přesvědčen, že americká ekonomika nezažívá recesi, ale depresi, jejíž konec je v nedohlednu.

Všechno špatné je však k něčemu dobré. Negativní zprávy o stavu amerického trhu práce a samotné ekonomiky by mohly urychlit třetí vlnu kvantitativního uvolňování a v kombinaci s vládními zásahy, které může již tento čtvrtek oznámit prezident Obama v Kongresu, by naopak akcie mohly dostat růstový impuls.

Obchodování bude příští týden na burzách v New Yorku zkrácené kvůli pondělnímu státnímu svátku. Ve zbytku týdne bude v rámci makroekonomických novinek investory zajímat Béžová kniha Fedu, ve které centrální banka čtyřikrát ročně popisuje stav americké ekonomiky. Kvůli napjaté situaci na trhu práce budou více sledovány pravidelné týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Na Wall Street také začne v plné síle zářijové obchodování, které podle Jeffreyho Hirsche, editora Stock Trader's Almanac, začíná tradičně zajímavými akciovými růsty, které ovšem nemívají dlouhé trvání. Historická statistika za posledních padesát let navíc pasuje září za nejhorší měsíc s průměrnou ztrátou na indexu Dow Jones -1,09 %.

tr> tr>
datum událost
5/9 Státní svátek - trhy uzavřeny
6/9 ISM - index nákupních manažerů mimo průmysl
7/9 Béžová kniha Fedu
8/9 Žádosti o podporu v nezaměstnanosti

Recese se blíží: Krizové rady od těch, kteří zažili Velkou depresi

Pražská burza

České akcie nekopírovaly vývoj na okolních trzích a v týdnu mírně posilovaly (+0,9 %). Závěr české výsledkové sezóny obstaraly výrobce cigaret Philip Morris ČR a developerská společnost ORCO.

Prvně jmenovaná společnost naplnila očekávání analytiků, což se v kombinaci s náladou investorů nakupovat spíše defenzivní akcie projevilo na týdenním růstu akcií Philip Morris ČR o necelé procento.

ČEZ, NWR a Unipetrol: Výhled společností po výsledkové sezóně očima Petra Nováka (Generali PPF Asset Management)

Naopak ORCO svým ztrátovým hospodařením a razantním propadem tržeb investory odrazovalo, což se projevilo na skoro osmiprocentní kurzové ztrátě.

České akcie mohou být příští týden ovlivněny dozvuky pátečních špatných makroekonomických čísel z USA. Okrajově budou také působit indikátory, například novinky o vývoji českého průmyslu a stavebnictví.

Vliv zahraničních trhů a domácích makrozpráv však může být přebit současným velmi atraktivním oceněním akcií na mladých trzích. Akcie na mladých trzích se dnes v průměru obchodují o zhruba 20 % levněji ve srovnání s maximy z května tohoto roku. Taktéž jejich ohodnocení pomocí P/E (poměr ceny akcie k zisku na akcii) je mnohem nižší než u akcií rozvinutých zemí.

tr> tr>
datum událost
6/9 Stavební výroba
6/9 Průmyslová výroba

Komerční banka, Erste a další banky v regionu: Nákupní příležitost po poklesech?

Evropa

Západoevropské akcie, stejně jako americké, v samém závěru týdne vygumovaly své zisky a v kombinaci s rekordním nárůstem rizikových prémií, které nyní platí investoři za dluhopisy zemí PIIGS, se dá ještě mluvit o "rozumném" týdenním výsledku obchodování.

Ralph Silva: Znám klíč k řešení evropské dluhové krize. Zavřete třetinu bank

Makrokalendář pro vyspělé evropské ekonomiky je příští týden velmi pestrý. Za pozornost budou stát především maloobchodní tržby a úterní HDP za celou unii.

Nejdůležitějším dnem bude čtvrtek, kdy zasedají bankéři Evropské centrální banky, kteří sice sazby podle průzkumu agentury Bloomberg s velkou pravděpodobností měnit nebudou, ale dá se čekat, že po srpnové várce zhoršujících se evropských makroindikátorů a nepovedené výsledkové sezóně se také Evropa může od ECB dočkat nějaké formy kvantitativního uvolňování.

tr> tr>
datum událost
5/9 Maloobchodní tržby v EU
6/9 Hrubý domácí produkt v EU za II. čtvrtletí
8/9 ECB, BoE - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

George Soros: Euro nevnímám jako plnohodnotnou měnu

Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 11 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat