Burzovní kalendář 8. 2. - 12. 2. 2010

Udrží Dow Jones v příštím týdnu psychologickou hranici 10 000 bodů? O tom může rozhodnout další várka korporátních výsledků a výsledek aukce amerických státních dluhopisů. Pražská burza se bude snažit vyhrabat z výprodejové laviny, která ji zasáhla v minulém týdnu. Pozornost investorů bude směřovat například k výsledkům mateřské společnosti Philip Morris.

Wall Street

I když se indexu Dow Jones v pátek podařilo v závěrečném sprintu dostat na 10 000 bodů, americké akcie zaznamenaly již čtvrtý ztrátový týden v řadě s "akumulovanou ztrátou" necelých šesti procent.

Minulý týden byl znovu poznamenán růstem volatility a obavami, jak zvládnou některé evropské země své dluhy.

"To, co jsme v minulém týdnu viděli, byl masivní exit hedgových fondů z dlouhých pozic," vysvětluje akciový výprodej burzovní guru Jim Cramer a dodává. "Něco podobného zažily komoditní trhy v roce 2008, kdy v jeden okamžik hedgové fondy nakupovaly, a následně z těchto spekulací hromadně vystupovaly." (zdroj: CNBC)

Pokud má Jim Cramer pravdu, tento výprodej by mohl nabídnout zajímavé nákupní příležitosti, když vezmeme v potaz aktuální výsledkovou statistiku, ve které přes 70 procent z dosavadních 314 reportujících společností z indexu S&P 500 překonalo odhady zisku, často i tržeb.

Aktuální technická analýza indexu S&P 500

"Nemyslím si, že tato korekce již nutně skončila, ale zároveň se nedomnívám, že je za dveřmi velký medvědí trh," říká Robert Doll, jeden z šéfů fondů soukromého kapitálu BlackRock. (zdroj: AP)

Příští týden je americký makro kalendář relativně chudý. Za pozornost stojí především čtvrteční maloobchodní tržby, které by měly růst o 0,3 procenta.

Naopak výsledková listina je nabitá prestižními jmény. Své výsledky odhalí například výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (odhad 0,66 USD) nebo Walt Disney (odhad 0,38 USD). Obě zmiňované společnosti by měly zveřejnit solidní čísla.

Trh mohou ovlivnit některé politické aspekty, jako například vystoupení šéfa FEDu Bena Bernankeho před americkým kongresem, nebo zasedání zemí G7.

A svůj "díl odpovědnosti" za další vývoj akcií bude mít znovu americký dolar, který v minulém týdnu přispěl svým růstem o 1,5 procenta vůči koši ostatních měn k poklesu amerických akcií.

Ralph Fogel, investiční stratég z Fogel Neale Wealth Management, se domnívá, že nejvíce pozornosti by měli investoři věnovat výsledku aukce amerických státních dluhopisů, kterou pořádá v úterý ministerstvo financí.

Případná velká poptávka může podle Fogela potvrdit, že investoři začínají vážně hledat bezpečný přístav a korekce na akciových trzích se může ještě prohloubit. (zdroj: Reuters)

datum událost
8-12/2 Výsledková sezóna (Walt Disney, Coca-Cola, Philip Morris International)
11/2 Maloobchodní tržby
12/2 Index důvěry Univerzity v Michiganu

Eurozóna

Vyspělé evropské trhy si z minulého týdne odnesly v průměru dvouprocentní ztráty a podobně jako americké akcie vykazují od začátku roku negativní zhodnocení.

Evropské akcie nemusejí vyhledávat špatné zprávy na druhé straně Atlantiku, protože si bohatě vystačí s domácími.

Problémy s budoucí schopností splatit své dluhy, které má nechvalně pojmenovaná uskupení "PIGS", tj. Portugalsko, Irsko, Řecko a Španělsko, se zatím nedaří ututlat a rizikové prémie, že tyto země vyhlásí někdy v budoucnu bankrot, stále rostou.

Kromě debetních problémů však budou investoři sledovat některé makroekonomické novinky, jako například pondělní maloobchodní tržby v Německu nebo informaci o celkovém výkonu evropské ekonomiky v posledním čtvrtletí minulého roku.

Vrchol západoevropské výsledkové sezóny obstará výrobce léků Sanofi-Aventis (odhad 1,37 EUR) nebo švýcarská banka Credit Suisse (odhad 1,25 CHF).

datum událost
8-12/2 Výsledková sezóna (Sanofi-Aventis,Alcatel-Lucent, Credit Suisse) 8/2 Maloobchodní tržby v Německu 12/2 Hrubý domácí produkt v EU

Česká republika

Pražská burza v uplynulém týdnu silně ztrácela (7 procent). Podle řady burzovních makléřů oslovených redaktory investicniweb.cz se ve většině případů jednalo o vybírání zisků, které české akcie nabraly v minulém roce.

Svoji váhu měla samozřejmě zpráva o horších než očekávaných cenách produkce uhelné NWR.

Aktuální technická analýza indexu PX

V nadcházejícím týdnu je kalendář popsán především makroekonomickými událostmi.

Investoři se v úterý dozvědí například aktuální stav nezaměstnanosti, která by měla vzrůst v lednu o půl procentního bodu na 9,7 procenta. Ve čtvrtek bude důležitá průmyslová výroba, o den později pak finální číslo o výkonu české ekonomiky za poslední tři měsíce minulého roku (odhad -2,7 procenta meziročně).

Předskokanem české výsledkové sezóny se může stát Philip Morris ČR, jehož mateřská společnost Philip Morris International oznamuje své výsledky ve čtvrtek, a většinou se také vyjadřuje k hospodaření v České republice.

datum událost
9/2 Nezaměstnanost 11/2 Stavební a průmyslová výroba 12/2 Hrubý domácí produkt za IV.čtvrtletí
Světové akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat