Burzovní kalendář 9. 8. - 13. 8. 2010

Pozornost investorů bude v novém týdnu zaměřena na Fed, který by po špatné páteční nezaměstnanosti měl říct, co s "tím udělá". Akcie ve vyspělé Evropě prověří hodnota HDP a investory na pražské burze čeká vrchol výsledkové sezóny, který obstará energetický gigant ČEZ.

Wall Street

Americké akcie dokázaly i přes překvapivě horší čísla z trhu práce a páteční volný pád akcií společnosti Hewlett Packard za týden vykázat solidní, skoro dvouprocentní zisk.

Růst amerických akcií byl také podpořen technickými faktory.

napsal ve svém pravidelném týdenním komentáři nezávislý opční trader Josef Košťál.

Úterní zasedání Fedu by mělo svojí váhou přebít všechny události, které přinese burzovní kalendář v novém týdnu. Šéf Fedu Ben Bernanke by měl říct, jaké kroky podnikne Fed k tomu, aby oživení na pracovním trhu nadále pokračovalo.

"Ben Bernenke nedávno snížil odhad růstu americké ekonomiky a je velmi pravděpodobné, že pro investory připravuje něco zajímavého. Proto jsou investoři nastaveni v módu počkáme a uvidíme," říká Art Hogan, výkonný ředitel investiční společnosti Jefferies. (zdroj: CNBC)

Podle analytiků Goldman Sachs může Fed přistoupit v bitvě s nezaměstnaností k odkupu státních dluhopisů až do výše 1 bilionu USD.

Mezi další americké makroudálosti v nadcházejícím týdnu patří páteční maloobchodní čísla (odhad +0,4 %), index důvěry Michiganské univerzity (odhad 69,8 bodu) nebo inflační čísla.

Doznívající výsledková sezóna přinese výsledky sítě obchodních domů Macy`s nebo "továrny na zábavu" Disney. Technologický index Nasdaq mohou ovlivnit především výsledky společnosti Cisco nebo výrobce čipů Nvidia.

K pátku oznámilo své výsledky již 90 procent společností zastoupených v indexu S&P 500 a dosavadní statistika je velmi povzbudivá, když 75 procent překonalo očekávání investorů a celkový růst zisků společností dosahuje 38 procent.

"Výsledková sezóna je po všech stránkách dobrá, ale je otázkou, zda je růst cen akcií nadále udržitelný," říká Tobias Levkovich, akciový stratég ze Citigroup. (zdroj: AP)

tr>
datum událost
9-13/8 Výsledková sezóna (Disney, Nvidia, Macy's, Cisco)
10/8 Fed - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
13/8 Maloobchodní tržby
13/8 Index důvěry Michiganské univerzity

Pražská burza

Pražská burza v minulých pěti obchodních seancích přidala 2,1 procenta, což korespondovalo s vývojem na dalších rozvíjejících se trzích.

V dalším srpnovém týdnu bude na pražské burze pokračovat výsledková sezóna. V úterý před zahájením obchodování zveřejní své výsledky ČEZ.

Trh očekává, že na úrovni čistého zisku by měl být velmi blízko 11 miliardám Kč a provozní zisk (EBITDA) by měl dosáhnout 20 miliard. Jedná se o hodnoty, které jsou o 7, resp. 12 procent nižší než ve stejném období minulého roku.

"Pokles výkonnosti by měl souviset především s poklesem prodejních cen elektřiny," říká Milan Vaníček, hlavní analytik z Atlantiku FT.

Jedinou růstovou položkou v hospodaření tak mohou být tržby, které by měly růst na 45,2 miliardy Kč (+6,8 %). (pozn. odhad Erste)

"Výsledky za druhé čtvrtletí mají malý vliv na celoroční fiskální výsledek hospodaření," poznamenal ve své poslední analýze Petr Bártek, burzovní analytik z České spořitelny.

Investoři se proto soustředí na to, zda ČEZ po zveřejnění výsledků potvrdí, nebo sníží odhad celoročních výsledků.

To by se mohlo okamžitě promítnout do kurzu akcií ČEZ, které jsou podle řady analytiků "férově ohodnoceny". Někteří analytici dokonce doporučují akcie přikupovat.

řekl v komentáři pro investicniweb.cz Jan Tomaník, energetický analytik z Wood & company.

Další výsledky české firmy v týdnu nenabídnou. Při tradičním ignorování českých makrodat tak může být index PX znovu ve vleku vývoje na hlavních trzích.

tr> tr> tr> tr> tr>
datum událost
9/8 Nezaměstnanost
10/8 ČEZ - hospodářské výsledky
13/8 Hrubý domácí produkt za II. čtvrtletí

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Vyspělé evropské trhy sice v závěru týdne kvůli špatným americkým makrodatům zamířily "na jih", celkově však za týden dokázaly udržet zisky v rozmezí jednoho až dvou procent.

V evropském burzovním kalendáři v novém týdnu vyčnívá páteční statistika hrubého domácího produktu za celou Unii. Odhady mluví o mezičtvrtletním růstu o 0,7 %.

Svůj vliv bude mít také výsledková sezóna, která se v Evropě dostala do poslední třetiny. Investoři se dozví například výsledky německých energetických společností E.On a RWE. Z finančních institucí budou zajímavá čísla od ING nebo Aegonu.

datum událost
9-13/8 Výsledková sezóna (ING, Nestlé, E.On, RWE)
12/8 Průmyslová produkce v EU
13/8 Hrubý domácí produkt za II. čtvrtletí v EU
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat