Burzovní kalendář 8. 3. - 12. 3. 2010

V nadcházejícím týdnu si burziáni na Wall Street připomenou, že je to přesně rok, co odstartoval velkolepý býčí trh, který posunul index S&P 500 o 66 procent nahoru. O tom, zda bude růst pokračovat, mohou rozhodnout v druhém březnovém týdnu novinky z maloobchodu a vývoj situace okolo řeckých dluhů. Pražská burza bude nadále výsledkově abstinovat, a index PX tak bude nejspíš následovat vývoj na okolních trzích.

Wall Street

Burzám v New Yorku se první březnový týden vydařil, když hlavní index S&P 500 přidal 3 procenta, technologický NASDAQ dokonce o procento více. K dobré náladě přispěla především páteční čísla z trhu práce, která celkově dopadla lépe, než se čekalo.

Obavy o osud býčího trhu, který v nadcházejícím týdnu "oslaví své první narozeniny", však mezi investory nadále zůstávají.

"Na pracovním trhu vidíme známky jasného oživení, ale růst počtu nových pracovních míst zatím není tak silný, aby se dala vyloučit možnost recese s dvojitým dnem," zní závěr průzkumu mezi velkými americkými pracovními agenturami, který provedla agentura Reuters.

Jediné, na čem se shoduje většina investorů, je to, že jakýkoliv další růst na akciovém trhu nebude "plošný", jako byl u akciové rally, která odstartovala 8. března 2009.

"Pro úspěch v investování bude po zbytek roku daleko důležitější výběr jednotlivých akcií nebo sektorů, které svojí výkonnosti překonají trh jako celek (pozn. hlavní indexy)," tvrdí ve svém posledním reportu analytici investiční společnosti Nomura Securities.

"Když pominu lepší páteční nezaměstnanost, tak se v minulém měsíci dostávala na trh většinou slabá makroekonomická data, ale investoři je více méně ignorovali, protože si to zdůvodnili špatným počasím na východním pobřeží USA," říká Bill Stone, investiční stratég z PNC Wealth Management, a dodává: "Za normálních okolností by trhy potkala 10procentní korekce, ale zatím se to od března minulého roku nestalo." (zdroj: CNBC)

Zda přece jen nějaká forma korekce přijde, mohou v příštím týdnu ovlivnit únorové maloobchodní tržby, které budou zveřejněny v pátek (odhad -0,1 %).

Bude růst na Wall Street pokračovat? Odpověď hledejme na křivce burzovních grafů

Podle Briany Bethunové, hlavní ekonomky v Global Insight, bude pozornost investorů kromě zmiňovaných maloobchodních čísel přitahována také indexem důvěry Univerzity v Michiganu, který bude zveřejněn rovněž v úplném závěru týdne. "Index důvěry Univerzity v Michiganu se zatím, na rozdíl od dalších průzkumů důvěry mezi americkými domácnostmi, drží velice dobře a čekám, že poroste o 1,5 bodu." (zdroj: AP)

Výsledková sezóna na Wall Street v podstatě skončila, a tak se investoři budou zajímat také o posun ve vývoji "řecké dluhové krize". V týdnu proběhnou další kola jednání řeckého premiéra Jorga Papandrea s předními evropskými politiky. V týdnu dokonce zavítá do Bílého domu.

datum událost
11/3 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti
12/3 Maloobchodní tržby
12/3 Index spotřebitelské důvěry (Univerzita v Michiganu)

Eurozóna

Vyspělé evropské trhy mají za sebou jeden z nejlepších březnových startů v historii, když širokopásmový index S&P 350 Europe přidal více než čtyři procenta.

Růst byl tažen především představením v pořadí již druhého řeckého úsporného balíčku (4,8 mld. EUR), který má zlepšit náladu držitelů řeckých cenných papírů.

Dobrá nálada se vrátila na samotný parket aténské burzy, jejíž silně přeprodané akcie zaznamenaly v týdnu silný růst.

V novém týdnu, který je stejně jako v USA spíše chudší na makroindikátory, může být směr evropských indexů ovlivněn závěrem výsledkové sezóny.

Na výsledkové listině najdou investoři například energetické společnosti E.On a ENI nebo belgickou finanční skupinu Fortis.

Z makrodat pak budou důležitější novinky z největší ekonomiky celé zóny, konkrétně německá průmyslová výroba nebo inflace.

datum událost
8-12/3 Výsledková sezóna (E.On, ENI, Fortis)
8/3 Průmyslová výroba v SRN
10/3 Inflace - index spotřebitelských cen (SRN)

Pražská burza

Pražská burza sice neměla tak silný týden jako jiné vyspělé trhy, přesto ziskem 1,6 % potěšila.

Příští týden je český výsledkový kalendář prázdný, a tak svůj vliv mohou mít některá česká makrodata.

V úterý to bude nezaměstnanost, která by podle odhadů makléřské společnosti Atlantik FT měla růst na 9,9 % z lednových 9,8 %. O dva dny později změří kondici české ekonomiky stavební a průmyslová výroba.

Makroindikátory však na vývoj českých akcií nemají až tak velký vliv, a tak se inspirací pro český burzovní index PX může stát sousední index německých akcií DAX.

"95 procent investorů do českých akcií sleduje přes den vývoj futures na americké akciové indexy, a podle toho pozitivně koreluje německý akciový index DAX. A my se řídíme podle DAXu," říká Filip Kejla, burzovní makléř z Wood & Company.

tr> tr>
datum událost
7/3 Nezaměstnanost
9/3 Stavební a průmyslová výroba
Světové akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat